Absurdalne zabobony, w które wierzą polskie matki - TOP 9

Przedstawiamy przejrzyste kompendium pseudonaukowej wiedzy, o której raz na zawsze powinnaś zapomnieć!
Absurdalne zabobony, w które wierzą polskie matki - TOP 9
11.01.2015

Żyjemy szybko. Dużo pracujemy, mało odpoczywamy, mamy bardzo łatwy dostęp do informacji i hołdujemy racjonalnemu myśleniu. Mimo to w dalszym ciągu tak licznie wierzymy w przesądy i trzymamy się zwyczajów, które przynoszą szczęście lub pecha.

Wiara w przesądy wynika głównie ze stereotypów głęboko zakorzenionych w kulturze i tradycji. Są one jednak pozbawione podstaw i najczęściej nie da się ich zweryfikować. Należy je uważać jako pozostałości dawnego systemu wierzeń.

Z badań CBOS wynika, że najbardziej popularnym przesądem wśród badanych jest… trzymanie kciuków. Że taki gest przynosi szczęście, wierzy co trzeci ankietowany. Co czwarty dorosły Polak sądzi natomiast, że szczęście może przynieść kominiarz, a co piąty liczy, że szczęście przyniesie mu znalezienie czterolistnej koniczyny.

A w jakie przesądy najczęściej wierzą matki i kobiety w ciąży? Oto 9 najpopularniejszych bredni!

Dziewczynki kradną matkom urodę. To nieprawda, że jeśli kobieta w ciąży wygląda niekorzystnie, urodzi dziewczynkę, która zabiera jej wdzięk. Za różnice w wyglądzie odpowiadają hormony i nieodpowiednia dieta. 

 

 

 

ciąża

Farba do włosów farbuje płód. Rzecz jasna to, czy mama w czasie ciąży farbuje włosy, nie ma wpływu na kolor czupryny jej potomka. Rude włosy to wyłącznie kwestia genów!

ciąża

Stosowanie depilatora pozbawia dziecko włosów. To jeden z najbardziej absurdalnych mitów ciążowych! Nasze prababki wierzyły też, że przytulanie włochatego psa sprawi, że dziecko będzie nadmiernie owłosione.

ciąża

Korale na szyi matki duszą dziecko. To wierutne kłamstwo, że noszenie naszyjników spowoduje owinięcie pępowiny wokół szyi maluszka. Ewentualny problem tego rodzaju nie ma nic wspólnego z biżuterią, a jeśli się zdarzy, lekarze potrafią sobie z nim poradzić.

ciąża

Brzydcy ludzie rzucają urok na dziecko. Czy to prawda, że jeśli mama patrzy na brzydkich ludzi, jej dziecko będzie nieurodziwe? Zdecydowanie nie! Wszystko jest uwarunkowane genetycznie, a maluch odziedzicza wygląd po dziadkach i rodzicach.

Piegi zwiastują dziewczynkę. Piegi u ciężarnej są efektem wzmożonej pracy hormonów. To, jakiej płci dziecko nosi pod sercem, nie ma na to żadnego wpływu.

ciąża

Leworęczność dziecka to efekt ciążowych zmartwień. Owszem, lęki i zmartwienia mogą mieć negatywny wpływ na rozwój płodu i samopoczucie mamy, ale z całą pewnością nie wpływają na to, którą ręką będzie pisała twoja pociecha. 

Spiczasty brzuch gwarantuje narodziny chłopca. Zdaniem lekarzy kształt brzucha zależy od ułożenia płodu, szerokości miednicy oraz ogólnej kondycji ciężarnej. W żadnym wypadku nie stanowi jednak o płci dziecka!

ciąża

Łóżeczko kupione przed rozwiązaniem przynosi pecha. Przygotowanie pokoju maluszka jeszcze przed narodzinami z pewnością nic nie zapeszy! Współczesne kobiety, dzięki badaniom USG, mogą wiedzieć bardzo wiele na temat stanu zdrowia swojej pociechy i w razie jakichkolwiek komplikacji wspólnie z lekarzem podjąć stosowne działania

Komentarze (22)

Ocena: 4.64 / 5
Anonim (Ocena: 5) 28.01.2015 09:54
Z farbowania włosów w ciąży śmiałam się, dopóki nie usłyszałam historii mojego chłopaka. Jego mama farbowała w ciąży włosy na blond (naturalne ma ciemny brąz) i teraz on ma włosy ciemnobrązowe z jedną blond plamką, która ZAWSZE odrasta i nigdy nie zmieniła koloru (ojciec też jest brunetem). Przypadek? Nie sądzę. :D
odpowiedz
xxx (Ocena: 5) 12.01.2015 17:08
ja znam tylko 2 z tych przesadow to o łozeczku i bizuteriia takto zupelnie inne 1 jak sie wystraszy kobieta w ciazy ognia nie powinna sie nigdzie lapac(moja corka ma takie znamie na karku bo zlapalam sie tam jak sie wystraszylam ) 2 jak wystraszy sie myszy tez nie powinna sie nigdzie lapac bo dziecko bedzie mialo tzw myszke na ciele 3 to samo z innymi rzeczami 4nie powinno sie spogladac przez dziurke od klucza zeby dziecko nie mial;o zeza i nie mialo wady wzrpku 5przechodzic pod sznurkami zeby dziecko nie bylo zaplatane w pepowine 6 kobieta w ciazy sie nie odmawia bo napuszcza myszy na ciebie i nieszczescia 7zachcianki slodkie na dziewczyne kwasne na chlopaka po porodzie duzo wiecej ich jest
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 11.01.2015 15:37
Najgłupszy zabobon jaki słyszałam to smarowanie ciemiączka szarym mydłem żeby szybciej zarosło ...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 11.01.2015 15:02
Paznoknie noworodka są przyrośniete na początku do skóry. Jeśli obcięłaś to gratuluję, sprawilaś dziecku ból.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 3) 11.01.2015 14:28
Według zabobonów świadczących o płci dziecka powinnam urodzić dziewczynka, a tu proszę bardzo mam syna :D
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo