Idealna playlista na czas porodu

Odpowiednia muzyka pomoże się odprężyć i zapomnieć o bólu.
Idealna playlista na czas porodu
Fot. Thinkstock
10.03.2016

W dzisiejszych czasach wszyscy mają możliwość słuchania muzyki o każdej porze i w dowolnym miejscu – nawet na sali porodowej . Jak wynika z danych Spotify, w serwisie znajduje się ponad 90 tysięcy playlist związanych właśnie z rodzeniem. Co więcej, jeden ze znanych nowojorskich ginekologów, dr Jacques Moritz, ujawnił, że aż 70% jego pacjentów spodziewających się dziecka przygotowuje dedykowane playlisty właśnie na poród.

Zobacz także: Masturbacja na porodówce. Najlepszy lek przeciwbólowy?

Spotify nawiązało współpracę z dr Moritzem, by stworzyć idealny zestaw muzyczny, który jest zaprojektowany naukowo (a także sprawdzony na sali porodowej) by towarzyszyć kobietom w tej ważnej chwili. Playlista odzwierciedla doświadczenie porodu – na początku zestawu znajdują się utwory wolne i łagodne, a następnie pojawiają się utwory oparte na silnym rytmie na czas parcia. Ten dwugodzinny zestaw kończy się pięknym utworem, idealnym na moment pierwszego spotkania matki z dzieckiem –‘Unaccompanied Cello Suite #1’ J.S. Bacha w aranżacji wiolonczelisty Yo-Yo Ma.

- Muzyka ma ogromny wpływ na układ limbiczny naszego ośrodkowego układu nerwowego, który niejako zarządza naszymi wspomnieniami, emocjami, a także tym, jak radzimy sobie w sytuacjach pełnych bólu i strachu - wyjaśnia dr Moritz. To naprawdę ma sens, by muzyka stała się dla kobiet źródłem komfortu i odprężenia w trakcie porodu. Ponadto, szpitale, a w szczególności sale porodowe, potrafią być bardzo głośne i rozpraszające – dobra playlista pomaga matkom nie skupiać się na panujących hałasach i lepiej radzić sobie z bólem i strachem, a tym samym sprawić, że doświadczenie porodu będzie przyjemniejsze.

muzyka do porodu

Fot. Thinkstock

Oto playlista, która idealnie sprawdzi się w trakcie porodu:

1.    Pearl Jam - Just Breathe

2.    James Bay - Let It Go

3.    Regina Spektor - Don’t Leave Me

4.    Sigur Rós - Festival

5.    Death Cab for Cutie - Transatlanticism

6.    The Lumineers - Ho Hey

7.    Norah Jones - Sunrise

8.    Craft Spells - After the Moment

9.    Xavier Rudd - Follow the Sun

10.    Lucinda Williams - Fruits of My Labor

 

muzyka do porodu

Fot. Thinkstock

Oto kilka wskazówek dla tych, których playlista dr Moritza nie przekonuje i chcieliby stworzyć własną:

•    Znajoma i poprawiająca samopoczucie – muzyka, której kobiety powinny słuchać przed, czy w trakcie porodu, powinna być przyjemna, poprawiająca samopoczucie, tak by przyszłe matki mogły poczuć się jak najbardziej swobodnie. Sala porodowa nie jest dobrym miejscem na eksperymentowanie z nową muzykę, natomiast jest miejscem, w którym warto powrócić do znanych, ulubionych utworów.

•    Muzyka instrumentalna – muzyka do rodzenia powinna zawierać muzykę instrumentalną, którą ludzki mózg przetwarza intuicyjnie. Muzyka z tekstem potrafi być bardzo rozpraszająca. Jeżeli jest konieczne, by piosenka posiadała tekst, najlepiej wybrać utwory w języku, którego nie znamy – ma to podobny efekt jak słuchanie muzyki instrumentalnej.

•    Czas trwania oraz różnorodność – z uwagi na fakt, że czas trwania porodu może się różnić, przyszłe mamy powinny tworzyć długie, zróżnicowane zestawy muzyczne. Dr Moritz rekomenduje, by playlisty trwały minimum pięć godzin. Dla kobiet, które oczekują pierwszego dziecka powinna być to nawet 10-godzinna playlista.

•    Piękna – ostatnia wskazówka, jednak równie ważna, co wcześniejsze. Utwory towarzyszące kobietom w trakcie porodu powinny być piękne i sprawiać, że kobieta czuje się piękna. Moment, w którym dziecko przychodzi na świat jest bardzo emocjonalny, a także niezapomniany, dlatego warto, by z tego dnia zapamiętać nie tylko te ogromne emocje, ale również towarzyszące temu poczucie piękna. Ponadto, badania wykazały, że muzyka, którą słyszy noworodek będąc jeszcze w macicy, może zostać przez niego zapamiętana – sprawmy, by również miał piękne wspomnienia.

muzyka do porodu

Fot. Thinkstock

11.    John Lennon - Beautiful Boy (Darling Boy)

12.    Colbie Caillat - Capri

13.    D’Angelo - Really Love

14.    Milton Nascimento - Nos Bailes Da Vida

15.    Coldplay - Don’t Panic

16.    Fleet Foxes - Your Protector

17.    Yeah Yeah Yeahs - Maps

18.    Kygo Maty Noyes - Stay

19.    P!nk - Try

20.    Muse - Starlight

muzyka do porodu

Fot. Thinkstock

21.    John Legend - All of Me - Tiesto’s Birthday Remix

22.    David Bowie, Queen - Under Pressure

23.    U2 - With or Without You

24.    Wilco - Impossible Germany

25.    Arcade Fire - Wake Up

26.    R.E.M. - Nightswimming

27.    Patty Griffin - Heavenly Day

28.    Iron & Wine - Naked As We Came

29.    Beyoncé - Blue

30.    Johann Sebastian Bach, Yo-Yo Ma - Unaccompanied Cello Suite No. 1

Polecane wideo

Komentarze

Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie