Dlaczego Polki piją w ciąży?

Statystyki porażają: nawet co trzecia Polka sięga po alkohol w ciąży.
Dlaczego Polki piją w ciąży?
27.09.2015

„Tydzień temu dowiedziałam się, że jestem w ciąży – pisze na forum dyskusyjnym Anna. Kalkulator pokazał ósmy tydzień (od pierwszego dnia ostatniej miesiączki). Problem w tym, że zamiast się cieszyć, paraliżuje mnie strach o zdrowie mojego dziecka. Niemal w każdy weekend piłam 1-2 piwa, a w szóstym i na koniec ósmego tygodnia zaliczyłam dwie imprezy, na pierwszej wypiłam ok. 5 piw, na drugiej 4 piwa i 3 słabe drinki. Bardzo się boję, że moje dziecko będzie chore. Oczywiście odkąd wiem, to biorę witaminy, odpoczywam, zdrowo się odżywiam itp. Czy któraś z was miała podobnie? Czytałam już masę artykułów i pierwszy trymestr jest najbardziej niebezpieczny. Nie wiem, jak przestać się tym martwić”.

Podczas gdy jedne kobiety zamartwiają się drinkami, które wypiły, zanim dowiedziały się o ciąży, inne piją alkohol, mimo że ciąża została u nich potwierdzona. Statystyki szokują. Z danych głównego inspektora sanitarnego z 2012 roku wynika, że co dziesiąta polska ciężarna sięga po alkohol. Niestety, jeszcze bardziej przerażające są najnowsze badania Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych – wynika z nich, że alkohol w ciąży pije nawet 30 proc. Polek!

Jedna z internautek na forum pisze o swojej koleżance. „Wiem, że to, co napiszę, może wyglądać tak, że się wtrącam czy coś, ale szkoda mi dziecka, a właściwie dzieci i nie wiem, czy mam reagować. Ta koleżanka jest w czwartym miesiącu ciąży, pije strasznie dużo praktycznie co drugi dzień, czuć od niej alkohol, byłam na urodzinach mojej koleżanki, to się wódką upiła. Ledwo szła do domu. Wiem, że w domu też pije, ma córkę 2-letnią, potrafi się upić i iść z tą małą do sklepu. Jej córka jest maleńka, o wiele mniejsza od innych dzieci. (…) Plus jest delikatnie opóźniona, ma dwa lata, prawie nie mówi, nie umie bawić się zabawkami, gdzie trzeba troszkę pomyśleć np. włożyć klocek-kółko do dziurki okrągłej itd. (…) Mąż koleżanki pije z nią”.

alkohol w ciąży

Wykształcone, a piją

Dlatego kobiety piją w ciąży? Zwykle wydaje im się, że alkohol spożywany w niewielkich ilościach, od czasu do czasu, nie zaszkodzi dziecku. Myślą również, że niebezpieczne jest picie wódki, ale już wina niekoniecznie – zdarzają się lekarze, którzy uważają, że „lampka wina do obiadu nie zaszkodzi”. Tymczasem z raportu Ministerstwa Zdrowia i Państwowej Inspekcji Sanitarnej wynika, że po alkohol w ciąży najczęściej sięgają kobiety w wieku 29-34 lata i, co szokuje, często z wyższym wykształceniem.

Niestety, taka postawa to skrajna nieodpowiedzialność. Lekarze alarmują, że nie ma bezpiecznej dawki alkoholu, którą może wypić ciężarna – łożysko nie stanowi dla płodu żadnej bariery. Każda (!) wypita przez matkę ilość alkoholu trafia do krwi dziecka i może spowodować uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego oraz wielu narządów.

alkohol w ciąży

Picie w ciąży to przestępstwo?

W Stanach Zjednoczonych kobieta może zostać ukarana za nadużywanie alkoholu w ciąży, bo swoim lekkomyślnym zachowaniem naraża życie dziecka. W Polsce upijającej się matki nie można postawić przed sądem. W sierpniu media donosiły o przypadku pijanej kobiety z Poznania będącej w ósmym miesiącu ciąży. Okoliczni mieszkańcy nie kryli oburzenia – sprawę zgłaszali policji i straży miejskiej. W świetle prawa nie można jej było jednak pociągnąć do odpowiedzialności.

Bywa, że opamiętanie przychodzi, gdy dziecko pojawia się na świecie. Wpis z forum: „Piłam w ciąży alkohol. Jestem alkoholiczką. Piłam co prawda tylko ostatnie trzy miesiące, ale za to codziennie dwie lampki wina. Potem nie karmiłam piersią, bo musiałam pić, a dziecko po tym źle się czuło jak wypiło moje procentowe mleko. Jestem wyrodna, wiem. Poczucie winy jest ogromne. Mimo to córka (ma 1,5 roku) jest bardzo inteligentna, zdrowa i towarzyska. Dostałam dar od Boga. Jak patrzę na małą, w te jej dobre mądre oczka, myślę tylko o tym, jak bardzo ją mogłam skrzywdzić. Nie róbcie tego, co ja. Wiem, że tu nie ma takiej patologii jak ja. Mimo wszystko chciałam napisać, żeby ustrzec przed alkoholem przyszłe czy obecne matki”.

Ewa Podsiadły-Natorska

alkohol w ciąży

Trzeba mieć świadomość, że piwo, wino czy wódka zawierają ten sam alkohol etylowy, tylko w różnych stężeniach. Dlatego każda ilość alkoholu, nawet okazjonalnie wypita lampka wina, wpływa toksycznie na rozwijające się dziecko. A im więcej spożytego alkoholu, tym większe ryzyko poważnych uszkodzeń u malucha. Autorzy kampanii „Ciąża bez alkoholu” tłumaczą, że jeśli kobieta pije w ciąży alkohol, to dziecko pije razem z nią.

Alkoholowy zespół płodowy

Ze statystyk wynika, że ok. 12 proc. pijących ciężarnych nie zdawało sobie sprawy z negatywnego wpływu niewielkich ilości alkoholu na dziecko. A ponieważ liczba pijących Polek jest alarmująca, Główny Inspektorat Sanitarny wystartował z kampanią społeczną „Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu” (potrwa do końca 2016 roku). Jej autorzy zwracają uwagę, że w Polsce nawet 4 na 1000 dzieci rodzi się z alkoholowym zespołem płodowym (FAS – ang. Fetal Alcohol Syndrome). Pod nazwą kryje się zespół chorobowy, który rozwija się wskutek działania alkoholu na płód w okresie prenatalnym. To choroba nieuleczalna.

alkohol w ciąży

FAS jest najcięższą formą wad wrodzonych, somatycznych oraz neurologicznych, które wywołane są na skutek kontaktu rozwijającego się dziecka z alkoholem. Dzieci z alkoholowym zespołem płodowym mają charakterystyczne anomalie w wyglądzie twarzy – krótki nos, opadające powieki, nisko osadzone uszy, wygładzoną rynienkę nosową, wąską górną wargę, słabo rozwiniętą żuchwę. Do tego dochodzi spowolniony rozwój fizyczny (mała głowa, niski wzrost, mała waga urodzeniowa). Dzieci z FAS są opóźnione w rozwoju, słabo się uczą; wykazują objawy wynikające z uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego.

FAS to najpoważniejsze zaburzenie, jakie może rozwinąć się u dzieci pijących matek. Ponieważ alkohol to substancja toksyczna, u kobiet podczas ciąży spożywających alkohol może dojść do poronienia albo przedwczesnego porodu. Alkohol może być ponadto przyczyną zaniżonej wagi urodzeniowej, zmniejszenia odporności dziecka na choroby, uszkodzenia mózgu czy opóźnienia wzrostu.

Komentarze (8)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 15.10.2015 20:39
Ja pilam w 1msc nie wiedzialam o tym że jestem w ciazy może to nie było dużo ale 2 dni przed tym jak się dowiedziałam byłam na imprezie tam wypilam więcej potem balam się bardzo o dzidziusia ale na szczęście na dzień dzisiejszy mam przeszło rocznego synka w 100% zdrowego co więcej nad wyraz mądrego i zdolnego jak na ten wiek ;) wygląda i zachowuje się jak co najmniej 2latek . zaś znam dziewczynę która miała wszystko w d***e i piła brała narkotyki i imprezowala w 2 ciążach (nikt nawet nie wiedział że jest bo nic nie było widać) i urodziła 2 całkowicie zdrowe córki jak narazie przynajmniej. Są różne przypadki ale moim zdaniem nie warto ryzykować bo czasem nawet 1 lampka wina może zaszkodzić dziecku i okaleczyc je na całe życie :(
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 27.09.2015 17:11
Mam 2 siostry. Jedna ma 4-letnie bliźniaki, druga 7-letniego syna. Obie studiowały kierunki medyczne. Powinny mieć pojęcie o tym, jak alkohol szkodzi na dzieci, tymczasem obie piły i paliły w ciąży. Ta, która ma bliźnięta paliła bez przerwy, piła dużo wina lub piwa, nie dało się do niej przemówić, że nie może. To samo druga siostra, zdarzyło jej się nawet upić na weselu, kiedy miała już widoczny brzuch ciążowy (była w 6 lub 7 miesiącu). Nie wiem skąd w nich taka patologia. Moja mama urodziła naszą trójkę, w żadnej ciąży nie biorąc ani łyka alkoholu i nie paląc papierosów, mimo że na co dzień pali i okazyjnie pije alkohol. Ja byłam jeszcze młoda (miałam 14 lat, kiedy rodził się mój siostrzeniec, 17 lat kiedy rodziły się bliźniaczki) więc nikt mnie nie słuchał. Najgorsze było to, że na rodzinnych imprezach zawsze pytano je, czy chcą coś pić, zamiast z założenia wyjść, że nic procentowego nie wchodzi w grę. A gdy proponowano, te id.i.o.tk.i nie odmawiały. I powiem szczerze: rodziny się nie wybiera, ale straciłam do nich szacunek. Sama mam świadomość kiedy mi wolno, a kiedy nie. I w ciąży nie wezmę wypiję ani kropli alkoholu.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 27.09.2015 11:20
Nie wypilam w ciąży nic. Na własnym weselu lyka szampana i to wszystko
zobacz odpowiedzi (2)
Anonim (Ocena: 5) 27.09.2015 11:10
Jeśli kobieta pije w ciązy swiadomie to jest debilem ....
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 27.09.2015 03:49
Ja o ciąży dowiedziałam się jak byłam w 4 lub 5 tygodniu. Niestety w tym czasie sporo piłam bowiem był i sylwestra i święta i inne karnawałowe okazje. Teraz jestem juz praw prawie tydzień po terminie i boję się że moje dziecko będzie chore. Nie wyobrażam sobie jak można narażać dziecko i siebie na taki stres wiedząc o ciszy i pijąc.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo