Syndrom kuwady, czyli facet w ciąży

Co czuje mężczyzna, której partnerka spodziewa się dziecka? Często więcej niż może się wydawać.
Syndrom kuwady, czyli facet w ciąży
Fot. YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=zbpn4amr-3w)
30.07.2017

Nie ma wątpliwości, że ciąża to niezwykły czas w życiu kobiety. Za sprawą hormonów i zmian, które wkrótce nastąpią, kobieta odczuwa szereg emocji. To zupełnie naturalne, w końcu niebawem zostanie matką – szczególnie jeśli po raz pierwszy. Co w tym czasie odczuwa partner ciężarnej kobiety i ojciec dziecka, które ma się wkrótce narodzić? Zazwyczaj podekscytowanie, radość, dumę, ale też niepokój, obawę dotycząca przyszłości, niepewność co do własnych kompetencji. Te emocje są niekiedy tak silne, że u mężczyzny pojawia się tzw. syndrom kuwady.

Pod pojęciem „kuwada” kryje się szereg zachowań związanych z ciążą i porodem. Samo pochodzenie pojęcia nie jest do końca jasne. Według brytyjskiego ewolucjonisty Edwarda Burnetta Tylora słowo „kuwada” pochodzi z francuskiego, od „couver” – wysiadywać, wylęgać, siedzieć na jajach, przenośnie otoczyć kogoś troskliwością. Natomiast zdaniem innych badaczy „kuwada” wywodzi się z hiszpańskiego od słowa „encovar” – chronić, ukrywać się czy „cunvera” – jaskinia. W angielskim synonimem kuwady jest męski połóg.

Tycie w duecie
Syndrom (zespół) kuwady (zespół couvade) jest fenomenem. U mężczyzny, który ma zostać ojcem, obserwuje się objawy ciążowe podobne jak u ciężarnej partnerki. Symptomy najczęściej dają o sobie znać w pierwszym oraz w trzecim trymestrze, co nie znaczy, że nie występują w drugim. Najczęstsze objawy stwierdzane w syndromie kuwady to: nudności, wymioty, wzdęcia, ból podbrzusza i brzucha, bóle zębów, wzrost masy ciała (niektórzy mężczyźni tyją nawet kilkanaście kilogramów), zmiana apetytu, problemy skórne, zmęczenie, osłabienie, kolka, zaparcia, biegunka, omdlenia, kurcze mięśni nóg.

Symptomy zwykle pojawiają się u mężczyzn, którzy mają zostać ojcami po raz pierwszy, a zwłaszcza u tych, którzy są bardzo silnie związani z ciężarną partnerką. Co ciekawe, syndrom kuwady zdecydowanie najczęściej pojawia się u mężczyzn w wieku 29-35 lat. W 66 proc. przypadków (do 34 proc.) ciąża była planowana.

Polecamy także: Wyznanie Kamili: „To zabrzmi strasznie, ale nienawidzę bycia matką”

facet z objawami ciąży

Fot. YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=zbpn4amr-3w)

Jak często występuje syndrom kuwady? Z jednych statystyk wynika, że ciążowe dolegliwości może mieć 10-20 proc. mężczyzn. Niekiedy szacuje się jednak, że zespół kuwady może mieć nawet… co drugi przyszły ojciec.

Zespół kuwady nie jest nowym zjawiskiem. Pierwsze wzmianki o nim można znaleźć w dziełach Diodorusa z Korsyki, który syndrom kuwady opisywał już w 60. r. p.n.e. Wspominają o nim także Plutarch i Marco Polo w czasie swoich wojaży do Chin oraz Indii. Wzmianki o zespole kuwady można odnaleźć w mitologii Celtów, w kulturach Irlandczyków oraz Basków. Syndrom kuwady to częste zjawisko w prymitywnych plemionach.

Z badań wynika, że zespół kuwady częściej dotyka mężczyzn z niższym wykształceniem, o niższym standardzie materialnym. „Może to być spowodowane tym, że osoby takie mają mniejszy poziom wiedzy na temat ciąży oraz tego, co się z nią wiąże. Może ich to przerastać, a brak odpowiedniej wiedzy w tym zakresie może zwiększać ich stany lękowe, obawy przed przyszłością, tego, czy sprostają odpowiedzialności. Może to również wynikać z tego, że osoby z niższym wykształceniem mają mniejsze zaplecze finansowe” – czytamy w pracy poświęconej temu syndromowi.

Kochanie, muszę poleżeć…
O syndromie kuwady na forach dyskutują internautki. Jedna z nich pisze tak: „Pewnego dnia, kiedy narzekałam na złe samopoczucie i senność, mój partner głośno zakomunikował, że również i on jest niewyspany i wie doskonale, co ja czuję, ponieważ ma syndrom kuwady, w związku z tym musi poleżeć w łóżku. Co takiego, zapytałam z grymasem… Najpierw pomyślałam, że zwariował albo ma już dosyć mojego narzekania i wymyślił stan tylko jemu znany. Zaczęłam kartkować literaturę, którą otrzymałam od przyjaciółki, i bingo, coś takiego faktycznie istnieje. Tak zwany syndrom kuwady to dolegliwości, jakie mężczyźni odczuwają podczas ciąży żony”.

facet z objawami ciąży

Fot. YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=zbpn4amr-3w)

Większość internautek patrzy na to z przymrużeniem oka. „U mojego męża chyba też występuje ten syndrom, bo ma zachcianki i rośnie mu brzuszek” – żartuje Małgosia. „Mój mąż ma ten syndrom, nawet ma większe zachcianki ode mnie, śledzie i rybki są na porządku dziennym” – dodaje inna forumowiczka.

Głos w dyskusji zabrał Tomek. „Bo wam się wydaje, że tylko kobiety przeżywają ciążę… Zauważcie, drogie panie i drodzy panowie, że mężczyzna musi sobie poradzić z wieloma różnymi sprawami, choćby ze sprawianiem wam jak największej radości, co przy zmiennych nastrojach bywa zadaniem nie lada… Tak więc uszanujcie proszę wszelkie męskie fochy i odchylenia od normy. W końcu być ojcem też wielka rzecz”.

Naukowcy z Uniwersytetu św. Jerzego w Londynie twierdzą, że występowanie zespołu kuwady może mieć związek z niepokojem mężczyzny dotyczącym ciąży partnerki. Z kolei psychoanalityczne interpretacje syndromu zakładają, że może być to zazdrość mężczyzny o funkcje prokreacyjne kobiet (tzw. zazdrość o macicę), a dzięki zwyczajowi kuwady mężczyzna może bardziej bezpośrednio uczestniczyć w porodzie czy wręcz uważać, że to on daje życie. Syndromu kuwady się nie leczy, nie jest również uznawany z stan patologiczny.   

RAF

Korzystałem z:
„Zespół kuwady”, prof. dr hab. med. Zbigniew Lew-Starowicz, mgr psych. Joanna Cyranek, mgr psych. Monika Szymańska, Przegląd Seksuologiczny, styczeń/marzec 2011, nr 25

Komentarze (3)

Ocena: 5 / 5
Kinia (Ocena: 5) 14.08.2017 17:18
Słyszałam,i znam z autopsji,mój mąż miał ciążowe zachcianki,w nocy razem podjadalismy,i razem tyliśmy,przy pierwszej ciąży rodzina się śmiała że nie wiadomo kto u nas jest w ciąży,przy drugim dzieciątku już było spokojniej.miło to teraz wspominamy ;-)
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 30.07.2017 01:46
Wydaje mi się, że oni to mają po prostu ze stresu a występuje to pewnie u niewielu facetów bo szczerze to czytam o tym pierwszy raz w życiu i to na Papilocie....nie słyszałam nigdy o czymś takim jak syndrom kuwady. Pewnie znowu jakaś wymyślona choroba która została pomylona ze zwykłym zatruciem pokarmowym i stresem u facetów.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo