Dlaczego nie możesz zajść w ciążę?

Najpierw panicznie się tego boisz, później załamujesz się, gdy ci się nie udaje… Skąd biorą się problemy z zajściem w ciążę?
Dlaczego nie możesz zajść w ciążę?
03.05.2015

Współczesne kobiety coraz później planują macierzyństwo. Z raportu „Płodna Polka” wynika, że ponad 1/4 kobiet zamierzaj zajść w ciążę dopiero po 30. roku życia, w tym co 20 Polka odkłada założenie rodziny na okres powyżej 36 lat. W okresie największej płodności, czyli między 17. a 25. rokiem życia, ciążę planuje jedynie 17 proc. kobiet. Odkładanie w czasie macierzyństwa związanie jest z wieloma czynnikami – trudnościami natury materialnej albo przeciwnie, chęcią zrobienia kariery, problemami w znalezieniu partnera czy większymi potrzebami: współczesne kobiety chcą podróżować, rozwijać się, spełniać marzenia. Macierzyństwo nie jest w ich mniemaniu jedynym przeznaczeniem kobiety.

Odkładanie decyzji o zajściu w ciążę może być jednak jedną z przyczyn późniejszych trudności z poczęciem. Autorzy opracowania „Płodna Polka” zwracają uwagę, że wiek jest bardzo ważnym czynnikiem w kwestii planowania dziecka – z medycznego punktu widzenia najlepiej zajść w pierwszą ciążę ok. 25. roku życia. Pamiętaj, że z każdym kolejnym rokiem szanse na poczęcie dziecka maleją. „Natomiast w wieku 33 lat często pojawiają się już poważne problemy związane z zajściem w ciążę” – nie kryje dr Grzegorz Mrugacz z Kliniki Leczenia Niepłodności „Bocian”.

Nieprzypadkowo, jak alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), w krajach wysokorozwiniętych problem z założeniem rodziny dotyczy 10-15 proc. par w wieku prokreacyjnym. Szacuje się, że w Polsce ok. 1,2-1,3 mln par może mieć problemy z poczęciem dziecka.

Winny nowoczesny styl życia

Jednak nie tylko wiek może powodować problemy z poczęciem. Autorzy raportu „Płodna Polka” zwracają uwagę, że na płodność negatywnie wpływają również czynniki związane ze stylem życia, m.in. przewlekły stres i zła dieta. Długotrwały stres może m.in. zaburzyć gospodarkę hormonalną kobiety. Chodzi o to, że podnosi on w organizmie poziom prolaktyny, a zbyt duża ilość tego hormonu może powodować problemy z płodnością.

„Jajeczkowanie naprawdę zaczyna się w głowie! Kluczem jest uświadomienie sobie przeżywanych emocji i uwolnienie ich, a także pozwolenie sobie na spełnianie innych, niż posiadanie dziecka, marzeń. W przeciwnym razie ogrom stresu związanego z chęcią zajścia w ciążę może blokować kolejne próby poczęcia” – mówi Agnieszka Grobelna, autorka programu „Dotknij swojej płodności”, coach i trener rozwoju osobistego specjalizujący się w zakresie kobiecej płodności.

dziewczyna

Jedną z najczęstszych przyczyn niepłodności jest także zespół policystycznych jajników (PCOS), które dotyka nawet 15 proc. kobiet w wieku reprodukcyjnym. Typowe objawy to: rzadkie, nieregularne bądź nieobecne cykle miesięczne i wynikająca głównie z braku owulacji niepłodność, nadmierne owłosienie, trądzik, bezdech senny, łysienie androgeniczne (męski typ łysienia), centralna otyłość, chroniczny ból w miednicy, rogowacenie ciemne.

Problemy z płodnością mogą też powodować: hiperprolaktynemia (nadmierne wydzielanie prolaktyny), przedwczesna menopauza (może dotknąć kobiety nawet przed 30. rokiem życia!), zaburzenia w budowie macicy, tyłozgięcie macicy, wady w budowie jajowodów, choroby przenoszone drogą płciową, schorzenia trzustki i wątroby, cukrzyca, infekcje, przebyta choroba nowotworowa, nadciśnienie. Płodność może obniżyć nadmierna aktywność fizyczna, niedowaga czy przyjmowanie niektórych leków.

Uwaga! Przy braku nieprawidłowości w podstawowych badaniach diagnostycznych mówi się o niepłodności idiopatycznej, czyli niewyjaśnionego pochodzenia.

dziewczyna

Nic na siłę

Warto wiedzieć, że wiele zależy od naszej psychiki – nierzadko zdarza się, że blokada powstaje w naszej głowie, co utrudnia poczęcie. Opowiada o tym Ania. „Kiedy bardzo chciałam mieć dziecko, nic z tego nie wychodziło. Robiliśmy badania, wszystko było w porządku. Lekarz powiedział, żeby się wyluzować, najlepiej gdzieś wyjechać i nie robić z seksu obowiązku, tylko czerpać z niego radość, nie licząc obsesyjnie dni płodnych. Wyjechaliśmy na weekend na Mazury. To niesamowite, ale wkrótce potem okazało się, że jestem w ciąży!”.

Nie zawsze jednak problem z poczęciem leży po stronie kobiety. Szacuje się, że w ok. 30 proc. przypadków za trudności w zajściem w ciążę odpowiada mężczyzna. Warto więc namówić partnera na badania, byście oboje mogli sprawdzić stan swojego zdrowia.

Ewa Podsiadły-Natorska

dziewczyna

Stres fatalnie wpływa na naszą płodność, szczególnie wtedy, gdy starania o dziecko trwają już od jakiegoś czasu, a póki co są nieskuteczne. Pojawia się błędne koło: stres powoduje problemy z poczęciem, a problemy z poczęciem tylko ten stres potęgują.

By ułatwić sobie zajście w ciążę, bardzo ważne jest również zdrowe odżywianie. Organizm musi być dobrze odżywiony. Niedobór witamin i związków mineralnych zaburza gospodarkę hormonalną, stąd problemy z płodnością. Ważne są też niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. W diecie muszą znaleźć się: warzywa i owoce, orzechy, kasze, rośliny strączkowe, ryby, chudy drób, jajka, pestki, bakalie, produkty pełnoziarniste, duża ilość wody, świeżych soków i ziołowych naparów.

Unikaj: białej mąki, tłuszczów trans, kofeiny, alkoholu, cukru, soli, pokarmów tłustych, smażonych, ciężkostrawnych, wysokoprzetworzonych.

dziewczyna

Dbaj o swoje zdrowie

Twórcy kampanii „Płodna Polka” zwracają uwagę, że jednym z najważniejszych aspektów świadomego planowania ciąży jest wiedza na temat stanu swojego zdrowia. Niektóre zaburzenia czy choroby mogą utrudniać czy wręcz uniemożliwiać poczęcie. Jedną z częstych chorób, o istnieniu której wiele kobiet nawet nie wie, jest niedoczynność tarczycy. Na jej objawy często nie zwracamy uwagi – to np. wypadanie włosów, problemy z przemianą materii, uczucie zimna, zaparcia. Często je lekceważymy albo nie kojarzymy z tarczycą.

Problemy z zajściem w ciążę może też powodować endometrioza, która objawia się obecnością błony śluzowej macicy (endometrium) poza jamą macicy. W endometriozie powstają guzki, zrosty i torbiele czekoladowe. Choroba rozwija się powoli – często przebiega ze skąpymi objawami chorobowymi bądź bezobjawowo. Charakteryzuje się bólem podczas współżycia, problemami z zajściem w ciążę, zaburzeniami cyklu miesięcznego i obfitymi menstruacjami. Endometrioza bardzo często prowadzi do niedrożności jajowodów i zaburzenia zdolności rozrodczych czy nawet do bezpłodności.

Polecane wideo

Komentarze (9)

Ocena: 4.56 / 5
Anonim (Ocena: 5) 06.09.2015 15:11
Mam endometrioze szukam lekarza który mi pomoże
odpowiedz
Anna (Ocena: 5) 04.05.2015 23:20
Brakuje informacji o krzywej kości ogonowej.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 1) 03.05.2015 07:24
ahh ale o negatywnym wpływie używania antykoncepcji to nikt nie wspomni.
zobacz odpowiedzi (6)

Polecane dla Ciebie