Jak uchronić się przed rozstępami w ciąży? 6 skutecznych patentów

Spodziewasz się dziecka i martwisz się rozstępami? Oto sposoby, by się ich nie doczekać.
Jak uchronić się przed rozstępami w ciąży? 6 skutecznych patentów
13.09.2015

Dolegliwości ciążowe, wahania nastroju i przybieranie na wadze to nie wszystkie zmartwienia spodziewającej się dziecka kobiety. Bolączką wielu kobiet są również rozstępy (łac. striae distensae) – wrzecionowate pasma, które u ciężarnych pojawiają się przede wszystkim na brzuchu, a niekiedy również na udach, pośladkach, piersiach. Rozstępy tworzą się w efekcie nadmiernego rozciągania skóry; dochodzi wtedy do zerwania włókien kolagenowych. Swój udział w powstawaniu rozstępów mają też czynniki hormonalne oraz genetyczne, a czasem również zaburzenie funkcjonowania tkanki łącznej.

Rozstępy początkowo są sino-bordowe, z czasem stają się jednak perłowe i mniej widoczne. Niestety, gdy zmienią kolor na jaśniejszy, będzie bardzo trudno się ich pozbyć. Dlatego najlepszą walką z rozstępami jest niedopuszczenie do ich powstania. Co można zrobić?

Kobieta w ciąży musi o siebie dbać. Nadmierne przybranie na wadze czy zlekceważenie codziennej pielęgnacji sprawią, że skóra stanie się wiotka i straci jędrność. A przecież żadna z nas tego nie chce, prawda? Oczywiście nie na wszystko mamy wpływ – zdarza się, że kobieta tyje więcej, niż by tego chciała pod wpływem wahań hormonalnych. Wiele jednak możemy zrobić same.

Po pierwsze: dieta

Ciężarna musi się odżywiać zdrowo i racjonalnie. Powinna jeść dla dwóch, ale nie za dwoje! Oznacza to, że nie należy się objadać. Dieta musi być rozsądna, dobrze zbilansowana, urozmaicona. Większość lekarzy jest zdania, że zapotrzebowanie energetyczne nie wzrasta w pierwszym trymestrze (albo wzrasta nieznacznie), natomiast w drugim i trzecim – o ok. 300-350 kcal dziennie. Zalecane produkty w ciąży to: świeże warzywa i owoce, produkty pełnoziarniste, kasze, mięso (najlepiej drób), tłuszcze roślinne, niskotłuszczowy nabiał. Nie należy przesadzać z solą, ponieważ jej nadmiar może prowadzić do pojawienia się obrzęków.

W twojej diecie musi znaleźć się dużo białka, węglowodany złożone (znajdują się w produktach z pełnego ziarna i niektórych warzywach), a także żelazo, wapń, kwas foliowy, witamina C, witamina A, cynk, witamina D. Włącz do diety produkty bogate w błonnik. Unikaj natomiast węglowodanów prostych i wszystkich produktów, które nie dostarczają niczego prócz kalorii – sprawią, że będziesz szybko przybierać na wadze, żadnej korzyści z takiej żywności nie będzie też miało twoje dziecko.

ciąża

Warto podpytać koleżanki, które są już matkami, jakich balsamów używały w ciąży i czy są z nich zadowolone – będzie to dla ciebie podpowiedź, po które kosmetyki sięgnąć. Przejrzyj również opinie w internecie. Wiele kobiet stawia na naturalną pielęgnację – za skuteczne w zapobieganiu rozstępom uchodzi masło shea, a także olejki (migdałowy, z awokado, kokosowy, jojoba, arganowy).

Ważne: produkt przeciwko rozstępom stosujemy przynajmniej raz dziennie, wsmarowując go w osuszoną skórę po kąpieli. Okolice ud, pośladków, ramion smarujemy porządnie, natomiast brzuch i piersi – łagodnymi, kulistymi ruchami.

Po czwarte: masaże

Stosowanie balsamów przeciwko rozstępom jest dobre również z tego względu, że zmusza cię do wykonywania regularnego masażu, co jest nieocenione w zapobieganiu rozstępom. Poproś kogoś z domowników, by pomasował ci plecy (zwłaszcza ich dolną część, najlepiej z olejkiem). Masowanie miejsc najbardziej podatnych na rozciąganie to skuteczna broń w walce z rozstępami.

ciąża

Po piąte: ruch

Dawno minęły czasy, gdy ciężarnej nie wolno było nic robić. Dziś wiemy, że ciąża to nie choroba – i o ile nie ma zdrowotnych przeciwwskazań, warto zachować aktywność fizyczną podczas tych niezwykłych dziewięciu miesięcy. Dla zdrowia, samopoczucia i urody. Upewnij się, że możesz ćwiczyć i zadbaj o regularne treningi. To może być po prostu gimnastyka, ćwiczenia z piłką, joga, pilates. W sklepach znajdziesz płyty z zestawami ćwiczeń dla ciężarnych kobiet. Ważne są również regularne spacery. Systematyczna aktywność fizyczna sprawi, że zbyt mocno nie przybierzesz na wadze. Zapewni jędrność skórze, ułatwi poród i pomoże ci szybciej dojść do siebie po urodzeniu dziecka.

Po szóste: łagodne zabiegi

Spodziewająca się dziecka kobieta musi zrezygnować z wielu zabiegów. Jeśli jednak twoja ciąża przebiega wzorowo i chciałabyś kompleksowo zadbać o skórę, skonsultuj się z lekarzem medycyny estetycznej. Specjalista skupi się na profilaktyce przeciwrozstępowej.

ciąża

– Kosmetolodzy dobierając produkty do pielęgnacji skóry kobiet w ciąży, powinni wybierać substancje silnie nawilżające, jak kwas hialuronowy czy sole kwasu hialuronowego, które charakteryzują się niską cząsteczkowością i wnikają w głąb skóry. Dodatkowo może być prolina, która działa silnie uelastyczniająco, wpływa na syntezę włókien kolagenowych lub peptydy niskocząsteczkowe, które wykazują działanie silnie napinające i ujędrniające skórę. Można stosować także wszelkiego rodzaju oleje naturalne i aromatyczne esencje, które działają przede wszystkim natłuszczająco, rewitalizująco i odżywczo na skórę – tłumaczy agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Natalia Turkowska, kosmetolog z rClinic.

Warto mieć świadomość, że pielęgnacja to jedno – i chociaż jest bardzo ważna, skłonność do występowania rozstępów jest kwestią indywidualną. Musisz o siebie zadbać szczególnie wtedy, jeśli rozstępy mają kobiety w twojej rodzinie.

Ewa Podsiadły-Natorska

ciąża

Po drugie: nawadnianie

Potrzebujesz płynów, by nowe komórki mogły się rozwijać, dla przetwarzania składników odżywczych i dobrej kondycji skóry. Dzięki płynom pozbędziesz się również toksyn z organizmu. Powinnaś wypijać dwa litry niegazowanej wody mineralnej dziennie. Dla podkręcenia smaku możesz wrzucić do dzbanka listki mięty i plasterek cytryny albo limonki (skórkę należy wcześniej sparzyć). Warto pić też łagodne, ziołowe herbaty – korzystnie na stan skóry wpłynie zielona, byle nie w nadmiarze.

Po trzecie: kremy i balsamy

Żeby uchronić się przed rozstępami, musisz porządnie zadbać o stan skóry. W drogeriach znajdziesz balsamy przeciwko rozstępom przeznaczone dla kobiet w ciąży. Ich skład został opracowany specjalnie dla przyszłych mam – takie kremy nie zawierają składników, które mogłyby zaszkodzić rozwijającemu się dziecku. Na opakowaniu przeczytasz, do której części ciała i od którego miesiąca powinnaś stosować dany kosmetyk. Niektórzy twierdzą, że balsamem wystarczy smarować się od 3-4 miesiąca, gdy brzuszek staje się widoczny, są jednak kobiety, które kurację przeciw rozstępom zaczynają wcześniej.

Polecane wideo

Komentarze (12)
Ocena: 4.67 / 5
Anonim (Ocena: 5) 14.09.2015 21:01
ja mam 21 lat jestem wysoka (178) może stąd moje skłonności do rozstępów, wystarczy mi się parę dni nie ruszać to wychodzą jak grzyby po deszczu i to odrazu białe , mam na tyłku pachwinach trochę na udach i trochę na kolanach a wagę mam normalną 65 kg. Chyba geny, więc teraz ćwiczę a kremu używam z perfecty serum na rozstępy taki zielony, no powiem że widzę różnicę nie są aż tak widoczne :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 14.09.2015 20:13
ja stosowałam krem z Gerbera i uniknęłam rozstępów. jest o wiele tańszy od musteli i również świetnie działa. wydaje mi się, że moje stare rozstępy, których nabawiłam się w młodości są znacznie mniej widoczne po stosowaniu Gerbera
odpowiedz
Anna (Ocena: 5) 13.09.2015 21:55
Ja używałam musieli podwójnie działający balsam i rewelacja ani jednej pręgi mimo ze w wieku nastoletnim rozstępy zoraly mi piersi a po ciąży nic smarowałam się 2x dziennie od 4 tyg ciąży Polecam gorąco
odpowiedz
ja (Ocena: 5) 13.09.2015 16:35
dziewczyny na poczatku balsam przeciw rozstepom z rossmana babydream a po czwartym miesiacu z ziaji,jestem w ostatnim tyg 6mca waze juz 70 kg i poki co zadnych zmian na skorze :)pozdrawiam wszystkie mamy
zobacz odpowiedzi (1)
A. (Ocena: 5) 13.09.2015 11:13
Niestety... Jadłam normalnie-zdrowo, używałam kremu palmers min. 2x dziennie, ćwiczyłam, przytyłam 9 kg. A moje ciało i tak jest pocięte przez pręgi. Uda, brzuch, boczki. Jedynie cycki się uchroniły :/ także, jak masz skłonności to i tak nic nie da rady. Pocieszam/oszukuję się tym, że może jakbym tego wszystkiego nie robiła to by było gorzej
odpowiedz

Polecane dla Ciebie