Urlop macierzyński: Jak przebiega w innych krajach Europy?

W którym europejskim kraju najlepiej jest rodzić i wychowywać dzieci?
Urlop macierzyński: Jak przebiega w innych krajach Europy?
21.01.2014

Ciąża i macierzyństwo to najlepszy czas w życiu każdej kobiety. Ten szczególny kobiecy przywilej, jakim jest wydanie na świat małej istoty, pozwala na dodatkowe benefity – kilkumiesięczny urlop macierzyński. Ten czas przeznaczamy na wychowanie maleństw i opiekę nad nimi.

W różnych krajach obowiązują różne przepisy dotyczące urlopu macierzyńskiego. Od czerwca ubiegłego roku w Polsce jest to okres 52 tygodni. W związku z tym nasz kraj jest jedynym w Europie, który oferuje tak długi urlop.

Jak ustawa ta wygląda w innych europejskich krajach i jak nasze państwo wypada na tle innych sąsiadów? 

macierzyństwo

Francja jest krajem, który przoduje na tle innych w kwestii polityki prorodzinnej. Kobiety objęte są szczególną ochroną i mogą liczyć na pomoc ze strony rządu. Są to między innymi sprzyjający system podatkowy, możliwość skorzystania z różnych form opieki nad dzieckiem (np. bezpłatne żłobki do lat trzech) czy wsparcie w postaci becikowego, który jest  zależny od wysokości dochodów oraz od tego, czy kobieta w trakcie ciąży robiła konieczne badania lekarskie.

Również zasady dotyczące urlopów macierzyńskich są niezwykle sprzyjające. Z tego urlopu można korzystać 6 tygodni przed porodem oraz 16 tygodni po rozwiązaniu. Dzięki takiej polityce Francja jest krajem, w którym wskaźnik liczby urodzeń  jest najwyższy w Europie.

macierzyństwo

Hiszpania również aspiruje do tytułu kraju „sprzyjającego rodzinie”, chociaż oferta tego państwa nie jest tak atrakcyjna, jak oferta Francuzów. Świeżo upieczonym mamom przysługuje 16 tygodni urlopu macierzyńskiego, który zwiększa się w przypadku mnogiego porodu.

Ciekawym faktem jest to, że o ile wykorzystanie całego przysługującego urlopu nie jest obligatoryjne, 6 tygodni tuż po porodzie to konieczne minimum. Urlopem może podzielić się ze swoim partnerem, ale nie może przekazać mu więcej niż 10 tygodni wolnego. Zachętą do powiększania rodziny w Hiszpanii jest bezpłatna opieka szkolna już po ukończeniu 3. roku życia.

macierzyństwo

Jak to wygląda u naszych północnych sąsiadów? W Szwecji urlop macierzyński zastąpiony został urlopem rodzicielskim, z którego mogą skorzystać oboje rodziców. Warunek jest jeden – rodzic musi stale przepracować okres 6 miesięcy lub 12 miesięcy w ciągu ostatnich dwóch lat.

Długość urlopu wynosi 480 dni, a kobieta może go wykorzystać 7 tygodni przed planowanym rozwiązaniem. 16 miesięcy z tego okresu rodzice mogą rozdysponować miedzy sobą zgodnie z potrzebami, przy czym każde z nich ma obowiązek wykorzystać minimum 60 dni takiego urlopu. Przez pierwsze 390 dni rodzic otrzymuje 80% wynagrodzenia, a przez kolejne 90 – 100%. Ciekawym i rzadko spotykanym rozwiązaniem jest długość okresu, w którym można wykorzystać urlop - rodzice mają na to czas aż do ukończenia przez dziecko 8. roku życia.

macierzyństwo

Krajem, na który trzeba zwrócić uwagę w kwestii urlopów macierzyńskich, są Niemcy. Co prawda rodzicielkom przysługuje jedynie 14 tygodni urlopu, ale jest on 100-procentowo płatny. Ciekawy jest również podział urlopu – 6 tygodni trzeba wykorzystać przed porodem, a kolejne 8 po narodzinach.

Osoby, które przed urodzeniem dziecka nie pracowały, dostają comiesięczny zasiłek w wysokości 300 euro.

A Wy drogie Papilotki, w którym kraju chciałybyście rodzić i wychowywać dzieci?

KLK

macierzyństwo

Mieszkańcy Węgier nie mają powodów do narzekania na politykę prorodzinną. W przeciwieństwie do Francuzów skierowana jest ona do podniesienia liczby urodzeń. Młode mamy mogą liczyć na 24 tygodniowy okres urlopowy i mogą go zacząć 4 tygodnie przed porodem. Urlop jest częściowo płatny – kobieta dostaje 70% swojej dotychczasowej pensji lub 70% dwukrotnej pensji minimalnej.

Charakterystyczną cechą urlopów macierzyńskich na Węgrzech jest rozbudowany system, którego długość zależy od stażu pracy rodziców. Z takiego urlopu może skorzystać mama i może na nim przebywać do 2. roku życia dziecka. Co jeszcze ciekawsze, mama może przekazać część urlopu jednemu z dziadków (zanim dziecko skończy 3 lata). Taki opiekun również otrzymuje wynagrodzenie - jest ono równe wartości minimalnej emerytury.

Polecane wideo

Komentarze (11)
Ocena: 4.55 / 5
Ania (Ocena: 3) 16.04.2019 09:09
Bardzo zdziwiły mnie pochwały dla Francji.To ile urlopu tam przysługuje zależy która to ciąża.Wiec przy 1 ciąży po wykorzystaniu urlopu przed porodem zostaje potem 10 tygodni! W wieku ok 8 tygodni więc dziecko idzie na adaptację do żłobka.Kobiety na ogół nie karmią piersią no bo jak przy takim szybkim powrocie do pracy?Żadnych to raj to rodzenia...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.01.2014 23:36
w Holandii.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.01.2014 04:44
co z tego ze w polsce jest tak dlugi urlop skoro po powrocie do pracy zwalniaja,nie przedluzaja umow,zlobki drogie,nie daja mozliwosci rozwoju kobietom,a one tylko chca miec dziec-przeciez to przyszlosc panstwa
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 21.01.2014 20:03
a ja jestem w ciazy i należy mi się tylko l4... nie ma mowy o zasilku macieżyńskim , ponieważ pracuje przez agencje pracy tymczasowej i moga mi w kazdej chwili tej umowy nie przedluzyc, osoby które w tym kraju pracują na umowe o prace na zastepstwo i na umowe o prace tymczasowa nie przekraczajaca miesiaca moga zapomniec o zasilku maciezynskskim ;/
zobacz odpowiedzi (2)
Anonim (Ocena: 5) 21.01.2014 06:25
co to za bzdury?? jak mozna napisac tak nierzetelny artykul?? 14 tygodni w Niemczech???
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie