Jakie środki przeciwbólowe są bezpieczne w ciąży?

Nie chcesz zagrozić dziecku i boisz się zażywać tabletki? Słusznie, ale na szczęście nie wszystkie są niebezpieczne dla niego i dla ciebie.
Jakie środki przeciwbólowe są bezpieczne w ciąży?
18.06.2008

Podczas ciąży kobiety odczuwają różne dolegliwości. Pozbycie się ich często nastręcza problemów. Zażycie niektórych tabletek może spowodować, że substancje chemiczne przenikną przez łożysko i pępowinę do płodu, a wątroba dziecka nie jest przystosowana do trawienia sztucznych składników.

Walkę z dolegliwościami najlepiej zacząć od spróbowania alternatywnej naturalnej metody - pomocne są różnego rodzaju napary i herbatki. Jeśli to nie wystarcza, po uprzednim skonsultowaniu się z lekarzem można sięgnąć po tabletki.

Kłopoty z pęcherzem:

Ciąża sprzyja infekcjom, wszystko przez hormony produkowane w jej trakcie. Powodują one zaleganie moczu w pęcherzu, co wywołuje różnego rodzaju infekcje. Najczęstszą jest zapalenie pęcherza. Wydaje się ono niegroźne, ale nieleczone może spowodować infekcję nerek, która może być niebezpieczna dla ciebie i dziecka. Od razu powinnaś udać się do lekarza, bez jego pomocy się nie obędzie. Dodatkowo pij dużo niegazowanej wody mineralnej - częste oddawanie moczu przyspieszy wydalanie bakterii z organizmu. Dodatkowo możesz zażywać środki bez recepty, np. Urosept. Przyjmowanie wszelkich antybiotyków musi się odbywać pod okiem lekarza, który dobierze preparaty bezpieczne dla dziecka.

Bóle głowy:

Podczas ciąży bóle głowy są częste, większość z nich należy do tych z gatunku nieznośnych. Jeśli masz dość siły, spróbuj zrobić sobie 15-minutowy spacer, jeśli nie, wystarczy, że przewietrzysz mieszkanie. Dotlenienie spowoduje zmniejszenie bólu, możesz też zrobić sobie masaż skroni. Wskazującymi palcami wykonuj okrężne ruchy na skroniach. Dla zwiększenia efektu możesz opuszki posmarować olejkiem lawendowym albo oliwką do masażu. Jeśli te metody nie pomagają, zażyj tabletkę z paracetamolem, który jest bezpieczny dla dziecka. Pamiętaj, to nie może być aspiryna! Zawarty w niej kwas acetylosalicylowy może być niebezpieczny dla ciebie i dziecka.

Kłopoty z żołądkiem:

Dolegliwości żołądkowe są męczące - zgaga, wzdęcia, niestrawność... W przypadku częstego pieczenia w przełyku najlepiej zacząć od zmian w diecie - zmniejsz porcje, po jedzeniu staraj się wyjść na spacer, aby przyspieszyć trawienie. Unikaj pikantnych, tłustych i kwaśnych potraw. Jeśli to nie pomaga, spróbuj środków zawierających glin, który zobojętnia kwas żołądkowy (Rennie, Alugastrin). Aby uniknąć wzdęć, zacznij jeść więcej produktów gotowanych na parze, a zmniejsz spożycie cebuli i warzyw strączkowych. Do potraw staraj się dodawać przyprawy przyspieszające trawienie, np. majeranek, zioła prowansalskie. W przypadku niestrawności zacznij od wypicia herbaty z dodatkiem imbiru. Jeśli masz problem z przewlekłą biegunką, sięgnij po Smectę lub Floridal, które pomogą ją skrócić i zapobiegną odwodnieniu.

Polecane wideo

Komentarze (31)
Ocena: 5 / 5
iga (Ocena: 5) 19.11.2015 08:35
gdy moja koleżanka była w ciąży miała bardzo bolesne zapalenie pęcherza, żeby temu zapobiec, gdy zaszłam w ciąże, zaczęłam brać pregnofer uro i jak narazie nie zdarzyło mi się mieć takich dolegliwości :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 15.10.2012 12:01
a kto powiedział ze nie mozna pracowac w ciazy? mozna a nawet to lepiej wyjatkiem sa zagrozone ciaze i nie wolno dzwigac ciezkich przedmiotów i tyle ciaza to nie choroba ale przyznam mi tez głowa peka a co do masci to raczej ketanol nie jest wskazany jezeli juz leki to ziołowe które sa ziołowe w aptece nie wiem. ale mozna radzic sobie w domu
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 26.01.2012 14:47
dziewczyny ze srodkow pzreciwbólowych dla przyszlych mamuś to tylko i wylacznie te ktore sa na paracetamolu rozmawialm z farmaceutka na ten temat i tak mi powiedziala przyszla mamcia Becia
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 30.03.2011 13:50
trza myć zeby to nie beda bolały
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 19.01.2010 09:00
„Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie