Sport po porodzie - kiedy można do niego wrócić?

Każda kobieta po urodzeniu dziecka chce jak najszybciej wrócić do formy. Niewątpliwie pomaga w tym aktywność fizyczna. Kiedy można ją podjąć?
Sport po porodzie - kiedy można do niego wrócić?
Fot. Thinkstock
12.03.2016

Media regularnie informują o celebrytkach, które po porodzie błyskawicznie wróciły do treningów. Nicole „Coco” Austin, żona rapera Ice-T, niedawno została matką. A na siłowni – według medialnych doniesień – pojawiła się już… pięć dni po rozwiązaniu. Kobieta miała cesarskie cięcie, które wykonano pięć tygodni przed planowanym terminem.

Wcześniej, bo na początku 2015 roku, portale plotkarskie rozpisywały się o dziennikarce Annie Wendzikowskiej, która ostro trenowała już trzy tygodnie po porodzie.

Dla wielu kobiet tak szybki powrót do ćwiczeń po urodzeniu dziecka jest przesadą. O Wendzikowskiej internautki pisały: „Porobią jej się zrosty pooperacyjne to będzie miała”; „A dziecko samo w domu. Figura najważniejsza przecież!”; „Ryzykuje zdrowiem”. Jak to więc jest z tymi treningami?

Nikt nie wiedział, czemu w kilka miesięcy przytyła 50 kg. Gdy prawda wyszła na jaw, wszyscy byli w szoku!

Ruch ważny dla ciężarnych

Warto zacząć od tego, że ciąża nie jest przeciwwskazaniem do ruchu – jeśli przebiega bez komplikacji i lekarz wyrazi na to zgodę, a ty czujesz się dobrze, śmiało możesz uprawiać sport. Regularny ruch jest wręcz wskazany: korzystnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu, poprawia samopoczucie, reguluje metabolizm, chroni przed zbyt szybkim i nadmiernym przybieraniem na wadze (co ma istotne znaczenie w profilaktyce rozstępów), dotlenia, relaksuje, zapobiega bólom kręgosłupa, przygotowuje do porodu i ułatwia jego przebieg. W ciąży (za zgodą lekarza) można uprawiać ulubioną aktywność fizyczną, z bieganiem włącznie.

– W prawidłowo przebiegającej ciąży kobieta powinna być aktywna fizycznie, gdyż to poprawia jej samopoczucie i przygotowuje do wysiłku podczas porodu. Jeżeli mamy zamiar zadbać o swój wygląd, to aktywność fizyczna rozwiązuje problem nadwagi po porodzie, „obwisłego brzucha” i nadmiaru tłuszczu na pośladkach i udach. Najlepiej gdy konsultujemy zakres ćwiczeń z instruktorem lub lekarzem. Niestety są również przypadki, w których ciąża jest zagrożona, a co za tym idzie, nawet najmniejszy wysiłek jest przeciwwskazany – mówi ekspert programu „Zdrowa ONA” dr n. med. Grzegorz Południewski.

sport po porodzie

Fot. Thinkstock

Konsultacja lekarska dotycząca wznowienia treningów jest niezbędna, jeśli rodziłaś przez cesarskie cięcie. Po zbadaniu rany specjalista wyda zgodę na treningi albo na razie ci je odradzi.

Szczególnie istotne jest regularne wykonywanie ćwiczeń mięśni Kegla – zarówno podczas ciąży, jak i po porodzie. W zasadzie wszystkie kobiety, które rodziły, powinny stosować te ćwiczenia przez całe życie. Możesz ćwiczyć je zawsze i wszędzie. Robi się to tak: napnij mocno mięśnie wokół pochwy i odbytu. Wytrzymaj tak długo, jak potrafisz (najlepiej ok. 10 sekund), a następnie powoli rozluźnij mięśnie. Zrób kilka-kilkanaście powtórzeń.

Powrót do formy po porodzie ułatwią ci również codzienne spacery z maluchem.

5 sekretów ludzi, którzy zawsze są szczupli!

RAF

sport po porodzie

Fot. Thinkstock

„Ćwicząc już w pierwszych godzinach połogu, kształtujesz prawidłową postawę ciała, zarówno w czasie stania, siedzenia i leżenia, jak i w chodzie. Gimnastyka uczy cię również przyjmowania prawidłowej postawy przy codziennych zajęciach z dzieckiem. Intensywność ćwiczeń i ich zakres są uzależniona od okresu połogu, w którym się znajdujesz” – podkreśla lekarka. Takie proste ćwiczenia jak: ruchy kończynami dolnymi (krążenie stopami czy marsz w miejscu) poprawiają krążenie i zapobiegają omdleniom w pierwszych dobach po porodzie. Natomiast z brzuszkami powinnaś wstrzymać się przynajmniej do czasu zakończenia połogu.

Wysiłek zwiększaj stopniowo

Zanim wrócisz do aktywności fizycznej, powinnaś skonsultować się z lekarzem – szczególnie wtedy, gdy marzy ci się powrót na siłownię czy do biegania. Jeśli specjalista nie będzie widział przeciwwskazań i wyrazi zgodę, dostaniesz zielone światło na wznowienie treningów. Ale uwaga! Do pełnej aktywności fizycznej powinno się wracać stopniowo, w miarę upływu czasu intensyfikując ruch. Przykładowo: sprawna, zdrowa kobieta po porodzie bez komplikacji może zechcieć wrócić do biegania wcześniej niż przed końcem połogu, zaleca się jednak, aby zacząć od truchtu i krótkich dystansów, które należy zwiększać stopniowo, obserwując swój organizm.

sport po porodzie

Fot. Thinkstock

Zwykle jednak spodziewające się dziecka kobiety ograniczają aktywność fizyczną na kilka tygodni przed porodem – zaczyna brakować im sił, stają się ospałe i ociężałe. Chcą również odpocząć przed czekającym je wysiłkiem, czyli porodem i wychowaniem dziecka. Z drugiej strony większość mam planuje, że gdy maluch pojawi się na świecie, szybko wrócą do uprawiania sportu – zwłaszcza po to, by zgubić ciążowe kilogramy. Kiedy to jest jednak za szybko?

Ostrożnie w połogu

Okres bezpośrednio po porodzie, trwający średnio sześć tygodni, nazywa się połogiem. Dr Barbara Kowalewska-Kantecka, autorka poradnika Instytutu Matki i Dziecka „Pierwszy rok razem”, tłumaczy, że w czasie połogu w całym organizmie kobiety zachodzą procesy odnowy i gojenia, które pozwalają jej powrócić do stanu sprzed ciąży. „Dotyczy to większości narządów i układów, które w mniejszym lub większym stopniu były zaangażowane w proces powstawania i rozwoju płodu. Najbardziej widoczne są zmiany w narządzie rodnym, piersiach, układzie mięśniowym brzucha i dna miednicy oraz ośrodkowym układzie nerwowym”.

sport po porodzie

Fot. Thinkstock

Większość lekarzy jest zgodna, że z rozpoczęciem intensywnych treningów najlepiej poczekać do końca połogu. Trzeba jednak przy tym pamiętać, że organizm każdej kobiety jest inny – jedna potrzebuje kilku tygodni na dojście do siebie, natomiast druga już po paru dniach ma ochotę się poruszać. Rozwiązaniem jest złoty środek. Jeśli czujesz się dobrze, masz sporo energii, a twoje ciało praktycznie zregenerowało się po trudach porodu, możesz podjąć aktywność fizyczną. Zacznij jednak od prostych ćwiczeń.

Nieoceniona rola ruchu

Dr Barbara Kowalewska-Kantecka zauważa, że ćwiczenia fizyczne systematycznie prowadzone w czasie połogu przyśpieszają odnowę tkanek, wzmacniają mięśnie, regulują czynność pęcherza moczowego i przewodu pokarmowego, przyśpieszają zwijanie się macicy i poprawiają samopoczucie. Ruch po porodzie odpowiada za prawidłowe napięcie układu mięśniowego otaczającego narządy jamy brzusznej, likwiduje nadmierne rozciąganie mięśni brzucha i dna macicy, zapobiega tworzeniu się zakrzepów w wyniku zastoju żylnego.

Komentarze (2)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 12.03.2016 08:41
Nie rozumiem, jak można krytykować kobiety, które po porodzie wracają do sportu. Komentarze, że zostawiają dzieci są po prostu żałosne. Przecież dziecko ma też OJCA! Który też może z nim zostać i budować więzi. W ciąży nie jestem, ale biegam i kiedyś, po urodzeniu dziecka na pewno zechcę do tego wrócić. I to na pewno nie rok po porodzie, ale parę tygodni po.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo