Pokolenie STARYCH MATEK: Coraz więcej kobiet chce rodzić po 40-tce!

Widok dojrzałej kobiety z niemowlakiem nikogo już dzisiaj nie dziwi. Co trzeba wiedzieć o późnym macierzyństwie?
Pokolenie STARYCH MATEK: Coraz więcej kobiet chce rodzić po 40-tce!
31.03.2015

Ze statystyk płynie jasny wniosek – dzieci mamy coraz później. Polka pierwsze dziecko rodzi najczęściej w wieku 29 lat. To więcej niż w przypadku naszych mam czy babć, które rodziły zaraz po dwudziestce. Również w wielu innych nowoczesnych krajach widać tę tendencję. Przybywa kobiet, które odkładają macierzyństwo.

Wystarczy spojrzeć na okład czasopism – nie brakuje gwiazd, które zdecydowały się na późne macierzyństwo. Małgorzata Kożuchowska urodziła w wieku 43 lat. Halle Berry swoje pierwsze dziecko wydała na świat, mając 42 lata, a drugie pięć lat później. W podobnym wieku była Susan Sarandon (45 lat) i Monica Belluci (45 lat). Z kolei na dwa lata przed 50. aktorka Geena Davis urodziła bliźniaki. Po 40. roku życia rodziły też Nicole Kidman, Kim Basinger, Salma Hayek i Marcia Cross.

Dlaczego kobiety nie śpieszą się z zachodzeniem w ciążę? Wiele jest powodów. „Są pacjentki, które przesuwały moment zajścia w ciążę na później. Nie miały partnera, czekały na ustabilizowanie sytuacji materialnej. Pojawiają się w moim gabinecie w wieku czterdziestu kilku lat. Wtedy przeprowadzam diagnostykę, żeby potwierdzić możliwość posiadania potomstwa. Nikomu nie można zabronić bycia rodzicem” – uważa dr n. med. Wojciech Gontarek, ginekolog-położnik Kliniki Demeter w Warszawie.

Wiemy, czego chcemy

Współczesna kobieta chce sama decydować o swoim ciele oraz życiu i coraz częściej nie akceptuje ról narzucanych jej przez społeczeństwo. Jeszcze do niedawna uważano za normę, że kobieta powinna zajmować się domem i dziećmi. Ale ruch emancypacyjny, praca feministek i zmiana obyczajów sprawiły, że kobiety zaczęły realizować się w wielu dziedzinach życia. Nie tylko w macierzyństwie.

„Mam prawie 30 lat. Jestem bardzo szczęśliwa. Założyłam firmę, która dobrze mi idzie, mam męża, dużo podróżujemy, mam mnóstwo pomysłów na siebie i duży apetyt na życie. Na pewno będziemy mieli dzieci, ale to jeszcze nie ten moment. Nie uważam, żeby jedynym przeznaczeniem kobiety było rodzenie dzieci i ich wychowanie. Realizować można się na wielu płaszczyznach” – mówi Kasia.

matka

Co więc zrobić, żeby szanse na urodzenie zdrowego dziecka w późnym wieku wzrosły? „Przede wszystkim matka powinna pójść na zwolnienie lekarskie. Jeśli jest w zdrowej ciąży i jest to ciąża wczesna, to biorąc pod uwagę, że u pacjentek starszych zagrożenia są większe, powinna wypoczywać już we wczesnym okresie” – zaznacza dr n. med. Wojciech Gontarek. Zalecany jest oszczędny tryb życia.

„Nie wolno palić papierosów i pić alkoholu. Zakazane są używki i częsta kawa. Ważna jest również dieta. Nie powinno się jeść posiłków, które powodują kłopoty z trawieniem. Należy spożywać dużo warzyw i owoców” – wylicza ekspert Kliniki Demeter. I dodaje, że przyszła mama powinna unikać herbaty, a częściej wybierać wodę i świeżo wyciskane soki. Do diety warto włączyć śliwki, morele, kapustę, brokuły i buraki. Należy również jeść częściej, ale mniej.

Ewa Podsiadły-Natorska

matka

Faceci się nie nadają?

Odkładanie macierzyństwa na później to najczęściej wynik zaangażowania się w karierę zawodową. Z drugiej strony wiele kobiet przez długi czas nie decyduje się na dziecko ze względu na kiepską sytuację materialną. Kolejna rzecz jest taka, że wiele kobiet mówi wprost, że… nie mają z kim zajść w ciążę. Statystyki potwierdzają, że brakuje nam rąk do pomocy przy dziecku – badanie CBOS-u wykazało, że kobiety, które mogą liczyć na pomoc w opiece nad maluchem, częściej planują ciążę. Jesteśmy po prostu rozczarowane mężczyznami.

„Faceci nie maja ambicji, nie potrafią się rozwijać z lenistwa, nauczeni są tylko przyjść z pracy na gotowe, obowiązki domowe – zapomnij i to wieczne użalanie się nad sobą” – pisze jedna z internautek. Podobnego zdania jest Magda. „Ja mam dobrą pracę, mieszkanie, samochód, a co mi się trafi facet, to ciamajda. Za byłe kogo wydawać się nie zamierzam czy mieć dzieci. Szkoda życia. Trudno, najwyżej będę sama. Już nawet nie chodzi o to, że nie zamierzam utrzymywać męża, ale o to, że poziom panów drastycznie spadł”.

matka

Inna sprawa, że coraz więcej kobiet mówi wprost, że nie chce mieć dzieci – przynajmniej w młodym wieku. „Mam 24 lata, prawie 25. Fajną pracę. Narzeczonego. Mamy kota – kochamy go, ale wnerwia mnie, jak miauczy bez przerwy i nie wiem, czego chce. Bardzo lubię dzieci, ale czyjeś. Mogę zająć się nimi na kilka dni, ale po takim kilkudniowym maratonie wracam do domu i ODPOCZYWAM. Jestem nienormalna? Kiedyś chciałam mieć dziecko, a teraz? Lubię moje wygodne życie, nie chcę rezygnować z pracy, z wysypiania się w niedzielę do 12…”.

Biologii nie oszukasz

„Macierzyństwo ma trochę inny wymiar dla dojrzałej kobiety niż dla młodej dziewczyny. W ostatnich latach coraz więcej kobiet odkłada problem założenia rodziny i urodzenia dziecka na późniejszy okres w swoim życiu. Kobiety dążą do zdobycia wykształcenia i zrobienia kariery zawodowej” – pisze prof. Longin Marianowski w poradniku „Od poczęcia do narodzin”.

matka

Niestety, statystyki są jednak bezwzględne. W wieku 45 lat kobieta ma tylko 5 proc. szans na zajście w ciążę. „W tym wieku parametry hormonalne przesuwają się w kierunku menopauzy, zaczyna brakować własnych komórek jajowych” – mówi dr n. med. Wojciech Gontarek. Specjalista zwraca uwagę, że w dojrzałym wieku kobieta musi liczyć się z zagrożeniami: poronieniem, wadami genetycznymi, przedwczesnym porodem.

W przypadku późnej ciąży sposób jej prowadzenia nie odbiega od tradycyjnego. „Wszystkie pacjentki, bez względu na wiek, powinny poddać się diagnostyce przedurodzeniowej. Na takim badaniu przeprowadza się USG, wykrywa zespół Downa i inne zespoły związane z anomaliami chromosomowymi. Liczy się czas – kluczowy jest okres do 12 tygodnia, gdy kształtują się wszystkie układy i narządy płodu. Lekarz może rozpoznać choroby dziecka, a niektóre skorygować w łonie matki” – wyjaśnia uważa dr n. med. Gontarek z Kliniki Demeter.

matka

Dziecko odmładza

Prof. Longin Marianowski w poradniku „Od poczęcia do narodzin” zwraca jednak uwagę, że nie brakuje korzyści wynikających z późnego macierzyństwa. Tłumaczy, że małe dziecko odmładza i nadaje nowy sens w życiu.

Często uregulowana sytuacja życiowa, osiągnięcie sukcesu na polu zawodowym i stabilizacja materialna pozwalają na oczekiwanie dziecka z większym spokojem i optymizmem. „Rodzice, którzy po latach wspólnego życia, kiedy po raz kolejny decydują się na dziecko, odkrywają nowe uczucia i przeżycia związane z jego obecnością i niejednokrotnie twierdzą: Teraz dopiero dojrzeliśmy do bycia rodzicami” – przyznaje prof. Marianowski.

 

Polecane wideo

Komentarze (43)

Ocena: 4.91 / 5
gość (Ocena: 5) 09.11.2018 14:50
Jakoś nie ma artykułów o tym dlaczego mężczyźni po 40 decydują się na dziecko. Kobiety to robią bo mogą! A dzięki medycynie mogą nawet po 50...
odpowiedz
Podpis... (Ocena: 5) 29.09.2015 23:01
Niech rodzą stare jak młode nie chcą To lepsze niż zanikanie narodupisz komentarMgdaz...
odpowiedz
Beata Ka (Ocena: 5) 10.04.2015 16:35
Po pierwsze zadaj sobie pytanie czy stać cię na samodzielne utrzymanie siebie i dziecka, a później się na to dziecko decyduj. Widzę, że dla większości młodych kobiet dziecko to ucieczka od pracy i samorozwoju. Tylko trzeba pamiętać, że co druga para/małżeństwo się rozstaje, a pozostałym też nie jest różowo (kredyty, picie, bicie, hazard) i wtedy możesz liczyć tylko na siebie. Myślicie o tym? Facet i jego kasa dzisiaj jest, jutro go nie ma! Bądźcie samodzielne żeby móc swobodnie decydować o swoim życiu. A nie wegetować...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 07.04.2015 02:01
Mam 21 lat mam syna 2 lata. Chcielibyśmy miec jeszcze coreczke i zeby nie byla duza roznica wieku ale na razie musimy czekać ze wzgledu na finanse. Ale jestem takiego zdania ze po 50 to mozna pomoc w wychowaniu wnukow a nie latac za swoimi. Ja bym chciala po 30 mieć w miare odchowane dzieci ustatkowana sytuacje i czas dla partnera i dla siebie.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 06.04.2015 15:56
Dla mnie odpowiedni wiek to 35. Do 25 roku życia trzeba się wyszaleć za wszystkie czasy, poznać świat itp. do 30-stki zrobić karierę a potem jeszcze 5 lat na zasłużony odpoczynek. Mam wrażenie, że mało kto o tym myśli -większość chce spłodzić dziecko od razu jak tylko się ustawią zawodowo i materialnie. Czyli po wielu latach zmagań wziąć sobie na głowę jeszcze trudniejsze zadanie zobowiązujące na jeszcze dłużej, bez żadnej przerwy. Ja traktuję kilkuletni wypoczynek jak obowiązek który ma mi dać siłę na wychowywanie dzieci.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie