Polki znalazły sposób na legalną aborcję. Tanio i w „przyjaznej atmosferze”

Słowackie i czeskie kliniki liczą zyski, a w Polsce problemu nadal nie ma...
Polki znalazły sposób na legalną aborcję. Tanio i w „przyjaznej atmosferze”
05.03.2014

W Polsce każdego roku dokonuje się kilkuset legalnych zabiegów przerywania ciąży. Dopuszczalne są wyłącznie w sytuacji, kiedy ciąża jest efektem czynu zabronionego (gwałt, seks w nieletnią, kazirodztwo), zagraża życiu matki lub płód jest poważnie uszkodzony. Kwestie społeczne nie mają żadnego znaczenia. Dziecko chronione jest od samego poczęcia, nawet jeśli wiadomo, że rodzina nie będzie w stanie go wychować i utrzymać. To wyłącznie urzędowe statystyki, które nie mają zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością. Organizacje kobiece opowiadające się za wolnym wyborem każdej kobiety (pro-choice) szacują, że nielegalnych aborcji każdego roku dokonuje nawet 100 tysięcy Polek.

Państwo udaje, że nie widzi problemu, bo znalezienie gabinetu i lekarza, który za odpowiednią opłatą zdecyduje się złamać prawo, to żaden kłopot. W prasie i Internecie nie brakuje ogłoszeń w stylu „Ginekolog, szybko, tanio” czy „Ginekolog rozwiąże twój problem”. W każdym przypadku chodzi o jedno – przerwanie ciąży na życzenie pacjentki. Mamy więc bardzo restrykcyjne prawo, którego nikt nie przestrzega. Aborcje wykonywane są każdego dnia, ale raczej nie słyszymy o tym, by kogoś z tego powodu spotkała kara. Mimo wszystko, niektóre kobiety boją się takiego ryzyka i stawiają na bardziej oficjalne i bezpieczne rozwiązania.

 

silence

Miejsce Słowaczek i Czeszek szybko zajęły jednak Polki. Coraz chętniej korzystamy z legalnych zabiegów przerywania ciąży w komfortowych warunkach, zamiast ryzykować w prywatnych polskich gabinetach działających w podziemiu. Niektóre ośrodki aborcyjne tuż przy naszej granicy utrzymują się głównie z polskich pacjentek. Stanowimy nawet 80 procent wszystkich chętnych! Bezpiecznie, tanio, komfortowo i zgodnie z prawem.

„W pakiecie oferują anestezjologa, transport dla pacjentki i osoby towarzyszącej, opiekę „dzień po”, a nawet radzą, jak bezpiecznie dojechać na miejsce” – informuje „Gazeta Wyborcza”.

silence

Wystarczy wsiąść w autobus lub pociąg, przygotować nieco ponad tysiąc złotych i sprawa załatwiona. Kliniki na Słowacji i w Czechach działają w pełni legalnie.

Gdyby nie restrykcyjne polskie prawo, wiele ośrodków u naszych południowych sąsiadów nie miałoby racji bytu. Władze takich krajów jak Słowacja i Czechy już dawno dostrzegły, że z aborcją nie da się walczyć rygorystycznymi przepisami. Niechcianym ciążom należy zapobiegać. Pełna refundacja antykoncepcji okazała się doskonałym rozwiązaniem. Z roku na rok coraz mniej obywatelek tych krajów decyduje się na aborcję, bo wpadki nie zdarzają się tam tak często, jak u nas.

 

silence

W Czechach i na Słowacji przerwać ciążę można bez podania przyczyny aż do 12. tygodnia. Jeśli lekarz uzna, że aborcja uzasadniona jest w późniejszym momencie – nawet do 24. tygodnia. W przypadku zagrożenia zdrowia matki lub uszkodzenia płodu – kiedykolwiek. Obywatelki, które otrzymają skierowanie na taki zabieg, nie muszą nawet martwić się o koszty, bo wszystko jest refundowane z funduszu zdrowia. Polki przyjmowane są odpłatnie.

Jak donosi „Gazeta Wyborcza”, ceny wahają się od 370 do 440 euro (ok. 1600-2200 zł). Południowi sąsiedzi nie muszą się nawet reklamować, bo Polki same do nich trafiają. Mimo wszystko zachęcają przyjazną atmosferą, a nawet obsługą w języku polskim.

Czy to nie lepsze rozwiązanie, niż zamiatanie sprawy pod dywan?

Komentarze (143)

Ocena: 5 / 5
Krasnopiura w (Ocena: 5) 19.03.2018 19:00
Wstyd żeby Ci co doprowadzili do ciąży teraz są w pierwszym szeregu o zakazie aborcji.Pajace.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 01.03.2015 10:45
w internecie można znaleźć wszystkie informacje, jak się tylko poszuka, słowackie, austriackie kliniki i blogi, zobaczcie na aborcja.org. Sytuacja w kraju powinna się zmienić.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 30.03.2014 00:38
Urodzilam coreczke majac zaledwie 18 lat uczylam sie w weekendy i pracowalam rownoczesnie nie bylo lekko bylam na swoim z partnerem ale zaczynalismy od niczego nikt mi nie pomagal bo mam tylko 2 lata mlodsza siostre i nawet do glowy mi nie przyszlo zeby zrobic aborcje !!! Dzisiaj mamy wlasna działalnośc swietnie prosperujaca dom itp a 4 miesiace temu ponownie zostalam mama :-) i nigdy nie bylo argumentu bo nie ma tego czy tamtego !! Trzeba zebrac sie i stanac na wysokosci zadania a moglam bawic sie bo co bylam mloda sixa rozkrecic moze wiekszy interes i byc rekinem ale to nic przy moich ksiezniczkach Kocham je nadewszystko i nie zaluje !!!
zobacz odpowiedzi (3)
Anonim (Ocena: 5) 16.03.2014 18:32
MULTIKINO ROZDAJE BILETY! Z okazji urodzin Multikino rozdaje bilety do wykorzystania w dowolnym czasie. Zapisz się po odbiór darmowych wejściówek już teraz: odbieramy-bony.pl/multikino/e6896 Promocja do wyczerpania zapasów.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 07.03.2014 22:27
Pier dol się, powiedzialam ze na aborcje nie mam zamiaru płacic, o innych jak to powiedzialas "gow nach" nie mowilam. Chcesz usunąc, masz prawo i d i o t k o, za granica. I kto tu jest bezmozgiem?:) zalosne!!!!!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo