6 mitów na temat ABORCJI

Czy kobiety żałują decyzji o zabiegu? Czy płód odczuwa ból? Czy ktoś zmusza nas do przerwania ciąży?
6 mitów na temat ABORCJI
28.01.2015

Myli się ten, kto uważa, że aborcja rozpala wyobraźnię wyłącznie polskich konserwatystów. Argumenty przeciwko przerywaniu ciąży mają się równie dobrze na całym świecie i nie zawsze wynikają z religijności społeczeństwa. To jeden z tych przypadków, kiedy nadmiar informacji może szkodzić. Aktywiści z obu stron przekrzykują się argumentami, a postronny obserwator nie jest w stanie rozstrzygnąć, kto w tym sporze ma rację.

Czas rozprawić się z najpopularniejszymi mitami na ten temat. Dzięki publikacji portalu „The Huffington Post” możemy się dowiedzieć, czy kobiety po zabiegu rzeczywiście tego żałują, czy płód naprawdę odczuwa wtedy ból, a aborcja często kończy się powikłaniami. Wszystko to wyłącznie na podstawie wiarygodnych naukowych badań.

Wnioski te w żadnym stopniu nie są zachętą do podejmowania tego typu działań. Wiedza jednak jeszcze nikomu nie zaszkodziła...

mity o aborcji

MIT: Aborcja to niebezpieczny zabieg

FAKT: Ponad 99,75 procent zabiegów przerywania ciąży nie wiąże się z żadnymi problemami natury medycznej

Z najnowszego badania przeprowadzonego przez naukowców z University of California wynika, że jakiekolwiek problemy zdrowotne z tego powodu dotknęły zaledwie 0,25 proc. kobiet, które przeszły zabieg. Badacze porównują ryzyko aborcji do kolonoskopii, czyli badania dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Tymczasem, popkultura wmawia nam co innego. Naukowcy wyliczyli, że w popularnych filmach i serialach z powodu aborcji... umiera co dziesiąta bohaterka.

mity o aborcji

MIT: Aborcja to zawsze zabieg

FAKT: Tylko co piąta przerwana ciąża wymagała zabiegu medycznego

Amerykańskie Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom wyliczyło, że w badanym 2011 roku tylko 19 procent ze wszystkich aborcji odbyło się na stole operacyjnym. Zdecydowana większość przerwanych ciąży to efekt przyjęcia odpowiednich środków farmakologicznych. Z roku na rok zabiegów tego typu jest coraz mniej. Ustępują miejsca środkom wczesnoporonnym.

mity o aborcji

MIT: Większość kobiet żałuje aborcji i cierpi później na choroby psychiczne

FAKT: Większość kobiet nie żałuje przerwania ciąży

Z badania przeprowadzonego także na University of California wynika, że 95 procent kobiet, które poddały się aborcji, po pewnym czasie uważa, że była to jedyna słuszna decyzja. Czy po latach miewają problemy emocjonalne? Na pewno nie większe, niż te z nas, które zdecydowały się urodzić niechciane dziecko. Zdaniem naukowców ryzyko jest wręcz identyczne.

mity o aborcji

MIT: Płód odczuwa ból w czasie zabiegu

FAKT: Przed 24. tygodniem ciąży to medycznie niemożliwe

Brytyjskie Stowarzyszenie Ginekologów i Położników potwierdza naukowe ustalenia, że do 24. tygodnia ciąży płód nie jest w stanie odczuwać bólu. Inne badania mówią nawet o granicy 29-30. tygodnia. Żadna organizacja przeciwników aborcji nie przedstawiła wiarygodnych danych, że może być inaczej.

mity o aborcji

MIT: Kobiety często są zmuszane do aborcji

FAKT: To bardzo rzadka przyczyna wykonania tego zabiegu

Z badań przeprowadzonych w 2005 roku przez Guttmacher Institute oraz w 2013 przez University of California wynika, że zaledwie 1 procent kobiet, które poddały się aborcji, zrobiło to z powodu presji kogokolwiek (najczęściej partnera). Zdecydowanie częściej przyczyną jest próba ucieczki z patologicznego związku oraz uniknięcia przemocy domowej.

mity o aborcji

MIT: Żadna kobieta nigdy nie poddałaby się aborcji, gdyby wiedziała, jak to jest być matką

FAKT: Większość kobiet poddających się aborcji ma już dzieci

Raport przygotowany przez Guttmacher Institute wykazuje, że w 2008 roku aż 61 procent Amerykanek, które zdecydowały się na aborcję, było już matkami. Aż 34 proc. miało przynajmniej dwoje dzieci. Odpada więc argument, że na przerwanie ciąży decydują się wyłącznie przestraszone macierzyństwem bezdzietne kobiety. Organizacja National Abortion Federation twierdzi nawet, że w latach 2008-2011 aż 71 proce. kobiet proszących o aborcję było już matkami.

Komentarze (168)

Ocena: 4.79 / 5
Anonim (Ocena: 5) 21.06.2015 15:25
Napisz komentarz...Sprzedam zestaw z Women On Web, zestaw sklada sie z 1 tab Mifepristonu + 8 tab Misoprostolu Zestaw sprzedam za 390zł, mozliwa jest wysylka kurierska lub poczta polska lub odbior osobisty! Moj numer to 697564trzy10
odpowiedz
aleksandra (Ocena: 2) 31.01.2015 16:06
Większość kobiet przyznaje, że nie żałuje aborcji? Mnie nie przekonuje ten argument. To oczywiste, że takiej kobiecie ciężko samej przed sobą przyznać się do błędu. A co dopiero przed innymi! Podejrzewam, że ciężko żyje się ze świadomością, że się pozbyło własnego dziecka. Logicznym jest więc, że kobieta będzie sobie wmawiać, że to była słuszna decyzja.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 30.01.2015 12:09
Po co się bawić w takie gry? Jak dziecko ma upośledzenie, aborcja jest wtedy legalna do któregoś tam tygodnia ciąży. I bez względu na to, jakie organy już ma a jakich nie ma. Jak upośledzone to już nieważne czy odczuwa ból? Jeśli ktoś chce, to niech usuwa. Nie mnie to osądzać.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 30.01.2015 10:36
Płód ma wytworzony mózg już w 5 tygodniu ciąży, pani mądra.
odpowiedz
Iga (Ocena: 5) 30.01.2015 03:35
Hmmm no nie wiem... jak ma mózg? Jeśli masz siebie za człowieka i bezmózgi(i co za tym idzie nie zdolny do odczuwania) zlepek komórek również to nie ma co, fajnie masz w tym swoim świecie.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo