Z nikim nie spałam, ale... jestem w ciąży

Jak to możliwe, że choć nie doszło do zapłodnienia, u kobiety pojawiają się faktyczne symptomy ciąży?
Z nikim nie spałam, ale... jestem w ciąży
Fot. iStock
14.02.2018

Prawdopodobnie najsłynniejszą kobietą, która doświadczyła ciąży urojonej, była królowa angielska Maria Tudor (1516–1558). W 1554 roku przestała miesiączkować, pojawiły się u niej poranne mdłości i zaczęła przybierać na wadze. Ogłoszono uroczyście, że królowa spodziewa się dziecka. Angielski parlament przyjął ustawę, zgodnie z którą jej mąż król Filip miał zostać jej regentem (osobą sprawującą władzę) w przypadku śmierci królowej w połogu. Pod koniec kwietnia 1555 roku zorganizowano uroczystość dziękczynienia z okazji narodzin królewskiego dziecka, które nigdy nie przyszło na świat. Wkrótce wyszło na jaw, że Maria Tudor nie była w ciąży.

Podobna sytuacja miała miejsce w 1558 roku – królowa ponownie ogłosiła, że spodziewa się dziecka i mianowała swojego męża regentem na czas małoletności potomka. Także i tym razem Maria nie zaszła w ciążę.

Zobacz także:Objawy ciąży rzekomej
Historia Marii Tudor to podręcznikowy opis ciąży urojonej zwanej również ciążą fałszywą, fantomową i histeryczną (pseudocyesis). W tym rzadkim zaburzeniu psychicznym w organizmie kobiety pojawiają się zmiany charakterystyczne dla ciąży, choć nie doszło do zapłodnienia.

Nauka rozróżnia dwa rodzaje fałszywej ciąży:
•    Ciążę rzekomą – gdy występują charakterystyczne dla ciąży objawy.
•    Ciążę urojoną – gdy charakterystyczne dla ciąży objawy nie występują, a zmiany dotyczą jedynie sposobu myślenia. Pojawiają się urojenia – kobieta żyje w przekonaniu, że spodziewa się dziecka. Zaburzenie dotyczy jedynie myśli.

Jak wykazały badania, w przypadku ciąży fałszywej pojawiają się takie objawy jak: zahamowanie miesiączki (lub nieregularność krwawień), powiększenie obwodu brzucha (brzuch rośnie stopniowo, jak u kobiet spodziewających się dziecka), powiększenie i wrażliwość piersi, laktacja, przyrost masy ciała, występowanie porannych mdłości, wymiotów, odczuwanie ruchów płodu i bólu okołoporodowego. W skrajnych przypadkach kobieta z ciążą rzekomą musi przejść przez tzw. histeryczny poród, aby ból ustąpił.

ciąża rzekoma

Fot. iStock

Skąd te zmiany?
Występowanie objawów ciążowych pomimo braku zapłodnienia jest zdumiewające. Jak to wytłumaczyć? Za wszystko odpowiada psychika. Silne przekonanie, że w brzuchu rozwija się dziecko, oddziałuje na przysadkę mózgową, co uaktywnia produkcję prolaktyny (tzw. hormonu ciążowego). Zaburzenia psychiczne i urojenia prowadzą również do nagromadzenia się gazów oraz tkanki tłuszczowej w jamie brzusznej, co skutkuje zwiększeniem brzucha. Do tego dochodzą zmiany postawy ciała – kobieta z ciążą fałszywą wypycha brzuch do przodu, wskutek czego pojawia się charakterystyczna krzywizna kręgosłupa. Ten stan trwa średnio dziewięć miesięcy.

Ciekawostką jest fakt, że w co piątym przypadku lekarz, na podstawie wywiadu z pacjentką, faktycznie rozpoznaje ciążę – do czasu wykonania szczegółowych badań takich jak USG czy osłuchanie tętna płodu. Zaskakujące natomiast, że w przypadku ciąży rzekomej (urojonej) wynik testu ciążowego może być pozytywny.

Dr Paul Paulman z Centrum Medycznego Uniwersytetu w Nebrasce cytowany przez „The New York Times” potwierdza, że w przypadku ciąży rzekomej mogą wystąpić wszystkie symptomy ciąży – prócz trzech: „Nie słyszysz bicia serca dziecka, nie widzisz go na USG, nie rodzisz”.

ciąża rzekoma

Fot. iStock

Przyczyny ciąży fałszywej
Ciąża histeryczna najczęściej związana jest z niepłodnością (bezpłodnością) i występuje głównie u kobiet, które rozpaczliwie pragną dziecka – a zwłaszcza tych, które bezskutecznie starają się o nie od dłuższego czasu. Koncentracja myśli wokół ciąży i macierzyństwa uruchamia określone reakcje w organizmie – dochodzi do uwolnienia hormonów odpowiedzialnych za występowanie objawów ciąży. Przekonanie o byciu w ciąży staje się tak silne, że kobieta nie wierzy nikomu, kto próbuje ją przekonać, że nie spodziewa się dziecka.

Ciąża rzekoma może pojawić się pod wpływem presji otoczenia, gdy na kobietę wywierane są psychiczne naciski. Z drugiej strony to nietypowe zaburzenie rozwija się niekiedy u kobiet obawiających się ciąży oraz u ofiar przemocy seksualnej. Może wystąpić zarówno u kobiet samotnych, jak i mężatek. Nierzadko rozpoznaje się ją u kobiet, które mają już dziecko.

Niektórzy specjaliści łączą ciążę rzekomą z zaburzeniami depresyjnymi. Możliwe, że związane z depresją zmiany chemiczne w mózgu wywołują objawy typowe dla ciąży.

Jak leczyć?
Leczenie ciąży rzekomej powinno być wielotorowe. Zaleca się psychoterapię, podawanie środków farmakologicznych oraz ścisłą współpracę z ginekologiem. Ustalenie przyczyny zaburzenia jest podstawą terapii.

Choć ciąża fałszywa jest zaburzeniem rzadko występującym, historia styka się z nim od czasów starożytnych. Grecki lekarz nazywany „ojcem medycyny” Hipokrates w ok. 300 r. p.n.e. opisał 12 przypadków kobiet, które „wierzyły, że są w ciąży”.

Współcześni uczeni twierdzą, że Maria Tudor mogła mieć raka bądź puchlinę wodną – objawy choroby mylnie uznano za objawy ciąży. Niektórzy naukowcy są zdania, że jej przydomek: Krwawa Maria (ang. Bloody Mary) pochodzi od aktów przemocy, których angielska królowa dopuściła się odkrywszy, że nigdy nie była w ciąży.

RAF

Polecane wideo

Komentarze (9)

Ocena: 3.67 / 5
gość (Ocena: 5) 15.02.2018 12:19
Znałam koleżanke ktura była w urojonej ciąży normalnie rósł brzuch wygięcie biust wszyscy myśleli że jest w ciąży do czasu gdy ginegolog powiedział jej że jest w urojonej ciąży nawet podobno mleko miała w piersiach
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 15.02.2018 09:49
masakra jak niewiele trzeba żeby Was trollować dziewczyny... :P
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 14.02.2018 09:23
to na pewno trzej panowie z darami są już w drodze..
zobacz odpowiedzi (5)

Polecane dla Ciebie