Libido kobiety w ciąży (Czy facet odczuwa wtedy niechęć do współżycia?)

Kobieta, która spodziewa się dziecka, raz ma niepohamowany apetyt na czułości, a raz wręcz przeciwnie. To normalne?
Libido kobiety w ciąży (Czy facet odczuwa wtedy niechęć do współżycia?)
05.12.2013

Wiele ciężarnych kobiet zastanawia się, czy w tym szczególnym czasie mogą bez obaw uprawiać seks. Obserwują również skoki libido. Które reakcje organizmu się prawidłowe? Zacznijmy od tego, że jeśli ciąża przebiega bez powikłań, nie należy rezygnować ze zbliżeń. W miarę zaawansowania ciąży konieczna okaże się jedynie zmiana pozycji. A co z popędem płciowym i ochotą na czułości?

Libido u kobiet w ciąży zmienia się praktycznie każdego miesiąca – jest to związane przede wszystkim z huśtawką hormonalną. W I trymestrze u wielu kobiet zainteresowanie seksem może się zmniejszyć. Ma to związek nie tylko z hormonami, ale też z niepokojem o przebieg ciąży oraz z typowymi w tym okresie dolegliwościami takimi jak nudności, wymioty, bolesność piersi, senność, bóle nóg itp.

Istotną rolę w tym czasie odgrywa progesteron – hormon, który zapobiega odrzuceniu płodu przez organizm matki. Powoduje on, że kobieta na początku może mieć trudności z osiągnięciem podniecenia seksualnego.

Z czasem jest lepiej

W II trymestrze to się zmienia –  libido ciężarnej wzrasta. Zainteresowanie seksem jest więc większe, choć często nie tak duże jak przed ciążą. W tym czasie w organizmie przyszłej mamy wzrasta poziom relaksyny i estrogenu, dzięki którym wracają siły i ochota na igraszki. Za libido odpowiedzialny jest też testosteron produkowany przez łożysko. Rośnie również stężenie oksytocyny, która jest odpowiedzialna za skurcze macicy. Hormon ten przyczynia się do skoku libido. Ciężarna kobieta ma zatem sporą ochotę na seks, zwłaszcza że ustępują przykre dolegliwości.

Najważniejsze jednak, aby kobieta zaakceptowała swoje ciało, które będzie teraz bardzo się zmieniać. W czwartym miesiącu możesz zauważyć lekkie obrzmienie wokół kostek i stóp, mogą nasilać się żylaki. Niektóre kobiety z trudem to akceptują, co przekłada się na ich zainteresowanie seksem. Na całe szczęście właśnie teraz pochwa staje się bardziej elastyczna i ukrwiona, podobnie jak w stanie ciągłego podniecenia, co może bezpośrednio wpłynąć na libido.

Co czuje mężczyzna?

U niektórych par występuje niechęć do współżycia w okresie ciąży kobiety. Nie trzeba robić z tego problemu. Nie wyklucza to przecież innych form okazywania czułości.

Ważna jest bliskość i pieszczoty drugiej osoby. Kobiety ciężarne bardzo potrzebują czułości i szczególnego zainteresowania ze strony partnera. Niestety, zdarza się, że to mężczyźni nie mają ochoty na igraszki. Mogą bać się, że zrobią krzywdę dziecku albo partnerce, martwią się swoją nową rolą i zmianami, które się szykują. Niektórzy mężczyźni czują się odsunięci na bok przez partnerkę. Innym natomiast trudno jest w kobiecie ujrzeć i matkę, i kochankę.

Ale są też tacy, których nie pociąga zmieniające się ciało kobiety. Na szczęście jest ich niewielu. Większość mężczyzn zazwyczaj nie może oderwać rąk od ciężarnej partnerki i jej zaokrąglonych kształtów.

Nie należy też się martwić, że kochając się w okresie ciąży, partner może uszkodzić płód. Nie ma takiej możliwości. Płód chronią mięśnie macicy, pęcherz płodowy i płyn owodniowy. Poza tym seks w tym czasie jest wręcz wskazany – orgazm dotlenia organizm, a zatem również płód. W czasie szczytowania uwalniane są endorfiny, hormony szczęścia, które wpływają także na dziecko. Wasz seks jest więc dla malucha korzystnym zjawiskiem; gdy się kochacie, dziecko może odczuwać przyjemne bujanie.

O ile lekarz nie zabroni, kochajcie się jak najczęściej, bo to bardzo was do siebie zbliży w tym wyjątkowym czasie.

EPN

ciąża

W ciąży wiele kobiet ma promienną cerę i gęste, lśniące włosy. To sprawia, że często czują się bardzo kobieco i seksownie, są pewne siebie. Dzięki temu mają większą ochotę na seks i czerpią radość ze zbliżeń. Niektóre kobiety w okresie ciąży mają wręcz niepohamowany apetyt na seks – należy się tym tylko cieszyć.

Libido przed rozwiązaniem

Pod koniec ciąży potrzeby seksualne zwykle maleją. W siódmym miesiącu, oprócz obrzęków czy świądu skóry, może mieć miejsce spłycenie oddechu, co związane jest z uciskiem powiększającej się macicy na przeponę. Ponieważ waga rośnie, ciężarna kobieta może skarżyć się na większe zmęczenie i nasilone bóle pleców, pojawia się zmęczenie i roztargnienie – to wszystko sprawia, że przyszła mama może w ogóle nie mieć ochoty na seks.

ciąża

Ciężarna myśli już o porodzie, przygotowuje się na pojawienie się dziecka, jest osłabiona i ociężała, stąd niechęć do zbliżeń. Pod koniec ciąży wzrasta poziom prolaktyny (hormonu laktacyjnego), co może wpłynąć na obniżenie popędu.

W ósmym i dziewiątym miesiącu kobieta powinna koniecznie każdego dnia znaleźć czas na odpoczynek. Tylko zrelaksowana i pogodzona ze swoim staniem będziesz czerpać radość ze zbliżeń z partnerem.

Cztery do sześciu tygodni przed porodem należy zrezygnować ze współżycia z powodu zwiększonego ryzyka infekcji. Stosunki seksualne są zabronione w przypadku zagrożenia ciąży poronieniem, porodem przedwczesnym, przy odpływaniu płynu owodniowego, łożysku przodującym, a także przy jakichkolwiek krwawieniach z dróg rodnych. Lekarz może też zakazać zbliżeń przy niewydolności szyjki macicy, ciąży mnogiej (w ostatnim trymestrze), a także, jeśli poprzedni poród był przedwczesny.

Komentarze (7)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 06.12.2013 21:11
Jestem w 8 miesiącu ciąży i moje libido przez całą ciążę nie osłabło, w II trymestrze jeszcze się zwiększyło. Raz wyglądam gorzej, a raz lepiej, na początku miałam problemy z cerą nie mogłam nic nakładać na twarz bo mnie od razu wysypywało. Obecnie moja cera jest ładna, ja używam balsamów, robię makijaż mój mąż nie narzeka na to jak wyglądam choć brzuszek mam już spory.
odpowiedz
Podpis... (Ocena: 5) 05.12.2013 09:02
a ja w ogóle nie miałam ochoty, miałam uczucie balona, 3-4 razy przez całą ciążę udało się "na wcisk" :) Na szczęście po ciąży wszystko wróciło do normy i jest lepiej niż przed. Ale podczas... hormony szalały, bez kija nie podchodź:P
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 05.12.2013 08:59
Zaczęłam dopiero II trymestr, libido wysokie, partner w niebo wzięty (piersi urosły mi o ponad rozmiar), nie przytyłam jeszcze w ogóle :) zobaczymy jak będzie później...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 05.12.2013 07:42
Zalezy ktora kobieta sa takie co dbaja o siebie
odpowiedz
www.testyiopinie.com.pl (Ocena: 5) 05.12.2013 07:04
Często czytuję że kobiety w ciąży pięknieją i są seksowne.... Jakoś nie umiem się z tym zgodzić... Nie chcę uderzać agresywnie jak niektórzy, ale przyznam, że widok kobiety w ciąży niby taki naturalny, ale nieco mnie zniesmacza. Może to dlatego, że babeczki w ciąży w wielu przypadkach tak się zaniedbują tłumacząc się oczywiście hormonami, zachciankami itp? Tak czy siak- uważam, że kobieta w ciąży pociągająca nie jest w ogóle.
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo