Co oznaczają Twoje ciążowe zachcianki?

Apetyt na konkretne produkty sygnalizuje na przykład, jakiej płci będzie Twoje dziecko!
Co oznaczają Twoje ciążowe zachcianki?
Fot. iStock
31.01.2017

Ciąża jest niejednokrotnie szokiem dla organizmu, który nagle zaczyna reagować w nietypowy sposób. Niektóre kobiety czują od początku wzmożony apetyt, inne z kolei wręcz przeciwnie – częściej wymiotują i nie mają ochoty na jedzenie. Są takie przyszłe mamy, które tryskają energią, i są te walczące z osłabieniem i sennością. Trzeba powiedzieć jasno, że okres spodziewania się dziecka u każdej kobiety przebiega inaczej.

Indywidualną sprawą są również zachcianki, których podczas ciąży nie brakuje. Ogromny apetyt to normalny i typowy objaw ciąży, ale w zależności od kobiety, dotyczy innych produktów. Są panie, które wymieniają konkretne przysmaki, na które mają chęć.

Na podstawie zachcianek można powiedzieć bardzo dużo o przebiegu ciąży. Przekonaj się, co sygnalizuje Twoje ciało w tym czasie!

Zobacz także: Nietypowe objawy ciąży. Na co zwrócić uwagę?

ciążowe zachcianki

Fot. iStock

Słone przekąski

Jeżeli czujesz niespotykany jak dotąd apetyt na słone przekąski typu paluszki, chipsy, krakersy, itd., być może Twój organizm daje sygnał, że potrzebujesz sodu. Pierwiastek odpowiada za gospodarkę wodną w organizmie, co odbija się m. in. na stanie skóry. Jego niedobór może doprowadzić do odwodnienia organizmu, kłopotów z pamięcią oraz utraty apetytu. Źródłem sodu jest sól, ale trzeba uważać, aby nie przedawkować. Nadmiar sodu w organizmie również powoduje nieciekawe konsekwencje. Lepiej zacząć spożywać jajka, bekon i chleb pełnoziarnisty.

ciążowe zachcianki

Fot. iStock

Kreda, benzyna, farba

Chociaż to może wydawać się nieprawdopodobne, niektóre kobiety czują pragnienie spożycia tych niejadalnych produktów. Oczywiście pod żadnym pozorem nie należy mu ulegać. Ochota na kredę to być może reakcja na zapotrzebowanie organizmu na wapń. Jeżeli czujesz apetyt na kredę, benzynę lub farbę, powinnaś od razu skonsultować się ze specjalistą. Niewykluczone, że przyczyną są jakieś poważne zaburzenia. Nie panikuj jednak zawczasu.

Zobacz także: Pielęgniarka nie wiedziała, że jest w ciąży! Urodziła dziecko podczas kąpieli!

ciążowe zachcianki

Fot. iStock

Słodycze

Podczas ciąży niektóre kobiety doświadczają częstych zmian nastroju, czują się niepewnie i mają zły humor. To zupełnie zrozumiałe, ponieważ po pierwsze hormony w organizmie szaleją, a po drugie rodzi się obawa, jak przyszła mama poradzi sobie w nowej roli, itp. Pod żadnym pozorem nie można jednak pocieszać się słodyczami, gdyż waga szybko skoczy w górę, a to negatywnie odbije się na rozwoju dziecka. Zamiast słodyczy wybierz owoce. Poza tym istnieje ryzyko cukrzycy ciążowej.

W pewnych przypadkach ogromna ochota na słodycze jest spowodowana niedoborem cukru w organizmie. Dbaj o to, aby Twoje posiłki były pełnowartościowe. Ochota na słodkości to także sygnał, że prawdopodobnie urodzisz córkę.

ciążowe zachcianki

Fot. iStock

Jaja, mięso i ryby

Wszystkie te produkty zawierają cenne składniki, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka w Twoim łonie. Apetyt na mięso, ryby oraz jaja to prawdopodobnie odpowiedź organizmu na brak kwasów omega-3, wapnia oraz białka. Zastanów się, czy Twoja dieta jest oparta na daniach skomponowanych ze składników, zawierających te wartościowe substancje. Przypomnij sobie także, jak odżywiałaś się przed ciążą. Długotrwałe braki w organizmie nie wróżą niczego dobrego.

Możesz skonsultować się z lekarzem prowadzącym, który skieruje Cię do odpowiedniego dietetyka albo sam poleci, co powinien zawierać Twój jadłospis. Cennym źródłem białka są: chuda wołowina, chudy drób, jajka, nabiał; kwasów omega-3: sardynki, łosoś, tuńczyk; wapnia: mleko, maślanka oraz inne przetwory mleczne.

ciążowe zachcianki

Fot. iStock

Kiszone ogórki, kapusta

Zachcianka na ogórki kiszone może być połączona z porannymi nudnościami. Kobiety, które na nie cierpią, odczuwają wzmożoną ochotę na wyraziste smaki. Niestety spożywanie tych produktów nie zapobiega im, jedynie zmniejsza dolegliwość. Niewykluczone, że jest ona związana z niedoborem witaminy B6. Jeżeli tak faktycznie jest, lekarz przepisze Ci specjalny preparat. Możesz także jeść więcej bananów oraz produktów zbożowych, które ją zawierają.

Ochota na wyraziste, kwaśne smaki prawdopodobnie oznacza, że spodziewasz się dziecka płci męskiej.

Zobacz także: „Szefie, jestem w ciąży”, czyli prawa przyszłej mamy w pracy

 

Komentarze

Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo