Ile kobiet pije alkohol w ciąży? Polskie ciężarne zszokowały badaczy! (Tego nikt się nie spodziewał)

Sprawdź, w którym kraju ciężarna z drinkiem w dłoni to powszechny widok.
Ile kobiet pije alkohol w ciąży? Polskie ciężarne zszokowały badaczy! (Tego nikt się nie spodziewał)
Fot. Thinkstock
14.04.2017

Wiadomość o ciąży całkowicie odmienia nasze życie. Nie tylko pod względem emocjonalnym, ale i bardziej przyziemnym. W stanie błogosławionym dbamy o siebie bardziej, niż kiedykolwiek wcześniej i później. Przechodzimy na zdrową i pełnowartościową dietę, przyjmujemy niezbędne suplementy, rzucamy palenie, unikamy stresujących sytuacji, dużo odpoczywamy i całkowicie odstawiamy alkohol. Przynajmniej tak to powinno wyglądać.

A jak jest w rzeczywistości? Problemowi spożywania napojów wyskokowych w ciąży przyjrzeli się badacze. W tym celu przeprowadzili ankietę w 11 europejskich krajach i przepytali niemal 8 tysięcy kobiet. Pytanie było proste i trudne równocześnie: czy piłaś w ciąży? Fakty ustalić łatwo, ale przyznanie się do tego wymaga sporej odwagi.

Wyniki, w zależności od państwa, są skrajnie różne. Od niemal całkowitej abstynencji ciężarnych po szeroką akceptację dla matek na rauszu. Jak wypadły Polki?

Zobacz również: Dlaczego Polki piją w ciąży?

 

picie alkoholu w ciąży

fot. Thinkstock

Przypomnijmy, że alkohol wypity przez matkę przenika przez łożysko i dociera do płodu. Stopień upojenia dziecka w pewnym momencie osiąga takie samo stężenie. Efekty takiej nieodpowiedzialności mogą być naprawdę opłakane: ryzyko przedwczesnego porodu lub poronienia, zespół ADHD, uszkodzenia mózgu, wady serca i nerek, zmniejszenie masy ciała, a także bardzo groźny alkoholowy zespół płodowy (FAS).

Wciąż jednak zdajemy się być mądrzejsze od lekarzy. Nawet jeśli nie upijamy się w ciąży, to coraz chętniej sięgamy np. po lampkę wina albo piwo. W niektórych krajach bardzo często. Niechlubnym rekordem mogą pochwalić się Brytyjki, które zajęły pierwsze miejsce w tym szokującym rankingu. 28,5 procent z nich przyznało się do konsumpcji alkoholu w ciąży.

Polskie mamy wypadają pod tym względem o wiele lepiej.

Zobacz również: Cesarka na życzenie: Czy ten zabieg w Polsce jest nadużywany?

picie alkoholu w ciąży

fot. Thinkstock

Kolejne miejsca w zestawieniu przypadły kobietom z Rosji (26,5 proc. ciężarnych pije alkohol) i… Szwajcarii (20,9 proc.). Jeszcze większym zaskoczeniem są kraje, w których panie zachowują się najbardziej odpowiedzialnie. Wzorem do naśladowania jest Norwegia (4,1 proc.), Szwecja (7,2 proc.) i… Polska! W naszym kraju przyznaje się do tego „tylko” 9,7 procent matek. Niewiele w porównaniu do Wielkiej Brytanii, ale i tak mamy się czego wstydzić.

Badacze zauważyli zależność: kobiety nie stroniące od napojów wyskokowych, o wiele częściej palą papierosy w ciąży. Problem dotyczy przede wszystkim starszych matek, dobrze wykształconych i mających stałą pracę.

Opisujący wyniki sondażu brytyjski „North-West Evening Mail” nie kryje zaskoczenia niskim wskaźnikiem picia alkoholu przez Polki. Dziennik zaznacza, że w Wielkiej Brytanii i Polsce kultura picia jest bardzo podobna i nie do końca wiadomo, dlaczego akurat pod tym względem tak bardzo się różnimy.

Zobacz również: Kobiety w ciąży piją za dużo alkoholu? Poznajcie zaskakujący raport

picie alkoholu w ciąży

fot. Thinkstock

Średnio 16 procent Europejek pije alkohol w ciąży. Wyniki dotyczą wyłącznie kobiet, które wiedziały już, że znajdują się w stanie błogosławionym, więc była to ich świadoma decyzja. Badacze są zgodni, że mają na to wpływ czynniki społeczne, a także kulturalne.

W poszczególnych krajach stosowane są inne wytyczne odnoszące się do spożywania alkoholu w ciąży. W grę wchodzą również kampanie społeczne na ten temat, poziom opieki prenatalnej czy presja społeczna. To wszystko przekłada się na postawę kobiet - twierdzi profesor Hedvig Nordeng z Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego.

39 proc. ankietowanych przyznało się do picia przynajmniej raz w miesiącu.

Komentarze (6)

Ocena: 4.33 / 5
gość (Ocena: 5) 15.04.2017 17:08
Najlepsze jest jak kobieta w ciąży mówi, że jedno piwo jej nie zaszkodzi. I owszem, jej nie,ale dziecku może zaszkodzić i to bardzo. Moja sąsiadka namawiała mnie na picie w ciąży, oczywiście powiedziałam, że to głupota i odmówiłam. Teraz sama jest w ciąży i browara zagryza kiełbasą z grilla.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 14.04.2017 17:02
Niestety dziecko moze miec tez np.porazenie mozgowe przy porodzie-oczywiscie nie popieram ani picia ani palenia w ciazy.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 14.04.2017 13:55
I pużnej taka pijąca mamusia będzie zmuszona zostawać z dzieckiem 24 na h i się nim opiekować bo okaże się że dziecko jest niepełnosprawne lub w przyszłości będzie mieć poważne problemy psychiczne i psychologiczne, a np.każde wyjście poza dom będzie istną katorgą dla dziecka bo znam takie. Także mamuśki pijące w ciąży same pod sobą dołek kopią.
odpowiedz
Hem (Ocena: 5) 14.04.2017 13:15
Blagam was, czego szukacie dziury w calym ? Ta co pije niech sie liczy z konsenkwencjami. Ba watpie, ze kobieta ktora siega po alkohol w ciazy nie wie o efektach ubocznych dzialania alkoholu na plód.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 1) 14.04.2017 07:26
żałosne są zarówno te, które piją w ciąży, jak i te, które palą w ciąży
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo