Szkoła rodzenia - warto?

Jeśli niedługo zostaniesz mamą, pewnie zastanawiasz się, czy i kiedy zapisać się do szkoły rodzenia. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.
Szkoła rodzenia - warto?
Fot. Thinkstock
29.12.2015

Ciąża i narodziny dziecka to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu kobiety. Przyszłej mamie z jednej strony towarzyszy uczucie radości, oczekiwania i spełnienia, z drugiej jednak strony pojawia się wiele wątpliwości: czy sobie poradzę? Czy będę umiała zająć się noworodkiem? Jak będzie wyglądał poród? Czy mogę się do niego przygotować?

W dzisiejszych czasach dostęp do wiedzy mamy ułatwiony – czekają na nas poradniki, magazyny, artykuły w portalach internetowych, wpisy na forach dyskusyjnych, programy telewizyjne, audycje radiowe itp. Do tego dochodzi doświadczenie innych matek. Każda służy dobrą radą, zna szereg sposobów na łatwiejszy poród, krótki połóg, bezstresowe macierzyństwo. Być może zaczęłaś się już przygotowywać do roli matki i wydaje ci się, że toniesz w gąszczu porad. Przydałoby się jakoś uporządkować te wiadomość – pomoże ci w tym szkoła rodzenia.

„W świadomym przygotowaniu się do porodu możesz skorzystać z pomocy szkoły rodzenia. Biorąc udział w zajęciach, uzyskasz fachową pomoc w wyjaśnieniu wielu wątpliwości, które dotyczą ciąży. Dowiesz się, jak przebiega poród i jak pielęgnować noworodka” – pisze prof. Longin Marianowski w poradniku „Od poczęcia do narodzin”. Koszt takiej szkoły nie jest wysoki – to najczęściej 100-300 zł za cykl spotkań. Można również poszukać darmowej szkoły rodzenia przy szpitalu.

Kiedy zapisać się do szkoły rodzenia?

Są kobiety, które biorą udział w takich zajęciach już w pierwszym trymestrze. Teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie, żeby tak zrobić. Karolina, mama czteromiesięcznego Jasia, zaczęła chodzić do szkoły rodzenia, gdy była w trzecim miesiącu ciąży. „Wszyscy się dziwili, a dla mnie to było normalne. Wygodniej było mi uczestniczyć w takich zajęciach, gdy dobrze się czułam i nie miałam wielkiego brzucha. Poza tym było lato, piękna pogoda, a termin miałam na grudzień. Chciałam się też przygotować do opieki nad dzieckiem” – opowiada.

szkoła rodzenia

Fot. Thinkstock

Najczęściej zaleca się jednak, aby do szkoły rodzenia zapisać się na przełomie drugiego i trzeciego trymestru. Dobrze jest zdecydować się na miejsce rekomendowane przez inne mamy. W zajęciach bierze udział nieduża grupa, co gwarantuje poczucie intymności, pozwala również złapać lepszy kontakt z osobą prowadzącą i pozostałymi uczestnikami.

Szkołę rodzenia najczęściej prowadzi położna, ginekolog i/lub psycholog. „Program szkół rodzenia łączy teorię z praktyką. Część teoretyczna to zwykle wiadomości o fizjologii i najczęściej występujących patologiach ciąży, o przebiegu porodu i połogu, o fizjologii i najczęstszych zaburzeniach u noworodka” – pisze prof. Marianowski.

Namów ojca dziecka

W zajęciach szkoły rodzenia możesz wziąć udział sama albo z kimś bliskim – najlepiej ojcem dziecka/partnerem. Prof. Longin Marianowski zachęca kobiety, by namówiły mężczyznę do uczestniczenia w spotkaniach. To ważne, nawet jeśli postanowiliście, że partner nie będzie towarzyszył ci przy porodzie. „Zwykle spora część zajęć poświęcona jest problemom natury psychologicznej: jak radzić sobie w sytuacjach trudnych. Omawiane są najczęstsze sytuacje stresogenne, których możesz teraz doświadczyć” – zauważa autor poradnika „Od poczęcia do narodzin”. Dzięki temu dowiecie się, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach, co robić, a czego nie.

szkoła rodzenia

Fot. Thinkstock

Szkoła rodzenia jest zalecana zarówno przyszłym mamom, jak i ojcom, ponieważ na spotkaniach prowadzone są szkolenia z zakresu karmienia i pielęgnacji noworodka. Dowiecie się m.in. jak kąpać, przewijać, ubierać dziecko, w jaki sposób pielęgnować jego delikatną skórę, jak reagować, gdy płacze, co powinno was zaniepokoić, a co jest normalnym zjawiskiem itp. To niezbędna wiedza, której przyszli rodzice najczęściej nie mają. Będziecie też mogli zadać nurtujące was pytania, a odpowiedź otrzymacie od wykwalifikowanego specjalisty.

Jeśli szkoła rodzenia prowadzona jest przy szpitalu, to jej dodatkowy atut. „Poznasz miejsce, w którym zamierzasz rodzić, część personelu; dowiesz się, jakie panują tam zwyczaje. Możesz także nawiązać kontakty z innymi kobietami ciężarnymi” – tłumaczy prof. Marianowski.

szkoła rodzenia

Fot. Thinkstock

Zdaniem kobiet

Szkoła rodzenia jest zalecana, bo pomaga lepiej przygotować się do porodu i macierzyństwa. „Każda szkoła rodzenia ma opracowany zestaw ćwiczeń dla kobiet w poszczególnych trymestrach ciąży, na czas porodu i połogu. Znajomość przebiegu ciąży, porodu i połogu, a także usprawnienie ciała i nauka właściwego relaksu zmniejszą twój lęk przed nieznanym, a tak ważnym dla ciebie wydarzeniem” – zauważa prof. Longin Marianowski. To szczególnie ważne, jeśli panicznie boisz się porodu.

Niektóre kobiety uważają, że szkoła rodzenia nie jest potrzebna. „Nie chodziłam do szkoły rodzenia, natomiast przeczytałam wiele mądrych książek i opinii w internecie i to mi wystarczyło, wiedziałam już wszystko o porodzie i byłam dobrze przygotowana. A poza tym położne zawsze powiedzą ci, co masz robić, bo nie wiem, czy którakolwiek kobieta przy bolesnych skurczach myślała, jak tu znieść ból i poprawnie oddychać, więc to dla mnie była strata czasu i pieniążków” – pisze jedna z internautek.

szkoła rodzenia

Fot. Thinkstock

Ale te Polki, które chodziły na zajęcia szkoły rodzenia, bardzo sobie to chwalą. „Mnie szkoła rodzenia bardzo pomogła, to nie jest tylko szkoła rodzenia, ale dużo się dowiedziałam o pielęgnacji, o dziecku” – to wpis z forum.

Podobnego zdania jest Aneta. „Moja siostra uczęszczała przed porodem do szkoły rodzenia i bardzo była zadowolona. Twierdzi, że ułatwiło jej to znacznie poród. Dodatkowo w takiej szkole dowiadujesz się wiele o pielęgnacji dziecka. Możesz do niej chodzić razem z partnerem, więc oboje się uczycie. Ja raz się z siostrą wybrałam, bo akurat szwagier nie dał rady i akurat wtedy było o tym, jak kąpać maleństwo. Jak dla mnie szkoła rodzenia jest super. Jak nadejdzie na mnie czas, to na pewno się zapiszę”.

RAF

Komentarze (3)

Ocena: 5 / 5
kratka (Ocena: 5) 24.08.2016 08:48
Mi szkola rodzenia duzo pomogla - mniej w kwestii samego porodu, bardziej w zachowania sie już z dzieckiem i samej ciazy. jak tam przyszlam i gadalysmy o suplementach to okazało się, że nie musze od raza brac osobno kwasu foliowego, dha i zelaza, tylko wsytarczy pregna plus. Czulam się, że jestem bardziej przygotowana, bylam spokojniejsza.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 29.12.2015 21:39
Ja nie chodziłam do szkoły rodzenia. Obejrzałam cykl filmików z Radzimy Dobrze Rodzimy i powiem szczerze,że podczas porodu nie byłam w stanie zebrać myśli do kupy żeby choć pomyśleć o prawidłowym oddychaniu...Wykonywałam polecenia położnej te głośniejsze od mojego krzyku:)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 29.12.2015 10:39
Polecam szkole rodzenia, dużo można sie dowiedziec i zapoznać z innymi przyszlymi mamami
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo