DZIECI RODZĄ DZIECI: Na świecie rośnie liczba ciężarnych 14-latek! (Także w Polsce...)

To przerażające, ale z roku na rok coraz więcej nastolatek skraca swoje dzieciństwo i rodzi dzieci.
DZIECI RODZĄ DZIECI: Na świecie rośnie liczba ciężarnych 14-latek! (Także w Polsce...)
04.11.2013

Choć matka natura zaprogramowała nas tak, że jesteśmy zdolne do wydania na świat dziecka już w stosunkowo młodym wieku, to jednak nikt nie zaprzeczy, że wczesne macierzyństwo jest i zawsze będzie uznawane za swego rodzaju patologię. Choć biologicznie jesteśmy gotowe na powiększenie rodziny, nasza psychika potrzebuje zdecydowanie więcej czasu, aby do tego dojrzeć. 

nastoletnie matki

Specjaliści szukają powodu tego niepokojącego zjawiska. Podejrzewają, że główną przyczyną wciąż rosnącej liczby nieletnich matek jest kiepski poziom edukacji seksualnej w szkołach, które nie przekazują uczniom żadnych informacji na temat antykoncepcji. Dodatkowo UNFPA zauważa, że nastolatka zachodząca w ciążę prawie zawsze rezygnuje z dalszej nauki, a to niekorzystnie wpływa na gospodarkę.

Choć problem przedwczesnego macierzyństwa jest ciągle nagłaśniany, nikt jak na razie nie znalazł sposobu na jego rozwiązanie. W końcu ponarzekać i alarmować społeczeństwo jest łatwo. Gorzej z przejściem do czynu.

Co Wy na to? Macie wśród swoich znajomych dziewczyny, które w młodym wieku zaszły w ciążę?

nastoletnie matki

Nie wszystkie młode dziewczyny jednak zdają sobie z tego sprawę – rocznie 7 milionów nieletnich kobiet z krajów rozwijających się rodzi dzieci, o czym informuje IAR. W tej dziedzinie rekordy biją nastolatki z Ameryki Łacińskiej.

Jak wynika z raportu Funduszu Ludnościowego Narodów Zjednoczonych (UNFPA), co roku w najbiedniejszych państwach na świecie około dwóch milionów dziewcząt poniżej 14. roku życia zostaje matkami, w tym 70 tysięcy z nich umiera w czasie porodu z powodu komplikacji. 

Komentarze (65)

Ocena: 5 / 5
m (Ocena: 5) 05.01.2014 22:59
Ja mam 18 lat i 4 miesiecznego synka :) Jestesmy bardzo szczesliwa rodzina :) Synek dla mnie i partnera (21 lat) jest calym swiatem :) Nikt nas nie utrzymuje ani za nic nie placi :) I nie zaluje ze mam dziecko. W tych czasach wczesna ciaza jest gorsza od cpania i chlania na umór ... Tego nigdy nie zrozumiem , jesli dziewczyna jest szczesliwa i sobie radzi to nie ma w tym nic zlego :) Oczywiscie sa granice 13-14-15 lat to moim zdaniem za malo na zostanie matka ale nie ocenajmy nikogo, nie znamy ich ;)
odpowiedz
onaa (Ocena: 5) 23.11.2013 14:18
ja mam 22lata mam 19miesieczna corke ;] jeat calym moim siwatem
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 15.11.2013 22:50
a ja mam 21 lat i nie jestem w ciazy
odpowiedz
pechowiec (Ocena: 5) 08.11.2013 16:50
a ja mam 15 i jestem w ciąży... załamka
zobacz odpowiedzi (3)
Anonim (Ocena: 5) 04.11.2013 17:55
Ale tutaj nie ma większej filozofii. To nie internet, to nie prasa ani TV. To totalny brak ELEMENTARNEJ wiedzy na temat współżycia. Rodzice się wstydzą, w szkole mówią o Bozi i o tym, że współżycie jest fe, a na biologii że cacy. Dziecko, czy nastolatek po prostu chce wiedzieć i współżyje nie tyle z potrzeby (popędu raczej) niż z ciekawości. Odpowiednia edukacja i uświadomienie bez religijnego paplania poprawi sprawę. Ale trzeba pierw chcieć...
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo