Odchudzanie w ciąży - można?

Jeśli spodziewasz się dziecka, a chciałabyś trochę zeszczupleć, sprawdź, jak robić to z głową – i czy w ogóle jest to bezpieczne.
Odchudzanie w ciąży - można?
31.07.2014

Jednym ze zmartwień spodziewającej się dziecka kobiety jest liczba kilogramów, których przybywa wraz z rozwojem ciąży. Szacuje się, że ciężarna, której BMI było w normie, przytyje w tym czasie ok. 12-18 kg. Jest to jednak sprawa indywidualna – niektóre kobiety pod koniec ciąży ważą raptem 8-10 kg więcej, a niektóre… 30-40. Nic więc dziwnego, że taka perspektywa wydaje się przerażająca. Czy jednak podejmowanie decyzji o odchudzaniu jest w stanie błogosławionym rozsądne?

Na forum dyskusyjnym czytamy: „Jestem dopiero w trzecim miesiącu ciąży, a już przytyłam 8 kg. Jestem przerażona, jak tak dalej pójdzie, to niedługo nie zmieszczę się w drzwiach. Nie wiem, co robić. Zaczynam się zastanawiać, czy trochę się za siebie nie wziąć i nie zgubić nieco ciała… Ale wiem, że to może być niebezpieczne. Nie wiem już, co robić”.

Naukowcy donoszą

Rzeczywiście nie da się ukryć, że przechodzenie na dietę w ciąży nie jest najlepszym pomysłem. Większość lekarzy każe swoim pacjentom wybić to sobie z głowy, ale jest też dobra wiadomość, która płynie z brytyjskiego ośrodka National Institute of Health Research (NIHR). Zdaniem uczonych pomysł, aby w okresie ciąży pilnować diety, wcale nie jest taki zły. Jak to możliwe? Okazuje się, że niskokaloryczny jadłospis nie szkodzi ani kobiecie, ani jej dziecku. Naukowcy wzięli pod lupę wyniki ponad 40 różnych badań z udziałem kilku tysięcy kobiet i odkryli, że zdrowe odchudzanie w ciąży może nawet przynieść nam sporo korzyści, np. zmniejszając ryzyko wystąpienia komplikacji w ciąży i w czasie porodu, chroniąc nas przed cukrzycą, stanem przedrzucawkowym czy nadciśnieniem.

Jest tylko jeden warunek: niskokaloryczna dieta powinna bazować na zdrowych produktach. Absolutnie nie ma mowy o głodówce, jadłospisie monotematycznym (np. jednoskładnikowym), o suplementach diety nawet nie wspominając. To bardzo ważne, bowiem niedostateczna ilość minerałów i witamin w pożywieniu ciężarnej powoduje, że mniejsza ich pula trafia do organizmu rozwijającego się dziecka. Niedobór niektórych minerałów i witamin może już we wczesnym okresie ciąży powodować anemię, skłonność do bolesnych skurczów kończyn, może też być przyczyną niektórych nieprawidłowości w przebiegu ciąży.

Jessica Alba

Dieta pod lupą

Brytyjscy naukowcy podkreślają, że najrozsądniej jest stosować zdrową, zbilansowaną dietę (ewentualnie o obniżonej liczbie kalorii). Co zatem jeść? Podstawowe produkty to żywność pełnoziarnista, rośliny strączkowe, zdrowe oleje, warzywa i owoce, chude mięso. Trzeba spożywać kasze, brązowy ryż, zioła, jajka, nabiał. Brytyjscy uczeni zaobserwowali, że ciężarne stosujące taki jadłospis chudły, a płód rozwijał się prawidłowo.

Nie rezygnuj z węglowodanów, bo są one potrzebne tobie i twojemu dziecku. Zadbaj jednak o to, by były to węglowodany złożone – znajdują się one właśnie w produktach pełnoziarnistych, niektórych owocach (np. w morelach, śliwkach, pomarańczach, gruszkach, grejpfrutach), warzywach, roślinach strączkowych, mleku sojowym, niskotłuszczowym jogurcie. Ogranicz natomiast węglowodany proste, które znajdują się w słodyczach, słodkich owocach, miodzie. Unikaj wszelkich tzw. pustych kalorii, które nie mają żadnej wartości odżywczej.

Jessica Alba

Zadbaj o to, aby w twojej diecie znalazła się spora ilość produktów białkowych. Sięgaj po mleko i jego przetwory, jajka, chude mięso, ryby, rośliny strączkowe (to również bardzo dobre źródło białka) czy produkty zbożowe.

A co z tłuszczami?

Węglowodany dostarczają energii do natychmiastowego wykorzystania, natomiast tłuszcze tworzą zapasy energetyczne zużywane w przerwach między posiłkami. Duże spożycie tłuszczów przy stałej podaży węglowodanów powoduje odkładanie się ich w tkance tłuszczowej i może prowadzić do otyłości. Tłuszcze są jednak niezbędne w prawidłowej diecie, ponieważ biorą udział w wielu ważnych procesach metabolicznych, w tym w wytwarzaniu hormonów. Muszą to być wspomniane dobre tłuszcze, czyli niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Potrzeba ich m.in. do prawidłowego rozwoju mózgu i narządu wzroku u dziecka. Znajdziesz je w morskich rybach, orzechach, olejach roślinnych.

Jessica Alba

Do prawidłowego przebiegu procesów metabolicznych niezbędne są również płyny. Dzięki nim płód będzie się rozwijał jak należy, a ty zachowasz zgrabną figurę. Codziennie wypijaj 1,5-2 litry wody. Sięgaj też po zdrowe herbaty (np. zieloną) i świeżo wyciskane soki. Unikaj natomiast kawy, gazowanych i słodzonych napojów, czarnej herbaty, alkoholu. Nie zapomnij też o mleku – bogatym źródle wapnia i witamin.

Posiłki powinny być urozmaicone. Spożywaj je regularnie co 3-4 godziny, dokładnie przeżywając każdy kęs. Odstaw sól i cukier.

Jessica Alba

Gdy apetytu brak

Inna sprawa, że niektóre kobiety w ciąży… tracą apetyt. „Jestem w ciąży i od pewnego czasu mam jadłowstręt. Dość dziwny, bo wiele produktów czy dań smakuje mi tylko raz, zwłaszcza tych, które pachną intensywnie bądź specyficznie. Nie mogę patrzeć na słodycze, wędliny, wręcz jest mi niedobrze, gdy o nich myślę. Przed ciążą odżywiałam się normalnie (nie nazwałabym tego zdrowo). Teraz nagle mój organizm przyjmuje tylko zieleninę, owoce, nabiał, kasze. No i schudłam, nie głodząc się. Jak na razie ok. 3 kg. Tak więc można schudnąć w ciąży” – pisze jedna z internautek.

Brakiem apetytu nie trzeba się szczególnie przejmować, bo to częste zjawisko, zwłaszcza że dzięki niemu ciężarna kobieta wybiera zdrowe produkty. Brak łaknienia bywa odpowiedzią na typowe ciążowe dolegliwości – mdłości i wymioty, nadwrażliwość na zapachy i smaki. Wraz z rozwojem płodu zapotrzebowanie energetyczne wzrośnie, a ty będziesz miała większy apetyt – ważne jednak, by wybierać najzdrowszą żywność, która jest korzystna zarówno dla ciebie, jak i dla twojego dziecka.

Ewa Podsiadły-Natorska

Polecane wideo

Komentarze (19)
Ocena: 4.84 / 5
Grace (Ocena: 5) 02.09.2019 13:22
Ja odchudzałam się z Foodwise. Tzn. nie było to takie typowe odchudzanie, chciałam, żeby dietetyczka dbała o to, żebym nie przytyła tyle, ile przy pierwszej ciąży, bo za pierwszym razem to było 20 kg. :( Na szczęście dieta była pyszna i zdrowa. Nie było żadnych komplikacji i przytyłam jedynie 15 kg :) Odpowiednia dieta od odpowiedzialnego dietetyka może sprawić cuda.
odpowiedz
gość (Ocena: 3) 18.07.2019 21:52
Zielonej herbaty nie powinno się pić w ciąży!
odpowiedz
gość (Ocena: 4) 26.08.2018 21:07
W artykule jest błąd - zielona herbata jest zabroniona w ciąży!
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 01.08.2014 10:46
nie rozumiem kobiet, nagle je wzięło na odchudzanie w ciązy, jakby nie mogł tego zrobić przed.
odpowiedz
aga (Ocena: 5) 31.07.2014 20:36
a ja przytyłam 26 kg :D " jestem w ciąży to mi można " mówilam...i ze bede sie pozniej martwic dobrze ze na tyle znam swój organizm że wiedziałąm iż szybko wroce do formy z przed ciąży :) juz po 3 tyg spadlo 17 kg!!!!!!!!! ale to stres tez na pewno bo mialam cieżki porod i pozniej problemy , a w ciagu 3 msc 29 kg , teraz corka ma poltora roku a ja chyda jak patyczek robie sie nadal bo dbam o siebie :d i szczerze powiem ze jak drogi raz bym byla w ciazy to bym juz sie tak nie objadala bo to glupota jednak kosztowalo mnie to troche wysiłkuu ,, i lepsze jest zdrowe i racjonalne odzywianie, ale cale szczescie ze zgubilam te kg bo bym sie zaplakala pozdrawiam przyszle mamusie ;) dbajcie o siebie!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie