Czy krwawienie w ciąży oznacza coś groźnego? Lepiej to przeczytaj...

Czy jest się czego bać?
Czy krwawienie w ciąży oznacza coś groźnego? Lepiej to przeczytaj...
Fot. iStock
20.11.2017

Żadna spodziewająca się dziecka kobieta nie chciałaby tego przeżyć. Każde krwawienie w ciąży jest dla przyszłej matki olbrzymim stresem i powodem do niepokoju. Szacuje się, że nawet 30 proc. kobiet doświadcza krwawień w błogosławionym stanie. Nie zawsze na widok plamienia trzeba panikować, zawsze jednak trzeba je sprawdzić.

Tak jak nawet spore krwawienie w ciąży nie musi oznaczać niczego groźnego, tak nawet niewielkie krwawienie może się źle skończyć. Szczególnie niebezpieczna jest żywa, czerwona krew, zwłaszcza jeśli współwystępują z nią inne objawy.

Zwykle krwawienie jest sygnałem, by zwolnić tempo, znaleźć czas na odpoczynek, ograniczyć aktywność fizyczną, nie dźwigać ciężarów. Należy je potraktować jak ostrzeżenie.

Ciężarna blogerka zdradza, co myśli o swoim coraz większym brzuchu: „Patrzę w lustro i widzę potwora!”

Jakie mogą być przyczyny krwawień w ciąży?

Plamienie implantacyjne
Pojawia się w terminie spodziewanej miesiączki, gdy wiele kobiet nawet nie wie, że zaszły w ciążę. Plamienie (krwawienie) implantacyjne związane jest z zagnieżdżeniem się (implantacją) zarodka w macicy. Po zapłodnieniu powstaje zygota, która wędruje do macicy. Mniej więcej po tygodniu (lub nieco później) zarodek zagnieżdża się w jej ścianie. Może temu towarzyszyć uszkodzenie naczynia krwionośnego, czego skutkiem jest plamienie – zazwyczaj skąpie, bezbolesne i nie występuje u wszystkich kobiet. Czasem ma formę śluzu lekko podbarwionego krwią.

Ciąża pozamaciczna
Gdy jajo płodowe zagnieżdża się poza błoną śluzową jamy macicy, stwierdza się ciążę pozamaciczną (ektopową). W zdecydowanej większości przypadków lokalizuje się ona  obrębie jajowodu. Jest to stan patologiczny i zagrażający życiu kobiety, ponieważ powiększający się zarodek może doprowadzić do pęknięcia jajowodu. Krwawienie z dróg rodnych w ciąży może być właśnie objawem ciąży pozamacicznej – najczęściej pojawia się ono po kilku tygodniach (zazwyczaj w drugim miesiącu od ustania miesiączki). Do tego dochodzą bóle brzucha, poty, bladość skóry, przyśpieszenie akcji serca.

Poronienie samoistne
Poronieniem nazywa się przedwczesne zakończenie ciąży, czyli przed 22. tygodniem. Największe ryzyko poronienia przypada na pierwszych 12 tygodni ciąży i znacznie maleje w drugim trymestrze. W przypadku poronienia zagrażającego, w którym dochodzi do oddzielenia się jaja płodowego na niewielkim odcinku, stwierdza się bezbolesne krwawienie z macicy oraz czynność skurczową o niewielkim nasileniu. Natomiast w przypadku poronienia nieodwracalnego (w toku), w którym jajo płodowe oddziela się na większym odcinku, a w którym skraca się szyjka macicy i dochodzi do jej rozwarcia, ma miejsce obfite krwawienie i ból o znacznym nasileniu.

ciążowe krwawienie

Fot. iStock

Przedwczesne odklejenie łożyska
To najczęstsza przyczyna krwawień w drugim i trzecim trymestrze ciąży. Szacuje się, że co trzeci krwotok w ciąży spowodowany jest odklejaniem się łożyska. Inne objawy tego stanu to wzmożone napięcie macicy, rozległy ból brzucha (podbrzusza), czasem również nudności i wymioty. Przedwczesnemu odklejeniu łożyska sprzyjają: niedobór kwasu foliowego w organizmie, starszy wiek matki, nadciśnienie, wady wrodzone macicy, krótka pępowina, stosowanie używek, zespół żyły głównej dolnej, urazy.

Łożysko przodujące
Jest powikłaniem ciąży oznaczającym zbyt niskie zagnieżdżenie łożyska w macicy. Łożysko przodujące to jedna z najczęstszych przyczyn krwawień w drugim i trzecim trymestrze – odpowiada za ok. 20 proc. wszystkich krwotoków u ciężarnych. Objawy występują ok. 34. tygodnia ciąży. W tej patologii krwawienie jest nagłe. Pierwsze plamienie zwykle jest bezbolesne i mało obfite, natomiast kolejne krwotoki są obfitsze i powodują znaczną utratę krwi. Diagnozę stawia się na podstawie badania ultrasonograficznego (USG).

Krwiak w macicy
Przyczyną krwawienia w ciąży bywa krwiak zlokalizowany w macicy. Chodzi o tzw. krwiak podkosmówkowy, czyli wynaczynienie krwi pomiędzy jajem płodowym a ścianą macicy. Najczęściej rozpoznaje się go w pierwszym trymestrze. Większość krwiaków podkosmówkowych wchłania się samoistnie do 20. tygodnia ciąży. Również w przypadku przedwczesnego odklejenia łożyska tworzy się krwiak.

Inne możliwe przyczyny krwawień w ciąży:

•    choroby szyjki macicy (np. nadżerka, polipy),
•    zaśniad groniasty,
•    niedobór hormonów (najczęściej progesteronu),
•    pęknięcie torbieli jajnika,
•    odejście czopu śluzowego (zwiastuje poród, nie jest patologią).

Ważne! Krwawienie w ciąży nie musi oznaczać ani poronienia, ani innych patologii. Czasem pojawia się po wysiłku fizycznym albo po seksie. Bywa skutkiem zbyt szybkiego tempa życia. Często przytrafia się matkom, które w okresie ciąży dźwigają starsze dzieci.

ciążowe krwawienie

Fot. iStock

Co możesz zrobić, jeśli masz krwawienie w ciąży?

Choć żywa, czerwona krew jest znacznie poważniejszym sygnałem alarmowym niż brunatne czy jasnoczerwone plamienie, każda z tych sytuacji wymaga BEZZWŁOCZNEJ interwencji lekarskiej. Powinnaś zadzwonić do swojego lekarza, a jeśli nie będziesz w stanie się z nim skontaktować lub jeśli nie znajdzie dla ciebie czasu, jedź do szpitala. Jeśli krwawienie jest obfite, a zwłaszcza jeśli boli cię brzuch i nie masz jak dostać się do lekarza lub szpitala, wezwij taksówkę albo karetkę.

Lekarz wykona badanie ginekologiczne oraz USG. Oceni stan zdrowia – twój i płodu. Sprawdzi, czy dziecku bije serce, czy się rusza. Upewni się – w zależności od trymestru – czy nie ma niepokojących sygnałów, np. śladów odklejania się łożyska, a także czy ciąża nie jest zagrożona poronieniem. Poszuka ewentualnej innej przyczyny krwawienia. Na podtrzymanie ciąży najczęściej podaje się syntetyczne hormony (np. Duphaston bądź Luteinę). Czasem, np. w przypadku krwiaka podkosmówkowego, zalecane jest dodatkowe przyjmowanie witaminy C.

Zobacz także: Jak naprawdę wygląda poród? Film z balonikiem i piłeczką rozwiewa wszelkie wątpliwości...

Rutynowe zalecenia przy krwawieniu w ciąży:
•    odpoczynek i relaks,
•    unikanie dźwigania,
•    unikanie nadmiernego wysiłku,
•    przyjmowanie dużej ilości płynów, żeby nie dopuścić do odwodnienia,
•    powstrzymanie się od współżycia,
•    przyjmowanie leków,
•    częstsze kontrole lekarskie.

Pamiętaj! Nigdy nie bierz na własną rękę żadnych lekarstw, jeśli jesteś w ciąży.

RAF

Komentarze

Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo