Jak wygląda seks po porodzie?

Czy będzie gorzej? Nie, ale na pewno będzie inaczej.
Jak wygląda seks po porodzie?
25.07.2014

Pojawienie się na świecie dziecka zmienia całe nasze dotychczasowe życie. Nowością jest nie tylko obecność małego człowieka, za którego jesteśmy odpowiedzialne, ale także nieuchronne skutki uboczne przebytej ciąży. Poród z oczywistych względów wpływa na naszą gospodarkę hormonalną, a także ciało. Czasami w bardzo nieprzewidywalny sposób. Przekonuje się o tym każda młoda mama, która po dłuższej przerwie ponownie rozpoczyna współżycie z ukochanym mężczyzną.

Czy będzie tak samo, jak wcześniej? Prawdopodobnie nie. Zmienia się nasz temperament, libido, a także cechy czysto anatomiczne. Nie oznacza to jednak, że seks po porodzie to jeden wielki koszmar, do którego trzeba się będzie przyzwyczaić. Spokojnie, kobiety rodziły, rodzą i będą rodzić, a większość z nich nadal utrzymuje intymne kontakty z mężczyznami. Grunt to nie wpadać w panikę, kiedy zbliżenie po narodzinach dziecka różni się nieco od tych znanych z przeszłości.

Z jakimi nowinkami i nieprzewidywalnymi sytuacjami musisz się liczyć? Oto kilka zaskakujących faktów, o których zazwyczaj nie mówi się głośno. Im więcej będziesz wiedziała, tym mniej będziesz zdziwiona...

seks po porodzie

Mleko w czasie orgazmu

Pewnie o tym nie słyszałaś, bo zazwyczaj o tak delikatnych kwestiach nie mówi się głośno. Warto jednak wiedzieć, że w czasie szczytowania możliwe jest wydobycie się z brodawek nadmiaru mleka. A to za sprawą uwalnianej w czasie orgazmu oksytocyny. Nie ma więc sensu popadać w panikę, a przyjąć to ze spokojem i przymrużeniem oka.

seks po porodzie

Nie tylko my mamy mniejszą ochotę na seks

Po narodzinach dziecka zmianom ulega nasza gospodarka hormonalna. Znane są przypadki kobiet, które wcześniej nie wyobrażały sobie nawet jednego dnia bez zbliżenia, a po ciąży ochota nagle im przeszła. To zupełnie normalne i zazwyczaj wszystko wraca do normy. Warto jednak wiedzieć, że spadek popędu dotyczy także naszych partnerów. Rola ojca często wpływa na ich temperament podobnie, jak na nas.

seks po porodzie

Koniec naturalnego nawilżenia

Do tej pory współżyłaś z ukochanym bez pomocy żadnych dodatkowych substancji nawilżających? Po ciąży może się to zmienić. Suchość pochwy to dość powszechny skutek uboczny. Nie ma się co załamywać, bo można z tym żyć. Różnego rodzaje żele i lubrykanty są powszechnie dostępne.

seks po porodzie

Zrobi się trochę więcej miejsca

Zmiany anatomiczne po naturalnym porodzie są nieuniknione. Narządy rodne sporo przeszły i z oczywistych względów tracą swój kształt oraz sprężystość. Prawdopodobnie zmienią się Twoje odczucia w trakcie zbliżenia. Partner też może być zaskoczony. Czy można wrócić do stanu sprzed ciąży? Systematyczny trening mięśni Kegla działa cuda. Zacznij ćwiczyć, a zauważysz poprawę.

seks po porodzie

Karmienie piersią dobre dla dziecka, niekoniecznie dla Ciebie

Wracając do tematu suchości pochwy. Skąd to się bierze? Czy winny jest sam poród? Oczywiście, wydanie na świat dziecka nie pozostaje bez wpływu, ale zasadniczą rolę odgrywa późniejsze karmienie piersią. Laktacja obniża poziom estrogenów w organizmie, a przez to zmniejsza się nasza wilgotność. W wielu przypadkach problem ten przemija wraz z zakończeniem karmienia piersią.

seks po porodzie

Może boleć

Powrót do pełnej sprawności, także seksualnej, wymaga sporo czasu, cierpliwości i zaangażowania. Kilku pierwszym zbliżeniom po porodzie mogą towarzyszyć niezbyt przyjemne odczucia. Jeśli nie ból, to przynajmniej dyskomfort. Wszystkiemu winna ewentualna suchość, ingerencja chirurgiczna, dłuższa przerwa we współżyciu. Z czasem będzie już tylko lepiej.

seks po porodzie

6 tygodni może nie wystarczyć

Współcześnie zaleca się, by świeżo upieczeni rodzice odczekali od 4 do 6 tygodni, zanim ponownie rozpoczną współżycie. Co wcale nie oznacza, że maksymalny przewidywany okres (1,5 miesiąca) okaże się dla Ciebie wystarczający. Czasami nie jesteśmy na go gotowe pod względem fizycznym, innym razem psychika nie pozwala na czerpanie z tego przyjemności. Spokojnie, to nie jest sztywny przepis. Zasady ustalasz sama zgodnie ze swoimi potrzebami i możliwościami.

Komentarze (67)

Ocena: 4.94 / 5
Anonim (Ocena: 5) 24.01.2016 22:14
Ale wy jesteście wszystkie żałosne... Co kogo obchodzi WASZA dupa...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 05.02.2015 10:24
Dopóki karmiłam córcię piersią miałam problem z nawilżeniem podczas stosunku, po odstawieniu od cyca wszystko wróciło do stanu sprzed ciąży. W okresie karmienia piersią jako żel nawilżający stosowałam provag żel, który ma fajną konsystencje i wygodny dozownik, kolejny plus to, to że chroni przed problemami intymnymi.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 12.01.2015 16:19
przy karmieniu oprocz kurczenia sie miesni macicy mialam jeszcze suchosc pochwy, ktora odczuwalam jeszcze dlugo po karmieniu, dlatego kiedy udalam sie na wizyte do gienkologa powiedziala o tym problemie, dostalam globulki Hydrovag, ktore juz po 7dniowej kuracji pomogly nawilzyc pochwe na dluzej, wiec przez kilka tygodni mialam problem suchosci z glowy:)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 03.08.2014 09:45
Widzę, że dziewczyny Cię ostro zjechały, ale ja się z Tobą zgodzę. Większość kobiet boi się bólu i dlatego od razu wołają o cesarkę, nawet nie starając się urodzić naturalnie - nie myśląc o dziecku. Dla dziecka zdrowszy jest poród naturalny (np. kształtuje się główkę, kontakt z bakteriami w tym obrębie wzmacnia odporność). Znam co prawda przypadki, gdzie KONIECZNA była cesarka, a lekarze czekali z tym np. 3 dni!!! więc nie mówię, że lekarz ma zawsze racje. Trzeba się dostosować do sytuacji:) Pozdrawiam.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 26.07.2014 16:00
Oksytocyna wydzielana przy karmieniu piersią po porodzie ma na celu obkurczenie mięśni macicy. Dlatego po porodzie nawet miesiąc boli. Nie mocno , ale czujesz ze sie zwezasz. Seks jest taki sam jak dla mnie. Zajebiaszczy!!!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo