Jak ułatwić sobie poród?

Poród nie musi być koszmarem. Są sposoby, by dziecko szybciej przyszło na świat – z korzyścią dla was obojga.
Jak ułatwić sobie poród?
03.07.2014

Akcja porodowa to zadanie, do którego ty i twoje dziecko przygotowywaliście się przez dziewięć miesięcy. Może nie być ono łatwe ani dla ciebie, ani tym bardziej dla twojego maleństwa. Przygotowania warto zacząć jak najwcześniej. Utrzymywanie dobrej kondycji, znajomość technik relaksacyjnych, nauka prawidłowego oddechu i odpowiednich pozycji to klucz do sprawnego i bezpiecznego porodu. Od czego zacząć?

Ułatwisz sobie poród, jeśli pomożesz dziecku się przemieścić. Jeśli dziecko znajduje się w położeniu pośladkowym lub poprzecznym, można pomóc mu przyjąć pozycję głową w dół – czytamy o nich w poradniku poświęconemu ciąży pod redakcją dr Penny Preston (wyd. Muza 2011). Na przykład przyjmując pozycję odwrotną z wypiętymi pośladkami, w której twoja miednica znajduje się wyżej niż żołądek – na co najmniej dziesięć minut dwa razy dziennie – możesz sprawić, że głowa dziecka zacznie unosić się swobodnie, co zachęci je do obrócenia się w taki sposób, by jego główka zbliżyła się w kierunku obręczy miednicy. Skuteczne może się też okazać samo wyobrażenie sobie, że dziecko zmienia pozycję.

Nie rezygnuj ze szkoły rodzenia

Warto zapisać się do szkoły rodzenia. Prof. Longin Marianowski w poradniku „Od poczęcia do narodzin” pisze: „Biorąc udział w zajęciach, uzyskasz fachową pomoc w wyjaśnieniu wielu wątpliwości, które dotyczą ciąży. Dowiesz się, jak przebiega poród i jak pielęgnować noworodka. Namów męża, aby razem z tobą uczestniczył w zajęciach. Ponieważ szkoły najczęściej prowadzone są przy szpitalach, poznasz miejsce, w którym zamierzasz rodzić, część personelu; dowiesz się, jakie panują tam zwyczaje. Możesz także nawiązać kontakty z innymi kobietami ciężarnymi”.

Prof. Marianowski zwraca uwagę, że program szkół rodzenia łączy teorię z praktyką. Część teoretyczna to zwykle wiadomości o fizjologii i najczęściej występujących patologiach ciąży, o przebiegu porodu i połogu, o fizjologii i najczęstszych zaburzeniach u noworodka. Na spotkaniach przeprowadzane są szkolenia z zakresu pielęgnacji dziecka oraz karmienia naturalnego. Zwykle spora część zajęć poświęcona jest problemom natury psychologicznej: np. jak radzić sobie w sytuacjach trudnych. Omawiane są najczęstsze sytuacje stresogenne, których możesz doświadczyć.

ciąża

Każda szkoła rodzenia, jak zwraca uwagę profesor, ma opracowany zestaw ćwiczeń dla kobiet w poszczególnych trymestrach ciąży, na czas porodu i połogu. Znajomość przebiegu ciąży, porodu i połogu, a także usprawnienie ciała i nauka właściwego relaksu zmniejszą twój lęk przed nieznanym, a tak ważnym dla ciebie wydarzeniem, jakim jest poród.

Ćwiczenia i oddychanie kluczowe

Dla zmniejszenia bólu i ułatwienia porodu w ciąży warto stosować ćwiczenia. Poprawią one przy tym twoją kondycję i korzystnie wpłyną na rozwój dziecka. Radzi prof. Longin Marianowski: „W pierwszym trymestrze powinnaś ćwiczyć oddychanie torem przeponowym. Wygląda to tak: zrób najpierw wdech nosem z jednoczesnym unoszeniem brzucha, następnie wydech ustami z jednoczesnym opuszczaniem brzucha. Ćwiczenia relaksacyjne polegają na napinaniu i rozluźnianiu mięśni poszczególnych części ciała po kolei, następnie napinaniu i rozluźnianiu większych grup mięśniowych jednocześnie.

ciąża

„Ważne jest także, abyś znalazła dla siebie najodpowiedniejszą pozycję odprężającą. Ćwiczenie mięśni poszczególnych części ciała (krążenie nadgarstkami, zginanie palców rąk i stóp) poprawia ich ukrwienie, zapobiega tworzeniu się obrzęków i żylaków. Ćwiczenie ramion i przedramion obu rąk wzmocni mięśnie piersiowe i poprawi kształt piersi” – podpowiada profesor.

W drugim trymestrze powtarzaj te same ćwiczenia. Dołącz do nich takie, które będą wzmacniały mięśnie dna miednicy – np. marsz na pośladkach do przodu i do tyłu. A także poprawiające elastyczność i ruchomość w stawach biodrowych, np. krążenie nogami w pozycji leżącej na wznak. Teraz powinnaś także włączyć ćwiczenia oddychania. W trzecim trymestrze powtarzasz ćwiczenia z dwóch pierwszych trymestrów, a ponadto przygotowujesz się do parcia w czasie drugiego okresu porodu.

O tym pamiętaj

„Właściwe oddychanie w czasie porodu pozwoli na rozładowanie napięcia mięśnia macicy i poprawi dopływ krwi do dziecka. Podczas nauki parcia zwracaj uwagę, aby przeć w kierunku spojenia łonowego. Zwykle w czasie skurczu partego będziesz parła trzy razy, w rytm fali skurczowej. Po każdym parciu wykonasz głęboki wydech i wdech. Z głową przyciśniętą do klatki piersiowej wykonuj parcie markowane. W przerwie między skurczami zrób kilka oddechów torem przeponowym porodu” – tłumaczy prof. Longin Marianowski.

ciąża

W czasie trwania skurczu do dziecka dociera mniejsza ilość krwi i tlenu. Możesz pomóc swojemu maleństwu, właśnie prawidłowo oddychając. Oddechy w trakcie skurczów oraz w przerwie między skurczami powinny być spokojne, długie. Zapewnia to tzw. brzuszny tor oddychania. Prof. Marianowski zwraca uwagę, że nauka oddychania i relaksu pod okiem instruktora w szkole rodzenia, a także ćwiczenie tych technik systematycznie w domu, i to na wiele tygodni przed porodem, pozwolą ci złagodzić doznania bólowe.

A co z bólem?

Na początku porodu możesz chodzić, siedzieć lub leżeć. Kiedy skurcze stają się silniejsze, pomóc ci może korzystanie z drabinki, piłki lub worka saco, tak abyś znalazła pozycję przynoszącą ci największą ulgę, ale jednocześnie nie hamowała postępu porodu. Pamiętaj o jak największym rozluźnieniu się w przerwach między skurczami i o właściwym oddychaniu.

ciąża

„W przypadku większości kobiet porodowi bez wątpienia towarzyszy znaczny ból. Choć zajęcia w szkołach rodzenia bywają bardzo pomocne, bo uczą technik zmniejszania bólu, to wiele kobiet woli posłużyć się jakąś formą znieczulenia na pewnym etapie porodu. Dwie dostępne metody łagodzenia bólu to podanie leków analgetycznych, które tłumią lub zmniejszają ból, oraz znieczulenie miejscowe w rodzaju znieczulenia zewnątrzoponowego” – czytamy w poradniku pod redakcją dr Penny Preston.

Istotnym czynnikiem pomagającym lepiej znosić dolegliwości związane z porodem jest możliwość zmiany pozycji i szukania własnego najbardziej sprzyjającego ułożenia ciała. W czasie porodu należy też pamiętać o częstym oddawaniu moczu; możesz nie odczuwać potrzeby opróżniania pęcherza, ale jego zbyt duże wypełnienie hamuje zstępowanie główki.

Łatwiejszy może być ponadto poród w wodzie i/lub w domu. Możliwość skorzystania z kąpieli w I okresie porodu pozwoli ci się odprężyć, rozluźni mięśnie miednicy i krocza, może też przyśpieszyć poród. Przebywanie w wodzie daje też większą swobodę w przyjmowaniu wygodnej dla rodzącej pozycji.

Ewa Podsiadły-Natorska

Komentarze (26)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 06.07.2014 12:47
Chyba po prostu nia ma regóły. Ja sama doświadczenia nie mam i raczej przez dłuższy czas mieć nie będę, ale jedna koleżanka ze studiów urodziłą córeczkę (niby twierdzi, że trochę jej zajęło dojście do siebie), ale moim zdaniem na zajęciach pojawiła się ponownie dość szybko, nie mówiąc o tym jak wyglądała (nie do uwierzenia, że ta kobieta mogła rodzić jakiś miesiąc, dwa wcześniej). Znajomy mówił też o przypadku koleżanki z pracy... wody odeszły jej akurat w piątek po skończeniu pracy, urodziła, w sobotę czy w niedziele wypisali ją do domu, w poniedziałek wróciła do pracy (wykładowczyni) :D
odpowiedz
jola (Ocena: 5) 04.07.2014 19:01
zgadzam się w 1000000%
odpowiedz
lola (Ocena: 5) 04.07.2014 05:09
Jak ułatwić sobie poród? NAJLEPIEJ NIE ZACHODZIĆ W CIĄŻĘ
odpowiedz
diana (Ocena: 5) 03.07.2014 20:43
Poród jest do przeżycia :) Boli, ale potem cud jaki się ukazuje naszym oczom sprawia, że o bólu się szybko zapomina :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 03.07.2014 19:49
nie straszcie:( jeszcze nigdy nie rodzilam , a boje sie strasznie! bardzo kocham dzieci, ale to co slucham od tych kobiet, ktore urodzily to jakas masakra. coraz wiekszy strach i zastanawianie sie czy zachodzic w ciaze.
zobacz odpowiedzi (6)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo