Problemy z zajściem w ciążę - skąd się biorą? (Niektórzy starają się o dziecko nawet dwa lata!)

Wiele współczesnych kobiet ma problemy z poczęciem. Gdzie jest ich źródło?
Problemy z zajściem w ciążę - skąd się biorą? (Niektórzy starają się o dziecko nawet dwa lata!)
11.07.2014

Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę u kobiety w wieku rozrodczym istnieje tylko przez 100 dni w roku, a faktycznie duże jest jedynie w dniach szczytowej płodności, których jest jeszcze mniej. Z badań programu „Zdrowa ONA” wynika, że 1/5 Polek obawia się problemów z zajściem w ciążę. Trudności z poczęciem dziecka ma 15-20 proc. polskich par.

Nie mogę zajść w ciążę i mam tego dosyć – pisze jedna z internautek. Od dziewięciu miesięcy staramy się o dziecko. Nie chce mi się już słuchać, że na pewno się uda, że następnym razem, że nie powinnam o tym myśleć, bo to też mnie blokuje. Mam ochotę krzyczeć! Wyjść na ulicę i po prostu wszystko z siebie wyrzucić i powiedzieć wszystkim tym, którzy chwalą się, że ich syn albo córka będą mieli dziecko, żeby się wypchali! I powiedzieć, że jeśli mają jakieś dobre, ciepłe słowa na pocieszenie, żeby zatrzymali je dla siebie, bo ja już nie chcę tego słuchać!”.

Według statystyk po roku prób 85 proc. par uzyska ciążę, a po dwóch latach 95 proc.

Nie odkładać na później

Problemy z zajściem w ciążę mogą mieć różne podłoże. Zaburzenia funkcji prokreacyjnych w takim samym stopniu dotyczą kobiet, jak i mężczyzn. Nasilają się z wiekiem. „Obecnie wiek, w którym kobiety myślą o zajściu w ciążę i posiadaniu dziecka, jest coraz wyższy. W tej chwili to już ponad 30 lat. A to z kolei trochę kłóci się z biologią kobiety i w związku z tym coraz częściej pojawiają się problemy z zajściem w ciążę” – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle dr n. med. Grzegorz Mrugacz, dyrektor medyczny Kliniki Bocian.

Twórcy kampanii społecznej „Płodna Polka” potwierdzają, że jedną z przyczyn trudności z poczęciem jest zbyt późna decyzja o założeniu rodziny połączona z wczesnym wejściem w okres przekwitania. Statystyki pokrywają się ze słowami dr-a Grzegorza Mrugacza – obecnie co czwarta kobieta planuje po raz pierwszy zajść w ciążę po 30. roku życia, natomiast co 20 Polka decyzję o macierzyństwie odkłada na okres powyżej 36 lat. Zaledwie 17 proc. kobiet myśli o dziecku między 18. a 25. rokiem życia.

dwa bobasy

A co z długoletnim stosowaniem antykoncepcji hormonalnej? Dobra wiadomość jest taka, że nie stwierdzono jej wpływu na płodność.

„Po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych płodność u kobiety, z medycznego punktu widzenia, powraca dość szybko. Należy jednak pamiętać, że tabletki antykoncepcyjne przyjmowane przez wiele lat, zapobiegają ciąży, nie stanowiąc, tzw. prezerwacji płodności. Oznacza to, że kobieta, która zaczęła brać tabletki w wieku 20 lat, a przestała mając 30, będzie miała płodność właściwą dla kobiety trzydziestoletniej, a nie taką, jaką miała przed rozpoczęciem przyjmowania tabletek. Dlatego po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej problemy z zajściem w ciążę mogą wynikać z czynników takich jak przebyte wcześniej schorzenia, wiek, długotrwały stres, ale nie są one bezpośrednią konsekwencją stosowanej, nawet przez lata, antykoncepcji hormonalnej” – tłumaczy prof. Romuald Dębski, ekspert programu „Zdrowa ONA”.

dwa bobasy

Stwierdzenie niepłodności

O niepłodności mówi się, gdy po roku regularnego współżycia bez antykoncepcji kobieta nie zachodzi w ciążę. W 45 proc. przypadków niepłodność dotyczy partnerki, w 45 proc. – partnera, a w 10 proc. przypadków pierwotnej przyczyny nie udaje się ustalić. Pierwszym krokiem jest eliminacja czynnika męskiego, ponieważ może się zdarzyć, że przyczyna niepłodności tkwi w partnerze. Jeśli jednak mężczyzna jest zdrowy, lekarz oceni płodność kobiety, przeprowadzając szereg badań, w tym badania tzw. pakietu kobiecego, w skład którego wchodzą: badanie poziomu hormonu AMH oraz FSH, badanie ultrasonografem oraz konsultacja lekarska.

Po zdiagnozowaniu przyczyn trudności z zajściem w ciążę specjalista zaproponuje odpowiednie leczenie. Mogą być to metody farmakologiczne lub operacyjne (np. usunięcie mięśniaka), a do najbardziej zaawansowanych należą metody wspomagania rozrodu, wśród których znajduje się inseminacja (wprowadzenie nasienia partnera do macicy za pomocą specjalnego cewnika) czy zabieg zapłodnienia in vitro.

Ewa Podsiadły-Natorska

dwa bobasy

Styl życia bardzo ważny

Oprócz nieprawidłowości w budowie narządów rozrodczych i problemów hormonalnych przyczyną niepłodności może być styl życia, w tym nadużywanie alkoholu, otyłość i palenie papierosów. Twórcy kampanii „Płodna Polka” zwracają uwagę, że udowodniono naukowo negatywny wpływ na płodność używek w postaci alkoholu, nikotyny oraz nadmiernej ilości kofeiny (powyżej dwóch filiżanek kawy dziennie – z badań holenderskich uczonych wynika, że cztery filiżanki kawy w ciągu dnia obniżają szansę na zapłodnienie o 25 proc. Są również badania, z których dowiadujemy się, że nadużywanie kawy może zwiększyć ryzyko poronienia).

U kobiet mających skłonność do używek częściej obserwuje się zaburzenia funkcji rozrodczych. Nadużywanie alkoholu ma też niebagatelne znacznie w przypadku mężczyzn – im więcej piją, tym mniejsza jakość ich nasienia, niższe libido i mniej testosteronu. A to także może utrudnić kobiecie zajście w ciążę. Równie szkodliwe jest palenie, które pozbawia kobietę wielu cennych witamin. Nikotyna może poza tym uszkodzić jajowody, a wtedy szansa na poczęcie gwałtownie spada.

dwa bobasy

Niekorzystnie na poczęcie wpływa zbyt niska bądź zbyt wysoka masa ciała, stres, rozregulowany tryb dnia, które zaburzają gospodarkę hormonalną. Problemy z płodnością – jak podkreślają twórcy kampanii „Płodna Polka” – mogą powodować również zaburzenia w postaci niedoczynności lub nadczynności tarczycy, nadmierne wydzielanie testosteronu, niedobór hormonów płciowych w postaci estradiolu oraz progesteronu.

Na to też zwróć uwagę

Szkodliwe mogą być też z pozoru błahe rzeczy jak gorące kąpiele czy niedosypianie. Jeśli chodzi o ten pierwszy przykład, to wysoka temperatura może obniżyć płodność zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Groźne jest ponadto niedosypianie – brak snu upośledza funkcjonowanie całego organizmu, zmniejszając odporność i zaburzając równowagę hormonalną. Kobiety starające się o dziecko powinno przesypiać minimum 7-9 godzin dziennie w ciągu doby.

Przyczynami niepłodności, zwracają uwagę twórcy kampanii „Płodna Polka”, mogą być zaburzenia hormonalne, nieprawidłowa anatomia macicy, niedrożność jajowodów, endometrioza lub infekcje przenoszone drogą płciową (jak rzeżączka, chlamydia). Niepłodność występuje też przy zespole policystycznych jajników (wynika ona tutaj głównie z braku owulacji).

Komentarze (44)

Ocena: 4.91 / 5
Lidia (Ocena: 5) 27.04.2017 16:14
Leczę się naprotechnologicznie od roku. Już na pierwszej wizycie zostaliśmy z mężem gruntownie przebadani. Okazało się, że mam PCO, rozchwiane hormony, chorą trzustkę, endometriozę i niedrożny jajowód. W klinice In Vitro powiedzieliby mi, że jedynym wyjściem jest zapłodnienie pozaustrojowe. Na szczęście trafiliśmy do Instytutu Rodziny - tam po kolei zaradzili wszystkim moim problemom (operacyjne bądź farmakologicznie). Wyniki męża - ciężka oligozoospermia - także klasyfikowałby go tylko na In Vitro. Lekarze Napro odkryli jednak, że przyczyną tak słabego nasienia były żylaki powrózka nasiennego. Po ich operacyjnym usunięciu i dodatkowej suplementacji zarówno hormonalnej (clostilbegyt/letrozol) jak i witaminowej (l-karnityna, astaksantyna, koenzym q10, witamina E) wyniki znacznie się poprawiły. Polecam opinie innych par ze strony www.naproinfo.pl
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 25.07.2014 16:44
Oferuję POZYTYWNY TEST CIĄŻOWY zrobiony zaraz przed wysyłką przez kobietę ciężarną. Mocna 2 kreska- 100% ciąża! Wraz z oryginalnym opakowaniem Test paskowy Sprawdź reakcję swojego mężczyzny na wiadomość o ciąży! POLECAM! Kontakt: zlotoweczka@op.pl
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 18.07.2014 13:20
ja od 3,5 nie stosuje żadnych zabezpieczeń a dzieciaka nie ma :( z tą różnicą, ze ja bym bardzo chciała. Zrobiliśmy wszystkie możliwe badania i z medycznego punktu widzenia nie ma żadnych przeciwwskazań. I co teraz ??
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 12.07.2014 20:09
A ja czekałam z sexem do ślubu. Możecie mi wierzyć lub nie. Wyszłam za mąż mając 26 lat, pierwsza noc, pierwszy sex i ciąża.
zobacz odpowiedzi (1)
Anita (Ocena: 1) 12.07.2014 11:41
Średnio starania o dziecko trwają około 1 roku. Po co ta panika??
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo