Leczenie zębów w ciąży - bezpieczne?

Wiele ciężarnych kobiet zastanawia się, czy mogą w błogosławionym stanie leczyć zęby. Rozwiewamy wątpliwości.
Leczenie zębów w ciąży - bezpieczne?
19.11.2014

„Jestem w pierwszym miesiącu ciąży. Mam dosyć bolącego zęba, prawdopodobnie do wyrwania. Czy mogę to zrobić, będąc w ciąży? Nic nie grozi dziecku?” – takie pytanie na forum dyskusyjnym zadała Iza. Tematem zainteresowało się wiele internautek. „Podbijam wątek, bo też jestem bardzo ciekawa, jak to jest z tym znieczuleniem w czasie ciąży. U mnie wizyta u stomatologa bez znieczulenia jest niemożliwa, bo bym prędzej umarła ze strachu chyba, a jak nie ze strachu, to z bólu na pewno. A mam jeszcze kilka ząbków do wyleczenia, w tym jeden w trybie pilnym” – to jedna z odpowiedzi.

Leczenie stomatologiczne ciężarnych kobiet faktycznie budzi sporo wątpliwości. Jedni przekonują, że w tym szczególnym czasie nie powinno się leczyć zębów, inni uważają natomiast, że jest dokładnie na odwrót – zęby nie tylko można, ale trzeba wyleczyć, jeśli kobieta spodziewa się dziecka.

Sprawdź zęby przed ciążą

Zacznijmy od tego, że badanie stomatologiczne zalecane jest obowiązkowo przed zajściem w ciążę. To tak samo ważne, jak inne badania prenatalne czy przyjmowanie tabletek z kwasem foliowym. Dlatego jeszcze przed ciążą należy zgłosić się do dentysty i przeprowadzić leczenie. Konieczne jest pozbycie się wszelkich zmian próchnicowych oraz zakończenie rozpoczętego wcześniej leczenia kanałowego. Jeśli wyleczysz zęby przed poczęciem, znacznie zmniejszy to ryzyko, że w okresie ciąży trzeba będzie przeprowadzić leczenie stomatologiczne.

Trzeba mieć jednak świadomość, że w ciąży wzrasta ryzyko wystąpienia próchnicy, wizyty u dentysty są więc wtedy wskazane. Problemy z zębami mogą pojawić się bardzo szybko – w pierwszym trymestrze wiele kobiet zmaga się z wymiotami, które mogą doprowadzić do uszkodzenia szkliwa, mogą też przyczynić się do rozrostu istniejących ubytków. A stan uzębienia matki ma istotny wpływ na przebieg ciąży oraz zdrowie dziecka. Szacuje się, że ok. 20 proc. przedwczesnych porodów ma związek z fatalnym stanem uzębienia. Choroby zębów mogą ponadto być związane z niską wagą urodzeniową dziecka. Uczeni przekonują również, że zaniedbywanie zębów może doprowadzić do cukrzycy ciążowej.

ciąża

Zmiany w jamie ustnej

Wiele przyszłych mam skarży się na problemy z dziąsłami, np. krwawieniem. Z tego powodu często rezygnują z mycia zębów, a to duży błąd, szczególnie dlatego, że kobiety w ciąży jedzą więcej (następuje zmiana nawyków żywieniowych, np. większe spożycie węglowodanów czy podjadanie między posiłkami), więc higiena jamy ustnej jest w tym czasie ich obowiązkiem. W ciąży wzrasta ponadto stężenie hormonów płciowych i zmiany w wydzielaniu śliny oraz w składzie płynu dziąsłowego, co wpływa na odkładanie się płytki bakteryjnej i stan przyzębia.

Jeśli wyleczyłaś zęby przed zajściem w ciążę, możesz kontrolnie wybrać się do stomatologa np. raz na trymestr. Pamiętaj jednak, że jeśli pojawi się krwawienie, rozrost dziąsła, bolesność zęba czy jakakolwiek inna zmiana, nie zwlekaj z wizytą u dentysty! Musisz go jednak poinformować, że spodziewasz się dziecka.

ciąża

Ostrożnie w pierwszym trymestrze

Poważne zabiegi stomatologiczne nie są wskazane szczególnie w pierwszym trymestrze, gdy zwiększone jest ryzyko rozwoju wystąpienia wad wrodzonych powstałych w wyniku oddziaływania leków znieczulających. „W pierwszym trymestrze powinny być wykonywane tylko zabiegi nagłe, czyli w stanach zapalnych i bólowych. Na pewno wszelkie czynności należy skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę” – mówi dr Przemysław Uliasz, kierownik NZOZ Prima-Dent w Warszawie, ekspert kampanii „Lekcja stomatologii”.

Jeśli zabieg stomatologiczny wymaga znieczulenia, lepiej odłożyć go na drugi i trzeci trymestr ciąży, kiedy dobiega końca proces organogenezy, czyli kształtowania się narządów. Dr Uliasz tłumaczy, że wtedy dziecko już tylko rośnie, a stosowanie środków znieczulających jest bezpieczniejsze.

ciąża

Strach matki przed bólem związanym z leczeniem stomatologicznym bywa groźniejszy dla dziecka od zastosowanego znieczulenia. W sytuacji stresowej organizm matki wydziela hormony, które mogą stanowić niebezpieczeństwo dla malucha” – przestrzega dr Przemysław Uliasz.

Właściwie dobrane znieczulenie nie zaszkodzi maleństwu, a uchroni przyszłą mamę przed niepotrzebnym stresem.

Ważne informacje

Musisz mieć świadomość, że stan zapalny, który rozwinął się w obrębie jamy ustnej, nie minie sam, dlatego pomoc dentysty jest niezbędna. Stan zapalny jest poza tym niebezpieczny dla dziecka – wszelkie toksyny bakteryjne mają wtedy bezpośrednią styczność z płodem. Gdyby istniała konieczność zastosowania antybiotyku, dentysta dobierze właściwy dla ciebie preparat.

ciąża

Warto wiedzieć, że wizyta u stomatologiczna kobiety spodziewającej się dziecka powinna być krótka – w pozycji, którą wymusza kształt fotela, powiększona macica uciska na żyłę główną dolną, co niesie ryzyko niedotlenienia dla matki i dziecka. By temu zapobiec, jak tłumaczy dr Uliasz, kobieta w zaawansowanej ciąży powinna poprosić o leczenie w pozycji siedzącej lub półleżącej. Pod prawy bok można podłożyć wałek, aby biodro było delikatnie uniesione.

A co z wykonywaniem zdjęć RTG jamy ustnej i zębów w ciąży? W pierwszych miesiącach rzeczywiście jest to zabronione, jednak wykonywanie zdjęć RTG po trzecim trymestrze jest już dozwolone, choć lepiej zdecydować się na nie w sytuacji absolutnie koniecznej.

I jeszcze jedno: w ciąży warto zmienić szczoteczkę na miękką, wskazane jest także używanie pasty do zębów wrażliwych.

Ewa Podsiadły-Natorska

Komentarze (12)

Ocena: 5 / 5
ewelinka920 (Ocena: 5) 23.10.2017 15:01
Leczenie zębów w trakcie ciąży to ciężki temat. No, ale co, jak trzeba? O każdym moim leczeniu decydowała Pani doktor w klinice Dental Park. Zawsze wiedziałam o wszystkich możliwościach. Ostateczną decyzję oczywiście podejmowałam sama. Uważam, że jest to jedna z lepszych klinik w Krakowie.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 25.02.2015 18:37
no wlasnie, a jak na poczatku ciazy o niej nie wiemy i mamy zdjecie rtg zeba, potem zwykle znieczulenie...a pozniej serduszko dziecka przestaje bic:(
odpowiedz
Sisi (Ocena: 5) 04.12.2014 00:59
Przed poczęciem wyleczyć zęby... Bo dzieci poczynają się wtedy, kiedy chcą rodzice i trzeba celować w dni płodne, kiedy się ma taką zachciankę. Może są ludzie, którzy świadomie takich rzeczy nie planują?
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 19.11.2014 12:16
Oczywiscie, ze można a nawet trzeba!!! Co do znieczulenia to nie ma się czego obawiać, bo podawany jest inny rodzaj znieczenia dla kobiet w ciaży, który jest zupełnie bezpieczny i tak samo skuteczny!!!
odpowiedz
kh (Ocena: 5) 19.11.2014 11:17
ja całą ciążę chodziłam do dentysty też byłam przerażona czy znieczulenie nie zaszkodzi mojemu dziecku ale wszystko było w porządku miałam leczone zęby dwa razy ze znieczuleniem 3 razy bez pani doktor była bardzo delikatna i wyrozumiała pamiętajcie że z chorych zębów przedostają sie różnie bakterie które trafiają do krwiobiegu i także mogą zaszkodzić dziecku poza tym jeśli poinformujesz swojego stomatologa o ciąży dostosuje leczenie do ciebie tak samo ze znieczuleniem :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo