Co powinnaś zrobić przed ciążą? (Lista rzeczy, o które warto zadbać, zanim dziecko przyjdzie na świat)

Już wiesz, że wkrótce chcesz zostać mamą. Jak się do tego przygotować?
Co powinnaś zrobić przed ciążą? (Lista rzeczy, o które warto zadbać, zanim dziecko przyjdzie na świat)
27.10.2013

Współczesne kobiety mają ułatwione zadanie, jeśli porówna się ich sytuację do tego, z czym musiały zmierzyć się ich matki czy babki, o wcześniejszych pokoleniach nie wspominając. Czekają na nas poradniki, magazyny, broszury, informacje w telewizji i internecie. Często wydaje nam się, że o ciąży wiemy absolutnie wszystko. Czy to jednak wystarczy? Nieraz okazuje się, że życie weryfikuje naszą wiedzę. Dlatego do ciąży warto dobrze się przygotować.

Budowanie bezpieczeństwa

Z badania „Zdrowa ONA” przeprowadzonego na zlecenie producenta preparatu Folik wynika, że ponad 55 proc. kobiet planujących ciążę na nowo planuje przestrzeń w mieszkaniu, 45 proc. czyta poradniki dla przyszłych rodziców, a ponad 40 proc. radzi się innych mam. „To bardzo dobre działania, które pomagają przygotować się do tego etapu w życiu. Kobiety chcą być świadomymi matkami, wiedzieć, co i kiedy robić, jakie ubranka kupić, jakie kosmetyki wybrać, na co zwrócić uwagę przy wyborze szpitala. Część z tych działań stanowi nie tylko zewnętrzne przygotowania na przyjście dziecka, ale również jest elementem budowania poczucia bezpieczeństwa i kontroli w nowej sytuacji” – uważa psycholog Dorota Gromnicka, ekspert programu „Zdrowa ONA”.

Dzięki takim świadomym działaniom i dobremu przygotowaniu się do nowej roli niewiele miejsca pozostanie na lęk i niepewność. Liczy się bliska więź z partnerem i jego pomoc, a także zaplanowanie określonych czynności, które dadzą poczucie kontroli nad tym, co się z tobą dzieje i pomogą ci lepiej przygotować się do roli matki.

- Porozmawiaj z partnerem o finansach. W waszym życiu pojawi się dziecko, którego obecność będzie wymagała dodatkowych nakładów finansowych. Dlatego wspólnie prześledźcie listę rzeczy, które musicie zakupić, planując w ten sposób budżet na kolejne miesiące. O pieniądzach warto porozmawiać jeszcze przed zajściem w ciążę, by upewnić się, czy dacie sobie radę.

- Przed rozwiązaniem wybierz szpital i, jeśli tego potrzebujesz, położną. Zapoznaj się z ofertą lecznicy, personelem, salami, abyś czuła, że jesteś w miejscu, na które sama się zdecydowałaś z konkretnych powodów. Niektórym kobietom pomagają spotkania z osobistą położną i świadomość, że to właśnie ona będzie podczas rozwiązania.

- Wcześniej przygotuj torby i ubranka. Nie warto czekać do ostatniego momentu, aby się spakować i wybrać rzeczy dla dziecka. Zrób to, kiedy masz na to jeszcze siłę – nie ma sensu odkładać tego w nieskończoność.

- Rozejrzyj się i poszukaj szkół jogi dla ciężarnych, a po porodzie zadbaj o sylwetkę, korzystając np. z oferty miejscowego klubu fitness.

O czym jeszcze pamiętać?

„Przede wszystkim warto prosić o rady, jeśli ich potrzebujesz. Po drugie daj sobie prawo do tego, aby wybierać z czyich rad i w jakim zakresie skorzystasz, nawet jeśli sama o nie poprosiłaś. Jeżeli nie masz doświadczenia i to twoje pierwsze dziecko, nie oznacza to, że musisz wdrażać każdą dobrą radę. Po trzecie pamiętaj, że opinie innych ludzi o tobie, twoim podejściu do kwestii opieki nad dzieckiem, są tylko opiniami, a nie świadectwem tego, jaką jesteś matką. Możesz mieć w tej kwestii swoją opinię, która jest tak samo ważna. Pozwól sobie również na odmawianie, informowanie, że nie chcesz tego typu uwag, jeśli sprawiają ci jakieś trudności. Zawsze warto skonsultować z lekarzem zwłaszcza te rady, które bezpośrednio dotyczą zdrowia czy pielęgnacji” – podkreśla psycholog Dorota Gromnicka.

Ewa Podsiadły-Natorska

jessica alba

Oto, co powinnaś zrobić przed ciążą:

- Wykonaj wszystkie szczepienia i badania. Da ci to komfort psychiczny, że robisz wszystko, co najlepsze dla bezpieczeństwa swojego dziecka. Poza tym może się okazać, że powinnaś najpierw podreperować swoje zdrowie. Koniecznie zgłoś się również na wizytę kontrolną do stomatologa.

- Wybierz ginekologa, który poprowadzi twoją ciążę. To bardzo ważne, ponieważ dobra współpraca z lekarzem jest podstawą pozytywnego nastawienia i przeżywania tego szczególnego czasu. Specjalista powinien być profesjonalny, pomocny, rzetelny i budzący zaufanie.

- Zerwij z używkami – rzuć palenie i ogranicz spożycie alkoholu. Zawarte w nich składniki mogą zaburzać cykl miesięczny.

alba

- Zrzuć zbędne kilogramy przed ciążą. W czasie jej trwania nie może być mowy o odchudzaniu. W ten sposób zapewnisz sobie zdrowie i dobrą kondycję – nieocenione u świeżo upieczonej matki! Co ważne, nieprawidłowa waga może przyczynić się do zaburzeń hormonalnych.

- Systematycznie się ruszaj – przed ciążą warto zwłaszcza wzmocnić kręgosłup. Potem rodzaj aktywności fizycznej omów z lekarzem. To on będzie wiedział najlepiej, jakie ćwiczenia możesz, a nawet powinnaś wykonywać, a o których na czas ciąży należy zapomnieć.

- Przyjmuj zalecone przez specjalistę preparaty, witaminy i mikroelementy. Pamiętaj, że o przed zażyciem jakichkolwiek dodatkowych leków powinnaś skonsultować się z lekarzem. Na trzy miesiące przed ciążą rozpocznij suplementację kwasem foliowym (0,4 mg dziennie), który chroni przed wadami cewy nerwowej u płodu.

- Pamiętaj o zaleceniach dotyczących diety. Jest ona ważna nie tylko w ciąży, ale również w trakcie starania się o dziecko, jak i po jego narodzinach.

Polecane wideo

Komentarze (10)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 04.12.2013 12:38
My się specjalnie nie przygotowywaliśmy. Zdrowo się odżywiałam, brałam kwas foliowy i zaczęłam obserwować swój cykl przy pomocy cyclotestu (komputerek cyklu). Zaszłam szybko, synek urodził się zdrowy :)
odpowiedz
Vera (Ocena: 5) 28.10.2013 21:17
Ja bym chciała robić mnóstwo rzeczy, ale mam takie zaparcia, że nic robić nie mogę tak mnie brzuch boli. Dieta jest w porządku, lekarz sam mi ją układał. Nie wiem czy cokolwiek mogę w ciąży stosować?
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 27.10.2013 14:48
Myślę że planując dziecko przedewszystkim trzeba zwrócić uwagę na finanse. Drugorzędną sprawą jest to czy bardzo chce się mieć dziecko. Dziwie się że w polsce w ogóle się decydują ludzie na dzieci. Przy takich zarobkach i bezrobociu. to nie najlepiej świadczy o polskich rodzicach. W sumie najczęściej jest tak że jak kobieta zachodzi w ciąże to nie pracuje, jedynym żywicielem rodziny jest ojciec dziecka. Za najniższą krajową nie ma mowy o utrzymaniu rodziny. Przeraża mnie też fakt że są na tyle głupie kobiety które tylko zachodzą w ciąże żeby żyć z alimentów jakie zostaną przyznane na dziecko.potem rośnie taka patologia.
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 27.10.2013 12:31
no to daliście odpowiedni artykuł. Akurat mam ten problem, że okres spóźnia mi się już 5 dzień. Robiłam test wyszedł negatywny, ale dalej okresu ani widu ani słychu. Tym bardziej, że nie mam żadnych objawów pojawienia się miesiączki :/ poczekam jeszcze ze 2 dni. Jak się nie pojawi idę do gina. Trudno najwyżej zostanę mamusią :D
zobacz odpowiedzi (1)
Sonja (Ocena: 5) 27.10.2013 11:57
A czy może mi ktoś wyjaśnić czemu trzeba zgłosić się na wizytę do stomatologa przed ciążą?
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie