Dlaczego warto urodzić pierwsze dziecko po 35. roku życia?

Oto zalety późnego macierzyństwa!
Dlaczego warto urodzić pierwsze dziecko po 35. roku życia?
Fot. Thinkstock
06.07.2016

Decyzja o odłożeniu macierzyństwa na później jest podejmowana przez wiele kobiet. Zjawisku sprzyjają niełatwe warunki życia. Polska wbrew zapewnieniom polityków nie zamieniła się w zieloną wyspę, a jej obywatele nadal emigrują do innych krajów. Ci, którzy zostają, często żyją od miesiąca do miesiąca albo poświęcają kilka lat na zdobycie stabilnej posady. Trudno myśleć w takich warunkach o zakładaniu rodziny. Nie każda kobieta ma to szczęście, że jej przyszłość rysuje się kolorowo. Są także inne powody odkładania macierzyństwa. Można do nich zaliczyć niedojrzałość emocjonalną, brak odpowiedzialnego partnera i chęć przeżycia przygody przed ostatecznym ustatkowaniem.

Świeżo upieczone mamy po 30-tce, a nawet po 40-tce przestają już dziwić. Jak podaje GUS, w ciągu ostatniej dekady znacznie wzrosła liczba kobiet, które rodzą dzieci w dojrzałym wieku.

Chociaż wszyscy dookoła powtarzają, że lepiej zajść w ciążę wcześniej, bo idealny przedział wiekowy na urodzenie dziecka to 26-28 lat, jest wiele plusów późnego macierzyństwa.

Zobacz także: Nikt nie wierzy, że są w ciąży! Gdzie podziały się ich brzuchy?

późna ciąża

Fot. Thinkstock

Jesteś gotowa na dziecko

Kobiety nie dojrzewają emocjonalnie w takim samym tempie. Niektóre są gotowe na bycie matkami na krótko po 20. roku życia, a inne dopiero po 30. Jednak za dojrzałym wiekiem przemawia mniejsze ryzyko popełnienia błędu pod tym względem. Kobiety są już wtedy naprawdę świadome siebie i swoich pragnień. Podejmują przemyślane i odpowiedzialne decyzje. Takie będzie również ich macierzyństwo.

kiedy zajść w ciążę

Fot. Thinkstock

 

Zdążyłaś się wyszaleć 

Największy okres szaleństwa masz już za sobą. Zdążyłaś nachodzić się na imprezy i zwiedzić kawałek świata. To czas, kiedy kobieta staje się większą domatorką i może poważnie pomyśleć o rodzicielstwie. Gdy już się na nie zdecydujesz, nie będziesz sobie wyrzucać, że przez zbyt wczesne macierzyństwo nie wcieliłaś w życie swoich marzeń. Będziesz czuć się spełniona pod tym względem i z entuzjazmem podejdziesz do kolejnego etapu, jakim jest wydanie na świat dziecka.

Zobacz także: Waszym zdaniem: Czy MUSISZ ustąpić miejsca ciężarnej?

 

ciąża po 30-tce

Fot. Thinkstock

 

Masz dobrą pracę

35-latka ma przeważnie ugruntowaną pozycję zawodową albo męża, który może poszczycić się dobrą posadą. Czarne wizje dotyczące niepewnej przyszłości są raczej obce dojrzałym matkom. Stabilność materialna pozwola im w pełni cieszyć się macierzyńswem. Mogą w pełni oddać się szałowi zakupów i poświęcać dużo myśli nienarodzonemu dziecku. Szczęśliwa przyszła mama to szczęśliwe dziecko.

 

 

późna ciąża

Fot. Thinkstock

Będziesz mieć duże doświadczenie teoretyczne dzięki koleżankom

Twoje koleżanki będą już matkami po przejściach. Powiedzą Ci, co robić, gdy dziecko dostaje kolki i gdzie najlepiej kupować pieluchy. Matki lubią dzielić się podobnymi wyznaniami. Doradzą Ci także dobrego ginekologa i udzielą cennych wskazówek na temat porodu. Dzięki temu będziesz bogatsza o ich doświadczenia i unikniesz wielu błądów oraz rozczarowań.

kiedy zajść w ciążę

Fot. Thinkstock

Przeżyjesz drugą młodość

Dojrzałe mamy często mówią o przeżywaniu drugiej młodości dzięki dziecku. Kiedy kobieta zbliża się do czterdziestki, powoli zaczyna uświadamiać sobie, że najlepsze lata ma już za sobą i niedługo wejdzie w średni wiek. Kontakt z młodszymi rodzicami w przedszkolu oraz wejście w nową rolę – rodzica – sprawia, że czuje się młodsza i przeżywa wszystko intensywniej. W końcu trzeba być na bieżąco ze wszystkimi nowinkami technicznymi, a już zwłaszcza zabawkami.

ciąża po 30-tce

Fot. Thinkstock

Twoje dziecko ma większe szanse na dobry rozwój i udane dzieciństwo

Specjaliści podkreślają, że kobiety w dojrzałym wieku z większym zaangażowaniem podchodzą do ciąży oraz macierzyństwa. Dużo czytają na temat wychowywania dzieci, są bardziej dociekliwe w kontaktach z ginekologami, co sprawia, że łatwiej jest wykryć potencjalne zagrożenia dla zdrowia dziecka i bardziej o siebie dbają. Cechuje je dojrzałość i świadomość swojego pragnienia. Dzieci starszych mam są często bardziej zadbane i mają lepsze warunki do rozwoju niż dzieci dwudziestokilkulatek. Te zazwyczaj wyróżnia większa nonszalancja w temacie rodzicielstwa.

Zobacz także: Wychowanie to wyzwanie

Komentarze (13)

Ocena: 2.92 / 5
Anna (Ocena: 1) 09.07.2016 18:08
Ludzie, ciekawe co za idiota pisał ten artykuł... i dlaczego się nie podpisał... założę się, że pod tym artykułem kryje się sfrustrowana kobieta, której największą ambicją jest wyszumienie się... po drugie jeżeli już powstają takie artykuły to warto zasięgnąć chociaż podstawowej wiedzy żeby się nie ośmieszyć! Najlepszy wiek z medycznego i psychologicznego punktu widzenia to 19-25 lat.... a nie 26-28.
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 08.07.2016 01:04
Mówienie o samych pozytywach też nie jest na miejscu, bo nie można mydlić oczu takimi artykułami, ale co się spodziewać po takich papilotach i innych. Można byłoby wykorzystać takie portale do czegoś dobrego i pożytecznego, ale lepiej opłaca się wypisywać głupoty. Każdy ma prawo wyboru kiedy chce mieć dziecko, niech będzie to świadomy wybór, tego życzę wszystkim.
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 06.07.2016 23:49
Serio? Co się dzieje na tym świecie? Otyłość jest fajna, ciąża po 35 r.ż super, same pozytywy. Puknijcie się w łeb.
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 5) 06.07.2016 22:45
nie widze nic dziwnego w rodzeniu dziecka w tym wieku, to tylko i wyłącznie decyzja kobiety orez tego, jak układa się jej zycie.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 2) 06.07.2016 22:31
Gratuluję. Propagowanie tak późnej ciąży, w dodatku takimi argumentami jest chore. Jezeli już bierzecie się za taki temat to zestawcie to z zagrożeniami jakie płyną z wieku ciężarnej (zarówno dla niej samej, jaki i dla dziecka). Wtedy artykuł wyglądałby troche rzetelniej i nie zostawialibyście niesmaku i wrażenia, że pisała go osoba niezbyt dojrzała.
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo