Chcą stworzenia listy szpitali, w których „MORDUJE się dzieci” (Dobry pomysł?)

Polskie organizacje pro-life domagają się wprowadzenia klauzuli sumienia pacjenta.
Chcą stworzenia listy szpitali, w których „MORDUJE się dzieci” (Dobry pomysł?)
25.07.2014

Po kontrowersjach związanych z decyzją profesora Chazana, który odmówił wykonania legalnej w świetle prawa aborcji, w Polsce na nowo rozgorzała światopoglądowa dyskusja. Zwolennicy byłego dyrektora warszawskiego szpitala twierdzą, że lekarz może kierować się własnym sumieniem, nawet jeśli pozostaje ono sprzeczne z aktualnym stanem prawnym. Przeciwnicy domagają się bezwzględnego respektowania przepisów. To dowód na to, że obowiązująca ustawa o zawodzie lekarza wciąż nie jest doskonała.

Wydawało się, że trudno o lepsze wyjście – specjalista ma prawo odmówić wykonania procedury, która zgodnie z jego sumieniem jest niedopuszczalna, ale musi wskazać lekarza lub placówkę, gdzie konkretny zabieg (w tym przypadku aborcja ze względu na ciężkie uszkodzenie płodu) zostanie wykonany. Problem w tym, że zdaniem niektórych nie ma to zbyt wiele wspólnego z wolnością światopoglądu. Lekarz przeciwny przerywaniu ciąży, odsyłając pacjentkę gdzie indziej, podobno sam uczestniczy w „zbrodni”.

Do czego doprowadzi sprawa warszawskiego ginekologa i położnika? Niestety, nie do doprecyzowania przepisów, ale kolejnych kontrowersyjnych pomysłów. Najnowszy z nich zakłada publikację listy szpitali, w których „morduje się dzieci”.

kościół

Wtóruje mu wysoki rangą duchowny, ks. bp Jan Wątroba, który przewodniczy Radzie do spraw Rodziny przy Episkopacie. 

Tak jak pracownicy służby zdrowia mają prawo odmówić uczestniczenia w czynnościach sprzecznych z ich sumieniem, tak pacjenci mają prawo wyboru placówki pod kątem odpowiadają­cych im standardów moralnych. Nie pozwólmy, aby ludzie wierzący musieli leczyć się w placówkach, w których morduje się nienarodzone dzieci – czytamy w oświadczeniu na stronie internetowej Konferencji Episkopatu Polski.

Ma to być sprzeciw wobec „agresywnych działań grup ideologicznych i mediów, które publicznie odmawiają powszechnych praw człowieka wpisanych w jego naturę”. Pod projektem ustawy zebrano już ponad 70 tysięcy podpisów (z wymaganych 100 tys.).

Ministerstwo Zdrowia tłumaczy jednak, że powstanie takiej listy nie jest możliwe. Placówka, która deklaruje, że odmawia wykonywania zabiegów zakontraktowanych przez NFZ, automatycznie traci kontrakt.

kościół

To reakcja konserwatystów katolickich na żądania przeciwnej strony, która domagała się stworzenia wykazu placówek nierealizujących zgodnych z prawem procedur. Ich zdaniem klauzula sumienia przysługująca lekarzom to zdecydowanie zbyt mało. Zwłaszcza, kiedy prof. Chazan stracił stanowisko ze względu na swój światopogląd (w rzeczywistości stosował klauzulę sumienia wobec całego szpitala oraz nie wskazywał innych specjalistów, którzy podejmą się wykonania legalnej procedury, a to nie jest zgodne z prawem). Ich zdaniem niezbędne jest wprowadzenie... klauzuli sumienia pacjenta.

I wcale nie chodzi o to, że osoba wierząca nie korzysta z zabiegów i procedur medycznych, które są jego zdaniem niedopuszczalne i grzeszne. Pomysłodawcy zakładają, że gorliwie wierzący w ogóle nie powinni trafiać do szpitali, w których „zabijane są nienarodzone dzieci”. Organizacje pro-life chcą stworzenia listy placówek, w których dokonywane są aborcje. Inicjatywę wspiera Rada do spraw Rodziny Episkopatu Polski.

Ktoś, kto nie chce się leczyć w placówce podejmującej się zabijania dzieci przed narodzeniem, będzie mógł w ten sposób zdecydować, iż swoje zdrowie i życie powierzy innemu szpitalowi – tłumaczy Kazimierz Jaworski, inicjator akcji i senator.

Komentarze (142)

Ocena: 4.96 / 5
Anonim (Ocena: 5) 21.06.2015 16:15
Napisz komentarz...Sprzedam zestaw z Women On Web, zestaw sklada sie z 1 tab Mifepristonu + 8 tab Misoprostolu Zestaw sprzedam za 390zł, mozliwa jest wysylka kurierska lub poczta polska lub odbior osobisty! Moj numer to 697564trzy10
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 16.02.2015 17:10
Mam do zaoferowania zestaw tabletek wczesnoporonnych z Women On Web, kazdy jesten zestaw zawiera 1 tab Mifepristonu+ 8 tab Misoprostolu. cena za zestaw jeden to 380zł z wysylka w pl zestawy sa orginalne nie otwierane Zapraszam! 607095810
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 20.01.2015 18:13
Witam sprzedam nowy oryginalny zestaw do aborcji medycznej ze strony Women on Web. Zestaw sklada sie z 1 tab Mifepristonu+ 8 tab Misoprostolu. Mozna go wykorzystac do 14 tygodnia ciazy. Wszelkich informacji na temat zazycia itp udzielam przy zakupie. Mozliwy odbior osobisty, wysylka za pobraniem ze sprawdzeniem zawartosci jak i wszelkie inne opcje. Polecam! Kontakt 669632890
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 02.01.2015 15:42
WITAM, sprzedam zestaw WOW złozonego z Mifepristone i Misoprostol . Miferpistone blokuje wydzielanie hormonu progesteronu, który warunkuje utrzymanie ciąży. Bez tego hormonu przerywa się więź między zarodkiem a ścianą macicy, wystepują skurcze. Misoprostol natomiast wzmacnia skurcze, pomagając wydalić produkty ciąży z macicy. W przypadku zamówienia środków ze strony women on web wpłącasz pieniądze na konto a paczki w 90% przechwytywane są na granicy kraju przez urząąd celny. Wynikiem tego jest znaczne opóźnienie (około 6 tygodni) lub niedostarczenie przesyłki - na co nie można pozwolić gdyż każdy DZIEŃ PRZY TAKIEJ KURACJI JEST ISTOTNY. Środki sprowadzane są z jednej z hurtowni medycznych na terenie Holandii. Wysyłam je z Polski więc paczka dotrze do Ciebie na 100%, nie będzie obaw o przechwycenie jej za granicą. W ciągu dwóch dni roboczych otrzymasz przesyłkę. Z swojej strony udzielam dokłądnych informacji o kuracji po trzymaniu paczki. Zawartość przesyłki: 1x Mifepristone 8x Misoprostol Instrukcja dawkowania Tanio!! KONTAKT: 726dwa98532
odpowiedz
karolina (Ocena: 5) 29.07.2014 13:16
denerwuje mnie ta "klauzula sumienia". Jak ktos jest religijny i mu przeszkadza antykoncepcja czy aborcja( chodzi tylko o przxypadki, na które zezwala polskie prawo) to niech zmienia zawód. Niech może jeszcze wprowadzą "klauzulę sumienia" dla kasjerek w spożywczym. Powołując się na tą klauzulę nie będą sprzedawaly slodyczy osobom z nadwagą :) no i prrezerwatyw też nie sprzedadzą. Państwo powinno być świeckie, kto wierzący niech wierzący ale niech to będzie jego indywidualna sprawa. Przeraża mnie to wszystko...
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo