Bezczelne teksty, których kobieta w ciąży NIE CHCE słuchać

Czasami lepiej ugryźć się w język...
Bezczelne teksty, których kobieta w ciąży NIE CHCE słuchać
19.04.2014

Dla większości kobiet ciąża to przełomowe, ale i bardzo pozytywne doświadczenie. Nic w tym dziwnego, w końcu dla wielu z nas posiadanie potomstwa to wręcz priorytet, a rozwijające się w naszym łonie nowe życie to prawdziwy cud. Zdarzają się drobne niedogodności związane z przybieraniem na wadze, nudnościami, rozstępami, ale jesteśmy w stanie wiele przetrwać. Pod warunkiem, że bliżsi i dalsi znajomi nam tego nie utrudniają.

Pomimo tego, że kalendarz wskazuje na XXI wiek, myślenie niektórych na temat ciąży ma więcej wspólnego z wiekiem XIX. Kobieta w stanie błogosławionym często traktowana jest jak osoba chora, bezbronna, a nawet ubezwłasnowolniona. A wtedy ludzka życzliwość i troska skutecznie wyprowadzają nas z równowagi. W tym momencie potrzebujemy bardziej wsparcia, niż krępujących uwag.

Oto teksty, które każda ciężarna kobieta wspomina najgorzej. Przy nich nawet dodatkowe 20 kilogramów czy rozstępy na całym ciele tracą na znaczeniu. Z tymi objawami zawsze jakoś sobie poradzimy. Z ludzką niewiedzą i bezczelnością będzie znacznie trudniej. Których kwestii należy absolutnie unikać w rozmowie z kobietą w ciąży?

ciąża

CZY MOGĘ DOTKNĄĆ?

Zdając sobie sprawę, jak często pada to pytanie, ciężarne kobiety powinny zaopatrzyć się w koszulkę z wymownym hasłem albo transparent o treści „teren prywatny, nie dotykać”. Kiedy dziecko się urodzi, będziesz mogła je pogłaskać. Na razie mieszka w moim brzuchu i podobnie jak ja, pewnie nie życzy sobie takich doznań cielesnych.

ciąża

JESTEŚ PEWNA, ŻE TO NIE BLIŹNIAKI?

Jeśli chcesz pogrążyć ciężarną kobietę, koniecznie zasugeruj jej, że w tak wielkim brzuchu na pewno znalazłoby się miejsce dla całej gromadki dzieci. Kwestia wagi i wymiarów jest szczególnie drażliwa w tym momencie, więc można to uznać za szczyt nietaktu. Skoro kobieta jest pod stałą opieką lekarza, na pewno dobrze wie, czego ma się spodziewać.

ciąża

URODZISZ W NATURALNY SPOSÓB, PRAWDA?

A jeśli nie, to co? Uznasz mnie za wyrodną matkę, która dla własnej wygody decyduje się na drogę na skróty? Kwestię samego porodu pozostaw ciężarnej kobiecie i jej partnerowi. To temat, który nie powinien zajmować żadnej postronnej osoby, nawet jeśli jest najbliższym członkiem rodziny. Kobieta na pewno nie zrobi niczego, co mogłoby zaszkodzić maleństwu.

ciąża

PLANOWALIŚCIE TO DZIECKO?

Szczyt chamstwa i braku delikatności. To zbyt intymna kwestia, by poruszać ją w rozmowie z ciężarną kobietą. Jeśli jest z Tobą na tyle blisko, sama podzieli się informacją na ten temat. Jeśli nie – ma pełne prawo odmówić komentarza. Być może to zaplanowana i długo wyczekiwana ciąża, a być może zwykła wpadka. To nie ma w tym momencie żadnego znaczenia.

ciąża

POWINNAŚ LEŻEĆ

Wszystko wskazywało na to, że stan wiedzy medycznej jest na wystarczająco wysokim poziomie, ale chyba nie jest tak różowo... Wciąż pokutuje przekonanie, że ciąża to ciężka choroba. Ciężarna kobieta nie powinna się praktycznie ruszać, tylko leżeć i nieruchomo czekać na rozwiązanie. To w niczym nie pomoże, a wręcz zaszkodzi. Minimalna aktywność fizyczna jest bardzo wskazana. Lenistwo – nigdy.

ciąża

WIESZ, ŻE TO ZŁE DLA TWOJEGO DZIECKA?

Ile kobiet, tyle teorii na temat tego, co powinnyśmy robić, jeść i pić w czasie ciąży. Każda przyszła mama znajduje się pod opieką wykwalifikowanego specjalisty w tej dziedzinie. On bez wątpienia przekazał jej wystarczająco dużo informacji na temat zaleceń i przeciwwskazań. Jeśli nie jesteś czegoś pewna, lepiej nie dziel się swoimi mądrościami, bo tylko ją zdenerwujesz.

ciąża

PLANUJESZ KARMIENIE PIERSIĄ, PRAWDA?

W tym momencie nasuwa się tylko jedna sensowna odpowiedź – a co cię to obchodzi? Planować można wszystko, ale nie reakcje własnego organizmu. Jeśli będzie to możliwe – zapewnię dziecku naturalny pokarm. Jeśli nie – dam sobie radę w inny sposób. Każda rozsądna kobieta zna zalety karmienia piersią, więc nie trzeba ich przy każdej okazji powtarzać. Zdarzają się sytuacje, kiedy nie jest to możliwe, więc nie sugeruj, że w tym momencie stanę się wyrodną matką.

ciąża

MYŚLAŁAM, ŻE NIE CHCESZ MIEĆ DZIECI!

Być może źle myślałaś, a być może kiedyś wyraziłam podobną opinię. To nie ma w tym momencie żadnego znaczenia. Skoro zaszłam w ciążę, to znaczy, że chciałam, albo tak mi się przydarzyło. Niezależnie od tego będę kochać swoje potomstwo i zapewnię mu wszystko, co najlepsze. Nie martw się. Potrafię wziąć odpowiedzialność za swoje czyny.

Komentarze (34)

Ocena: 4.79 / 5
Anonim (Ocena: 5) 13.07.2015 20:05
Sprzedam zestaw z Women On Web, zestaw sklada sie z 1 tab Mifepristonu + 8 tab Misoprostolu Zestaw sprzedam za 390zł, mozliwa jest wysylka kurierska lub poczta polska lub odbior osobisty! Moj numer to 697564trzy10.
odpowiedz
aaa (Ocena: 5) 30.04.2014 18:18
tiaaa a wszystkie matki są mądre i odpowiedzialne ... większej głupoty nie czytałam
odpowiedz
Patrycja (Ocena: 1) 28.04.2014 18:52
A ja się nie zgadzam po dużej części. Kobiety w ciązy w tym artykule zostały przedstawione jako osoby, do których w ogóle się nie można odezwać. Jestem w 7 miesiącu i nie przeszkadza mi, że ktoś dotknie mojego brzucha czy spyta się czy planowaliśmy dziecko. Owszem, zgadzam się, że komentarze odnośnie wagi i wyglądu nie są mile widziane, ale jak dla mnie tekst trochę przesadzony. Pozdrawiam.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 2) 24.04.2014 23:27
Ja mam ponad 25, ale wyglądam na max 18, niektórzy dają mi mniej, do tego nie mogę wyleczyć trądziku, mam bardzo drobną sylwetkę (pamiętacie Rory z "Kochanych kłopotów?" - ten typ urody). Już słyszę, jak w ciąży będą padały komentarze w stylu "dzieci rodzą dzieci" :) Nie mówiąc o tym, że mój mąż też nie wygląda na swoje lata, jest ładnie zbudowany, ale twarz ma chłopczyka.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 23.04.2014 09:41
a skad wiesz, ze to była wpadka?
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo