Seks w ciąży - kiedy uważać?

Przyszłe matki często zastanawiają się, czy seks może zaszkodzić dziecku i na co trzeba zwrócić szczególną uwagę w trakcie zbliżenia.
Seks w ciąży - kiedy uważać?
08.06.2014

Kobieta i mężczyzna, którzy mają zostać rodzicami, nie zawsze są pewni, czy zbliżenia intymne w okresie ciąży są bezpieczne. Faktem jest, że wokół tego tematu pokutuje sporo mitów. Co trzeba wiedzieć?

Ginekolog-położnik prof. Longin Marianowski w poradniku „Od poczęcia do narodzin” wyjaśnia, że w przypadku ciąży przebiegającej bez powikłań nie ma przeciwwskazań do odbywania stosunków seksualnych. „Oczywiście w miarę zaawansowania ciąży konieczna bywa zmiana pozycji” – tłumaczy ekspert.

W zależności od trymestru

U wielu kobiet w I trymestrze może zmniejszyć się zainteresowanie seksem w związku z niepokojem o stan ciąży i typowymi w tym okresie dolegliwościami (nudności, wymioty, bolesność pleców i piersi, wahania nastroju, senność, zmęczenie, niepokój). W II trymestrze zainteresowanie seksem zazwyczaj jest większe, choć często nie tak duże jak przed ciążą. Między 12. a 16.tygodniem zwykle mijają nudności i wymioty, a rosnący brzuch nie przeszkadza jeszcze w zbliżeniach, to zatem czas sprzyjający bliskim kontaktom. Pamiętajmy, że każda forma aktywności fizycznej, również seks, jest w okresie ciąży nieoceniona, bo pomaga lepiej znieść przykre dolegliwości i poród, a potem szybciej wrócić do formy.

Z kolei pod koniec ciąży potrzeby seksualne zwykle maleją. Niektóre kobiety, wraz z kolejnym miesiącem ciąży, mają coraz mniejszą ochotę na igraszki – dzieje się tak, gdy przybywa im kilogramów, a one nie oswoiły się jeszcze ze swoim odmiennym stanem. Bywa również, że ciężarne czują się kobiece i bardzo atrakcyjne – w ich przypadku ochota na seks może być duża praktycznie przez całą ciążę.

Należy wybierać pozycje wygodne i bezpieczne dla matki i dziecka. Ważne, aby nie uciskać brzucha. Rekomendowane przez lekarzy pozycje w ciąży to: na jeźdźca, od tyłu i na łyżeczkę.

Orgazm może zaszkodzić?

Pokutuje przekonanie, że przeżywanie orgazmu w czasie ciąży może być niebezpieczne. Warto jednak mieć świadomość, że ilość oksytocyny pojawiająca się wraz z udanym aktem seksualnym jest zbyt mała, by wywołać poród.

brzuch ciążowy

Prof. Longin Marianowski pisze natomiast, że u niektórych par występuje niechęć do współżycia w okresie ciąży. „Nie trzeba robić z tego problemu. Nie wyklucza to przecież innych form okazywania czułości. Często ważna jest bliskość i pieszczoty drugiej osoby. Kobiety ciężarne bardzo potrzebują czułości i szczególnego zainteresowania partnera” – podkreśla ginekolog.

Kiedy nie należy się kochać?

Czasem jednak seks w ciąży nie jest wskazany. „Cztery do sześciu tygodni przed porodem należy zaniechać współżycia z powodu zwiększonego ryzyka infekcji. Stosunki seksualne są zabronione w przypadku zagrożenia ciąży poronieniem, porodem przedwczesnym, przy odpływaniu płynu owodniowego, przy łożysku przodującym oraz jakichkolwiek krwawieniach z dróg rodnych” – zastrzega prof. Marianowski. U niektórych kobiet seks jest niewskazany już od początku ciąży – dzieje się tak, jeśli istnieje ryzyko poronienia albo porodu przedwczesnego, a także gdy lekarz stwierdzi nieprawidłowości i zaleci wstrzemięźliwość.

brzuch ciążowy

Inna forumowiczka podpisuje się pod tym: „Jeśli ciąża nie jest zagrożona, to można się kochać, ile się chce, sama najlepiej będziesz widziała, jak się czujesz po seksie. Jeśli będziesz dobrze się czuła, to ja bym sobie problemów nie stwarzała”.

Pamiętajmy, że również po porodzie należy uważać ze zbliżeniami. „W okresie popołogowym zalecana jest wstrzemięźliwość seksualna partnerów w okresie od czterech do sześciu tygodni od porodu. Jest to przede wszystkim podyktowane koniecznością gojenia się ran porodowych wywołanych np. w wyniku pęknięcia krocza podczas porodu czy założeniem szwów po porodzie metodą cesarskiego cięcia” – mówi prof. Romuald Dębski, ginekolog, ekspert programu „Zdrowa Ona”.

EPN

brzuch ciążowy

Specjalista może zabronić współżycia w przypadku infekcji dróg rodnych i dróg moczowych, pęknięcia pęcherza płodowego, chorób przenoszonych drogą płciową, niewydolności cieśniowo-szyjkowej, odpływania płynu owodniowego, ciąży mnogiej, zbyt wcześnie występujących skurczów macicy oraz po krwotoku.

Zdaniem internautek

Zwiększona wrażliwość okolic intymnych sprawia, że ciąża kobiety to okres wyjątkowo przyjemnych doznań i warto to docenić. Lekarz może też zalecić współżycie, by – w uzasadnionym przypadku – przyśpieszyć poród.

Jedna z internautek opowiada: „My kochamy się całą ciążę i nic złego się nie dzieje. Już jestem w ósmym miesiącu. Jeśli lekarz nie poda przeciwwskazań, to trzeba korzystać”.

brzuch ciążowy

Kolejna informacja: męskie nasienie zawiera prostaglandyny – substancje chemiczne wykazujące bardzo dużą aktywność biologiczną, które mogą pobudzać aktywność skurczową macicy. Może się tak jednak stać tylko pod koniec ciąży. Powód? Do wywołania skurczów niezbędny jest odpowiedni poziom oksytocyny przy jednoczesnym spadku enzymu, który ten hormon rozkłada, a taka sytuacja ma miejsce w ostatnich dniach przed porodem. Podczas orgazmu w organizmie kobiety uwalniana jest pewna ilość oksytocyny, jednak gdy poziom oksytocynazy jest prawidłowy, zostaje ona szybko rozłożona.

Seks a poród przedwczesny

Jeszcze inny problem dotyczy kobiet, które zachodzą w ciążę po wielu próbach. Unikają seksu w ciąży, bojąc się poronienia. Jednak są to obawy bezpodstawne. „Seks a przedwczesny poród? Nie ma dowodów, że w prawidłowej, fizjologicznej ciąży seks spowoduje poród przedwczesny. Nie ma również dowodów na to, że seks wywołuje poród w ciąży donoszonej, chociaż taki pogląd pokutował przez wiele lat” – mówi prof. dr hab. Krzysztof Czajkowski.

Polecane wideo

Komentarze (18)

Ocena: 4.39 / 5
Anonim (Ocena: 5) 11.02.2015 08:28
Na początku ciąży stosunki były przyjemne, jak pojawił się brzuszek było trudniej ale na boku dawaliśmy radę :) muszę dodać że przytyłam 25 kg – grrrrrr. W trzecim trymestrze miałam problem z nawilżeniem, stosowałam provag żel, który nawilżał i chronił przed infekcjami. W 36 tygodniu lekarz polecił wstrzymać się z seksem, urodziłam w 38 tygodniu. Wiadomo że w ciąży seks nie był wyczynowy ale jakoś sobie radziliśmy :)
odpowiedz
elizka (Ocena: 5) 27.11.2014 13:42
Ja właśnie miałam dwa razy infekcję pęcherza w ciąży, lekarz wtedy kazał nam się wstrzymać z seksem. Później brałam aż do porodu żuravit i provag i na szczęście choroba już nie wróciła a my mogliśmy wykorzystać ten czas igraszek wolny od zabezpieczeń, gumek itp.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 19.06.2014 23:35
Jestem w 6 miesiącu ciąży i jak do zeszłego miesiąca seks uprawiałam z ochotą tak teraz nic i nikt mnie do tego nie zmusi !; )
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 16.06.2014 16:47
ja jestem w ciąży i nie kocham się. nie mam jakoś potrzeby libido spadło do 0 mimo że wcześniej mogłam ciągle. Teraz jakoś nie mogę myśleć o sexie jak tu bamber sterczy, wolę sobie iść spać wcześniej albo obejrzeć film:P
odpowiedz
Podpis... (Ocena: 5) 09.06.2014 21:30
Napisz komentarz...
odpowiedz

Polecane dla Ciebie