Ustawa o IN VITRO podpisana. Kościół: Katolicy NIE MOGĄ korzystać z tej metody!

Hierarchowie zachęcają bezpłodnych do korzystania z akceptowanych przez Kościół metod lub adopcji sierot.
Ustawa o IN VITRO podpisana. Kościół: Katolicy NIE MOGĄ korzystać z tej metody!
24.07.2015

Po wielu latach zapowiedzi, wreszcie jest! Ustawa dotycząca zapłodnienia pozaustrojowego została jakiś czas temu przegłosowana przez rządzącą koalicję, a teraz doczekała się także podpisu urzędującego prezydenta. Teraz może nareszcie wejść w życie. To przełom dla metody in vitro, bo do tej pory nie istniały żadne przepisy w tym temacie. Nowe prawo zakłada m.in., że zapłodnionych może być nie więcej, niż 6 komórek jajowych, zarodków nie można niszczyć, a refundacja zabiegu będzie przysługiwała małżeństwom, a także związkom nieformalnym.

Krytycznie na temat ustawy wypowiada się nie tylko opozycja, która kiedyś próbowała już zakazać tej metody, ale także przedstawiciele Kościoła katolickiego. Tuż po złożeniu podpisu przez prezydenta, hierarchowie określili to wydarzenie mianem „czarnego dnia w historii polskiego parlamentaryzmu”. Wcześniej katolicki portal Fronda opublikował nazwiska posłów głosujących za nowym prawem, publikację nazywając „listą śmierci”.

Głos w sprawie zabrał także Episkopat, który nie pozostawia wątpliwości – katolicy nie mogą korzystać z metody in vitro.

 

in vitro

Władze polskiego Kościoła w specjalnym oświadczeniu wyraziły „najgłębsze rozczarowanie i głęboki ból”. Hierarchowie bez ogródek wskazują winnych - „Odpowiedzialność moralna za to, co się stało spada na prawodawców, którzy poparli i zatwierdzili prawo dopuszczające stosowanie metody „in vitro” i na zarządzających instytucjami służby zdrowia, w których stosuje się te techniki. Trzeba też wspomnieć o zorganizowanym sprzysiężeniu, ogarniającym także instytucje międzynarodowe, fundacje i stowarzyszenia, które prowadzą programową walkę o legalizację i rozpowszechnienie tej metody”.

W komunikacie czytamy również, że „specyficznie ludzkie wartości płciowości wymagają, by przekazanie życia osobie ludzkiej nastąpiło jako owoc właściwego aktu małżeńskiego, aktu miłości między małżonkami. Techniki przedstawiane jako pomoc do przekazywania życia, nie dlatego są do odrzucenia, że są sztuczne. Jako takie świadczą o możliwościach sztuki medycznej, jednak powinno się je oceniać pod kątem moralnym w odniesieniu do godności osoby ludzkiej, wezwanej do realizacji powołania Bożego, w darze miłości i w darze z życia”.

Podkreślono również, że osoba nazywająca się wierzącą, nie ma możliwości skorzystać z nowego prawa.

in vitro

„W trosce o najbardziej bezbronne istnienia ludzkie oraz w duchu odpowiedzialności przed Bogiem za sumienia powierzonych nam wiernych mamy obowiązek jeszcze raz przypomnieć, że - podobnie jak w przypadku aborcji - katolicy nie mogą stosować „in vitro”, m.in. dlatego, że kosztem urodzin jednej osoby ludzkiej niszczone są inne nienarodzone dzieci. W tej sytuacji zwracamy się do katolików oraz do wszystkich ludzi dobrej woli, aby chronili każde życie ludzkie od chwili poczęcia, otaczając również opieką osoby narodzone przy zastosowaniu metody „in vitro” - czytamy w komunikacie polskiego Episkopatu.

W piśmie kolejny raz pojawiło się określenie „fałszywego współczucia” i zrównanie in vitro z aborcją i eutanazją. Kościół zachęca bezpłodne pary do korzystania z metod „godziwych z punktu widzenia moralnego”, a kiedy te nie pomogą – adoptowania sierot.

Posłuchacie wytycznych hierarchów?

Komentarze (80)

Ocena: 4.85 / 5
Anonim (Ocena: 5) 01.03.2016 13:27
kościół to ja mam w czterech literach i zrobię to co mi się podoba
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 26.07.2015 21:39
Jejku jejku jakaś Ty światowa Anonimie 21:06:53. Skąd wiem co jest wiarygodne?, bo jestem naukowcem i znam się na tej tematyce. Twoja wypowiedź: "za granica robi sie wiecej badan i nauka jest bardziej posunieta do przodu" jest śmieszna - otóż przyjmij do wiadomości, że po angielsku publikują choćby i ludzie z Bangladeszu, a wątpię, że tam jest nauka bardziej rozwinięta niż w Polsce. Chciałaś zrobić z siebie wielką światową Panią czytającą po angielsku tylko, że po pierwsze - dzisiaj mnóstwo osób zna angielski lub mieszka poza granicami Polski, a po drugie - zgrywasz eksperta w dziedzinie, o której nie masz zielonego pojęcia.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 1) 26.07.2015 11:16
Widać że nie wierzysz w Boga, jakbyś wierzyła wiedziałabyś że istnieje coś takiego jak szatan, który zwodził i robi to nadal...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 1) 26.07.2015 11:10
to tak przykładowo z tymi świeckimi egzorcystmi*
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 26.07.2015 11:09
POwiedz, a od kogo to zło pochodziło bo chyba nie od Boga ? ? teraz też są "świeccy" egzorcyści i takich należy unikać, bo moc "uzdrawiania" nie czerpią od Boga...zacznijcie myśleć.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo