To dlatego kobiety są przerażone ciążą i porodem. Winne są inne matki

Większość z nas chce mieć dzieci, ale jesteśmy do tego zniechęcane.
To dlatego kobiety są przerażone ciążą i porodem. Winne są inne matki
21.09.2018

Z roku na rok w Polsce rodzi się coraz mniej dzieci, a ci, którzy decydują się na rodzicielstwo - robią to coraz później. Eksperci prześcigają się w domysłach, dlaczego macierzyństwo przestało być modne. Wśród powodów wymienia się m.in. coraz większą niezależność kobiet, niepewną sytuację na rynku pracy czy strach przed odpowiedzialnością.

Zobacz również: Wyśmiewanie, szturchanie, wiązanie... Ujawniono przerażającą prawdę o polskich porodówkach

I pewnie coś w tym jest, ale według naukowców z University of Hull winne są również social media. W czasie Brytyjskiego Festiwalu Nauki zauważono, że zmniejszona dzietność może być efektem przerażających historii porodowych publikowanych przez młode mamy w Internecie. Kobiety ze szczegółami opowiadają o swoich trudnych doświadczeniach i w ten sposób zniechęcają do pójścia w ich ślady.

Z badań przeprowadzonych w krajach nordyckich wynika, że już niemal 15 procent z nas cierpi na tokofobię, czyli paniczny strach przed ciążą i porodem.

Reprezentantka uczelni, Catriona Jones, nie ma wątpliwości, że nadmierna szczerość w tym temacie może być głównym powodem ujemnego przyrostu naturalnego. Sama porównała to zjawisko do tsunami. Wystarczy jeden wątek w mediach społecznościowych na temat ciężkiego porodu czy trudu wychowania dzieci, by pod nim znalazły się setki podobnych opowieści.

Kiedy zajrzysz na fora dyskusyjne dla matek, przeczytasz tam straszne historie na temat porodu. Wynika z nich, że to krwawy horror. Wiele z nas jest podatnych na tego typu sugestie

- tłumaczy w rozmowie z independent.co.uk. Okazuje się, że łatwy i powszechny dostęp do wiedzy może być w tym przypadku zgubny. Im więcej wiemy na ten temat, tym bardziej się boimy.

Zobacz również: „Będzie bolało i poczujesz się strasznie, ale…”. Młoda mama ujawniła prawdę o porodzie i macierzyństwie

Inna uczestniczka dyskusji, Soo Downe z University of Central Lancashire, potwierdza te wnioski. Według niej nowoczesne technologie całkowicie zmieniły narrację w kwestii macierzyństwa.

Kobiety od zawsze opowiadały sobie historie o porodzie. Zarówno te dobre, jak i złe. Różnica polega na tym, że robiły to w wąskim gronie. Dziś dzięki portalom społecznościowym dotrzeć może do nich każdy. Największe zainteresowanie wzbudzają przerażające opowieści

- przekonuje. Jej zdaniem to zakłamywanie rzeczywistości. Większość ciężarnych kobiet nie ma się czego obawiać. Sytuacje ekstremalne oczywiście się zdarzają, ale to zaledwie promil wszystkich przypadków. Statystyczna mama przechodzi przez ciążę i poród bez komplikacji.

Według ekspertów otwarta rozmowa o naszych doświadczeniach jest ważna i przydatna. Pod warunkiem, że nie przybiera sensacyjnego tonu.

Zobacz również: Ciążą jednak można się zarazić! Uważaj na koleżanki, które spodziewają się dziecka

Zdjęcia porodu BEZ CENZURY. Na taki widok nie jesteś gotowa (Uwaga –TYLKO 18+)
Zdjęcia porodu BEZ CENZURY. Na taki widok nie jesteś gotowa (Uwaga –TYLKO 18+) - zdjęcie 1

Polecane wideo

Komentarze (17)

Ocena: 4.76 / 5
sebastianowa (Ocena: 5) 13.10.2018 10:37
Jak kobieta płochliwa, to się wystraszy. Ja czytam historie porodu, ale zaczęłam ten temat zgłębiać dopiero, kiedy zaszłam w ciążę. Wiedziałam, że łatwo nie będzie. Poród za kilka miesięcy, sama ciąża mnie irytuje, męczy mnie, że moje ciało jest współdzielone, ale chcemy z mężem dzieci, bo dojrzeliśmy do tego. Nie mam z powodu ciąży zayoba na punkcie swojego stanu, żyję i pracuję normalnie, o ile plecy mi nie wysiadają od dźwigania dodatkowych kg. Każda kobieta ma swój rozum. Jedne masakryczne historie z porodówki potraktują jako wymówkę dla braku dzieci, inne mimo to się zdecydują, gdy instynkt macierzyński zacznie wyć głośniej niż lęk przed bólem.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 21.09.2018 22:16
Ja bym dodała jeszcze niektóre blogujące mamy ! Bardzo skutecznie potrafią zniechęcić do posiadania większej liczby dzieci, niby wszystko fajnie i super ale co chwila zdania typu" o jaka jestem zmęczona, padam z nóg, dzieci szaleją, na nic nie ma czasu" albo " jak znaleźć tu czas dla siebie czy dla męża, mamy dość". Dziękuję, myślałam kiedyś o trójce dzieci, ale takie teksty bardzo odstraszają, niektóre panie powinny po prostu przestać pisać.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 21.09.2018 15:58
Jak dla mnie poród jest ok i nie powinien wywoływać takiego strachu w XXIw. Większość kobiet, które mogą rodzić siłami natury, urodzi dziecko bez większych problemów. Te kobiety, które nie mogą np. z przyczyn zdrowotnych też nie mają się czym martwić, bo zostanie im wykonane cesarskie cięcie. Wg relacji znanych mi matek, gorsze od porodu było jedzenie w szpitalu... także no...
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 21.09.2018 12:21
Lepiej wiedzieć, niezależnie od tego, jak trudna jest to wiedza. Też podejrzewam u siebie tokofobie.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 21.09.2018 09:10
Brawo papilocie, przecież wy robicie dokładnie to samo :) ciagle jakieś zdjęcia, relacje, „o tych skutkach porodu nikt ci nie powie” i inne poczytne pierdoly. A prawda jest taka, ze jak kobieta przeżyła ciężki poród to napisze o tym gdzie się da (bo przecież jest taka bohaterka) a 99% kobiet które urodziły normalnie nie będą miały potrzeby pisać o tym na forach. Internet schodzi na psy i to niestety również za sprawa takich portali jak wasz. Szkoda.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie