Syn czy córka: Jak odgadnąć płeć dziecka?

Oto metody rozpoznawania płci dziecka stosowane przez nasze prababki. Absurdalne czy skuteczne?
Syn czy córka: Jak odgadnąć płeć dziecka?
Fot. Thinkstock
27.07.2016

Czasami jeszcze przed zajściem w ciążę kobieta planuje płeć dziecka, ale jej życzenie nie zawsze się spełnia. Kiedyś dowiadywano się o niej dopiero w chwili porodu. Obecnie jest to możliwe szybciej dzięki rozwojowi medycyny. Badanie USG jest już stałym elementem działań podejmowanych w ramach opieki prenatalnej. Pozwala m.in. odkryć deformację płodu i określić tempo jego wzrostu. Poza tym stwierdzić, jaka jest płeć dziecka. Najwcześniej okazuje się to w 16. tygodniu ciąży, a najpóźniej w 28. Zdarza się jednak, pomimo oceny płci przez lekarza, że podczas porodu zamiast chłopca rodzi się dziewczynka albo na odwrót.

W dawnych czasach, kiedy kobiety nie miały takich możliwości, płeć dziecka określano na podstawie innych czynników, np. zachcianek. Mądrości przekazywane pomiędzy kobietami z pokolenia na pokolenie bardzo często sprawdzają się w dzisiejszych czasach i wprawiają w osłupienie przedstawicieli nowoczesnej medycyny. Podobnie dzieje się w przypadku oceny płci dziecka. Ale może to tylko przypadek?

Oto sygnały, które według dawnych przekazów wskazują na płeć dziecka.

Zobacz także: Cała prawda o byciu mamą

płeć dziecka

Fot. Thinkstock

Rytm serca

Według ludowych mądrości rytm serca jest w stanie wskazać na płeć dziecka. Wolniejsze tempo, czyli poniżej 140. uderzeń na minutę, oznacza chłopca, natomiast szybsze, powyżej 140. uderzeń na minutę, dziewczynkę.

płeć dziecka

Fot. Thinkstock

Bóle głowy

Chociaż mogą mieć czysto fizyczne podłoże, według dawnych przekazów świadczyły o tym, że kobieta urodzi syna. Skąd wziął się ten pogląd? Chodziło o bóle głowy, które syn przysporzy jej w przyszłości. Cierpienie podczas ciąży miało oznaczać ich przedsmak.

Zobacz także: Cuchnący ranking: Przykre zapachy, które wywołują mdłości (nie tylko u ciężarnych)

 

płeć dziecka

Fot. Thinkstock

Ułożenie brzucha

Podobno ułożenie brzucha ma wpływ na płeć dziecka. Opuszczony do dołu oznacza chłopca, natomiast wysokie ułożenie świadczy o tym, że kobieta spodziewa się dziewczynki. Czy to prawda, trudno powiedzieć. Tak głoszą najstarsze przekazy.

płeć dziecka

Fot. Thinkstock

Wygląd

Na pewno niejedna z Was słyszała kiedyś przekaz, że dziewczynka `zabiera` matce urodę. Kobieta traci cały swoj blask. Jej włosy przestają błyszczeć, a cera promienieć. Zupełnie inaczej jest w przypadku spodziewania się męskiego potomka. Przyszła mama wręcz promienieje i staje się jeszcze piękniejsza.

płeć dziecka

Fot. Thinkstock

Piersi

Jeden z poglądów, na który na pewno trzeba spojrzeć z przymrużeniem oka, dotyczy wyglądu piersi. Według starych porzekadeł, jeżeli lewa pierś jest większa niż prawa, na świecie pojawi się córka. Gdy większa okaże się prawa, urodzi się syn. Zważywszy na to, że jedna pierś na ogół jest większa niż druga, podczas ciąży można zrobić to porównanie tylko dla zabawy.

płeć dziecka

Fot. Thinkstock

Kolor moczu

Stare przekazy mówią nam, że jeżeli mocz jest janożółtej barwy, w drodze jest chłopiec. Matowy odcień żółtego wskazuje na dziewczynkę. Niezależnie od tego, czy jest w tym ziarno prawy, kobieta w ciąży powinna pić dużo wody.

płeć dziecka

Fot. Thinkstock

Pozycja podczas spania

Zdaniem naszych babć oraz prababć na temat płci dziecka dużo mówi pozycja spania. Jeżeli częściej leżysz na lewym boku, spodziewasz się chłopca. Wygodniej Ci na prawym? To z pewnością dziewczynka. Stare porzekadła przekazują również wiedzę, według której spanie na plecach oznacza, że kobieta urodzi wyjątkowe dziecko, ale niesprecyzowano, na czym ma polegać owa wyjątkowość.

Chociaż na powyższe przekazy należy spojrzeć z przymrużeniem oka, mogą być fajną zabawą.

Zobacz także: Jak przedłużyć karmienie naturalne? Konkurs z marką Philips Avent

Komentarze (3)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 27.07.2016 12:01
Mój tata znalazł w starych papierach tabelkę opracowaną przez jakiegoś tam doktora. Brało się pod uwagę wiek matki, kiedy zaszła w ciążę i miesiąc, w którym zaszła. Nie wierzę w to, ale jednak do tej pory w większości się sprawdzało ;)
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 27.07.2016 11:12
czyli wychodzi na to, że urodzę babochłopa.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo