Otyłość w ciąży: Jak wpływa na Ciebie i dziecko?

Dodatkowe kilogramy u kobiety ciężarnej mogą zaszkodzić zarówno jej, jak i dziecku. Czym grozi otyłość w ciąży?
Otyłość w ciąży: Jak wpływa na Ciebie i dziecko?
11.02.2014

Internautka Ela wyznaje: „Jestem na początku ciąży i mam olbrzymią otyłość. Marzyłam o dziecku, ale nie wychodziło, zaczęliśmy się starać i bach, za pierwszym razem, a liczyłam, że schudnę przed. Zawsze oscylowałam w okolicach 70 kg, a w tym roku miałam taki wyskok wagi, że aż wstyd. Naczytałam się wszystkiego na ten temat i ze stresu nie jestem w stanie się w pełni cieszyć z ciąży. Teraz staram się jeść bardzo zdrowo, ale boję się, że przytyję więcej niż powinnam i że to zaszkodzi dziecku, utrudni ciążę i poród”.

Bagaż dodatkowych kilogramów kobiecie ciężarnej faktycznie nie służy. Zaszkodzić może również jej dziecku. W jaki sposób?

Odkrycie naukowców

Zacznijmy od tego, że otyłość rodzi problemy już na samym początku, utrudniając zajście w ciążę. Do takiego wnioski doszli australijscy naukowcy, o czym poinformowali na łamach specjalistycznego czasopisma „Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism”. Zdaniem uczonych otyłość powoduje w jajnikach szkodliwe zmiany dla komórek jajowych. „Wiadomo, że otyłość powoduje zmiany w składzie tłuszczów we krwi i nasila stany zapalne w organizmie, co ogólnie źle wpływa na zdrowie. Nasze badania wykazały, że do podobnych zmian dochodzi w płynie pęcherzykowym, co może tłumaczyć, dlaczego otyłe kobiety są bardziej narażone na bezpłodność” – powiedziała prowadząca badania dr Rebecca Robker, cytowana przez PAP.

Co istotne, problemy z zajściem w ciążę u otyłych kobiet mogą wystąpić nawet wtedy, jeśli są one młode i mają regularne cykle miesięczne.

Zagrożenie zdrowia

Gdy jednak puszystej kobiecie udaje się zajść w ciążę, musi być ona otoczona szczególną opieką lekarską. Powód? Otyłość sprzyja rozwojowi różnych chorób i może przez to zagrozić płodowi. U otyłych kobiet przeciążony jest układ krążenia, co zaburza pracę serca i niekorzystnie wpływa na ciśnienie tętnicze. A to z kolei może mieć negatywny wpływ na dziecko.

W przypadku otyłych ciężarnych częściej stwierdza się występowanie ciąż mnogich czy porodów przedwczesnych. Pamiętajmy także, że duża nadwaga sprzyja występowaniu cukrzycy. O ile nadwaga zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy ciężarnych ponad dwukrotnie, to już skrajna otyłość – aż ośmiokrotnie! Cukrzyca ciężarnych stanowi zagrożenie dla płodu, a u 30-45 proc. kobiet, u których stwierdzono to schorzenie, w ciągu najbliższych 15 lat rozwinie się cukrzyca typu 2.

nadwaga

U potomstwa matek z cukrzycą mogą występować liczne wady rozwojowe, m.in. serca, nerek, układu nerwowego, przewodu pokarmowego i zaburzenia rozwojowe kończyn. Nierozpoznana cukrzyca ciężarnych pociąga za sobą zagrożenie wystąpieniem powikłań położniczych: wielowodzia, obrzęków, zakażeń dróg moczowych, odmiedniczkowego zapalenia nerek i zatrucia ciążowego.

Zły wpływ na dziecko

Specjaliści zwracają uwagę, że u otyłych pacjentek częściej występują infekcje ran lub rozejście się powłok brzusznych. Kobiety puszyste częściej także rodzą duże dzieci – liczba dzieci z makrosomią jest u nich pięć razy większa; makrosomię stwierdza się, gdy masa urodzeniowa przekracza 4000 g (makrosomia pierwszego stopnia), 4500 g (makrosomia drugiego stopnia) i 5000 g (makrosomia trzeciego stopnia). Otyłość sprzyja ponadto kamicy pęcherzyka żółciowego, dusznicy bolesnej i żylakom podudzi u matki, a ryzyko rozwoju powikłań ciążowych jest znacznie większe.

nadwaga

W przypadku otyłych ciężarnych większość porodów kończy się cesarskim cięciem – głównie z przyczyn nadciśnienia, stanu przedrzucawkowego czy większej ilości tkanki tłuszczowej w miednicy małej. Co istotne, ryzyko zgonu takich kobiet w porównaniu z kobietami szczupłymi jest dwukrotnie wyższe.

Warto zwrócić uwagę na jeszcze inne kwestie związane z otyłością, które mają ogromne znaczenie w ciąży – puszysta kobieta szybciej się męczy i więcej poci, trudniej jej chodzić, może cierpieć na dotkliwe bóle kręgosłupa, co może powodować trudności w wykonywaniu najprostszych domowych czynności.

nadwaga

Otyła kobieta, która planuje ciążę, powinna wziąć pod uwagę przede wszystkim dobro malucha. Uczeni z Duke University w Durham (Karolina Północna) odkryli na podstawie badań, że konsekwencje otyłości matki potomstwo może ponosić przez całe życie. Okazuje się bowiem, że dzieci otyłych matek są bardziej narażone na stany zapalne mózgu i pogorszenie sprawności intelektualnej. Zdaniem amerykańskich naukowców otyłość matki wywiera trwały wpływ na mózg dziecka, jego zachowanie i zdolności poznawcze.

nadwaga

Co w takiej sytuacji?

Lekarze zwracają uwagę, że najrozsądniej jest zrzucić nadwagę jeszcze przed zajściem w ciążę, co przysłuży się zdrowiu zarówno matki, jak i dziecka. A jeśli otyłość ma miejsce, gdy kobieta spodziewa się potomka, przyszła mama powinna koniecznie zacząć prowadzić zdrowy, higieniczny tryb życia. Pomoże zmiana nawyków żywieniowych, wprowadzenie dużej ilości warzyw i chudego mięsa do jadłospisu. Również aktywność fizyczna – umiarkowana, byle regularna – jest wskazana. Wpłynie korzystnie na zbicie wagi, zachowanie dobrej formy i ułatwi poród.

Pamiętajmy jednak, że otyła ciężarna nie może się głodzić! Odchudzanie w ciąży w ogóle nie jest wskazane, ale jeśli nadwaga jest duża, warto omówić tę kwestię z lekarzem prowadzącym ciążę. Odchudzanie w błogosławionym stanie jest możliwe jedynie w niektórych przypadkach i pod ścisłą kontrolą lekarską.

Ewa Podsiadły-Natorska

Komentarze (3)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 12.02.2014 19:56
Ale gdzie zaczyna się otyłość? BMI to 200 letni trik, w dodatku idiotyczny.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 11.02.2014 19:15
Kto chce takie grubaski zapładniać !? zawsze się zastanawiałam widząc jakąś big mamę...
odpowiedz
ja (Ocena: 5) 11.02.2014 07:10
to dobrze, że jesteś grubsza to napewno mniej przytyjesz i jeśli masz trochę tłuszczyku na brzuchu to na pewno nie bedziesz miala duzych rozstepow:)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo