Czego nie wolno robić w ciąży? Lista czynności, które mogą zaszkodzić mamie i dziecku

Każda spodziewająca się dziecka kobieta wie, że ciąża to wyjątkowy stan, wymagający zmiany trybu życia. Z czego należy wtedy zrezygnować?
Czego nie wolno robić w ciąży? Lista czynności, które mogą zaszkodzić mamie i dziecku
18.08.2013

W tym szczególnym okresie zmienia się samopoczucie, upodobania oraz funkcjonowanie organizmu. Najważniejsze jest zachowanie higieny ciąży, czyli unikanie nawyków i przyzwyczajeń, które mogłyby zaszkodzić dziecku, a kształtowanie tych dobrych, które będą dla was korzystne. Higieniczny tryb życia w ciąży będzie służył również tobie. Co jest wtedy zakazane?

Ostrożnie z lekami i zabiegami

Przede wszystkim nie stosuj samodzielnie żadnych leków – ich zażywanie w ciąży jest ostatecznością i powinno odbywać się według ścisłych zaleceń lekarskich. `Niektóre popularne i uważane powszechnie za mało szkodliwe leki – np. aspiryna – mogą być przyczyną wystąpienia poważnych zaburzeń rozwojowych u dziecka. Nawet stosowanie preparatów witaminowych oraz leków do użytku zewnętrznego, np. maści, powinno być skonsultowane z lekarzem. Zawsze informuj lekarza o tym, że jesteś w ciąży lub że ją u siebie podejrzewasz` – pisze prof. Longin Marianowski w poradniku `Od poczęcia do narodzin`.

Nie używaj silnych środków przeczyszczających – mogą one spowodować poronienie lub wywołać przedwczesny poród.

W ciąży nie należy decydować się na zabiegi z użyciem prądów i laserów oraz okładów rozgrzewających. Niewskazane jest korzystnie z solarium.

Szkodliwe jest promieniowanie rentgenowskie – szczególnie w I trymestrze ciąży może być ono przyczyną nieprawidłowego rozwoju płodu. Dlatego zdjęcia rtg wykonuje się jedynie w sytuacjach zagrożenia życia, a jeśli już muszą być wykonane, to należy je robić sprzętem wysokiej klasy, który daje mniejsze promieniowanie, osłoniwszy dokładnie brzuch fartuchem ołowianym i pod nadzorem radiologa.

Zabroniony jest seks, jeśli ciąża zagrożona jest poronieniem, porodem przedwczesnym, a także w przypadku odpływania płynu owodniowego, łożyska przodującego czy jakichkolwiek krwawień z dróg rodnych.

Ewa Podsiadły-Natorska

Mogą one występować w glebie, warzywach, owocach, surowym i niedogotowanym mięsie. Najcięższą postacią choroby jest toksoplazmoza wrodzona, która rozwija się u płodu i prowadzi do wad rozwojowych – dzieje się tak, gdy kobieta ciężarna zaraziła się po raz pierwszy i nie wytworzyła jeszcze odporności.

Uważaj na to, co jesz. Naukowcy odkryli, że w ciąży nie należy jeść lukrecji, odradzają także spożywanie surowych ryb (sushi) i surowych jajek (kogiel-mogiel), serów z niepasteryzowanego mleka czy pleśniowych.

Odstaw używki

W ciąży zakazane jest palenie papierosów oraz spożywanie alkoholu. `Dowiedziono, że palenie tytoniu – szczególnie po I trymestrze – może być przyczyną szeregu groźnych powikłań, takich jak: nieprawidłowe usadowienie łożyska, jego przedwczesne odklejanie się, krwawienia z dróg rodnych, przedwczesne odpływanie płynu owodniowego, poród przedwczesny. Uważa się, że palenie papierosów wpływa niekorzystnie na rozwój wewnątrzmaciczny dziecka` – pisze prof. Longin Marianowski. Najczęstszym tego objawem jest jego niska masa urodzeniowa, która może być przyczyną szeregu powikłań, a nawet śmierci – w okresie okołoporodowym.

Równie negatywny wpływ na rozwój dziecka ma spożywanie alkoholu. Jego nadużywanie zwiększa ryzyko wystąpienia wad ośrodkowego układu nerwowego, serca i kończyn oraz upośledzenia umysłowego. Picie alkoholu w ciąży grozi alkoholowym zespołem płodowym (FAS), nieuleczalną chorobą, która jest skutkiem działania alkoholu na płód w okresie prenatalnym.

Także zażywanie narkotyków wpływa niszcząco na rozwijające się dziecko. Pogarszają one czynność łożyska i tym samym ograniczają dopływ krwi do dziecka. Mogą wywoływać zaburzenia rozwojowe, są przyczyną porodów przedwczesnych i niskiej masy urodzeniowej. Po urodzeniu u dzieci matek zażywających narkotyki, jak wyjaśnia prof. Marianowski, występuje wiele zaburzeń oddechowych, krążeniowych, drgawki oraz biegunka.

Tego też unikaj

Powinnaś unikać wszelkiego rodzaju toksyn i chemikaliów o silnym działaniu. Zrezygnuj ze stosowania środków czystości o ostrych zapachach, a także tych, które produkowane są na bazie chloru i amoniaku. `Jeśli w miejscu pracy jesteś narażona na kontakt z substancjami toksycznymi, masz prawo domagać się zmiany stanowiska pracy bez utraty dotychczasowych zarobków. Omów to ze swoim lekarzem` – podpowiada prof. Longin Marianowski.

ciąża

Ruszaj się z głową

Ruch w ciąży jest nie tylko dopuszczony, ale wręcz zalecany, powinnaś jednak zrezygnować z takiej aktywności fizycznej, która wiąże się z nagłymi przyśpieszeniami, podskokami, dużym wysiłkiem czy możliwością urazów. Prof. Longin Marianowski w swoim poradniku odradza jazdę konną, podnoszenie ciężarów, skoki czy gry zespołowe. W zaawansowanej ciąży nie zaleca natomiast jazdy rowerem. Co zamiast tego? Najlepiej gimnastyka i pływanie.

W ciąży niewskazana jest ciężka praca fizyczna, praca w godzinach nocnych oraz w warunkach narażenia na szkodliwe czynniki (promieniowanie, środki toksyczne).

Nie wolno jeść niemytych warzyw i owoców, a mięso należy długo gotować, ponieważ można zarazić się toksoplazmozą – chorobą zakaźną ludzi i zwierząt wywołaną przez pierwotniaka Toxoplasma gondii. Prof. Longin Marianowski tłumaczy, że żywicielami pośrednimi tego pierwotniaka są człowiek i wiele zwierząt, natomiast żywicielami ostatecznymi – koty domowe i koty dzikie. Człowiek zaraża się przez połknięcie oocyst wydalonych z kałem kota.

Komentarze (32)

Ocena: 5 / 5
Dori.L (Ocena: 5) 22.11.2017 22:51
Dobrze rozumiem ale nie można było to napisać z sensem? Dużo takich artykułów przeczytałam ale połowa bez sensu...Nie rozumiem takie czegoś jak odrazu rzucić palenie! Przecież to jeszcze bardziej szkodzi prawda? Można palic ale stopniowo nie jak smok jeden za drugim:)
odpowiedz
Dori.L (Ocena: 5) 22.11.2017 22:51
Dobrze rozumiem ale nie można było to napisać z sensem? Dużo takich artykułów przeczytałam ale połowa bez sensu...Nie rozumiem takie czegoś jak odrazu rzucić palenie! Przecież to jeszcze bardziej szkodzi prawda? Można palic ale stopniowo nie jak smok jeden za drugim:)
odpowiedz
Lili (Ocena: 5) 14.11.2016 07:22
Z tym paleniem to akurat głupota nie wolno drastycznie rzucać palenia właśnie w ciąży bo może wtedy to wywołać problem. Cała ciążę paliłam i syn miał prawie cztery kg teraz ma 11 i rozwija się prawidłowo
odpowiedz
Mila (Ocena: 5) 17.10.2013 17:10
Nie wolno w ciąży lekceważyć infekcji intymnych, każda bakteria lub grzyb mogą doprowadzić do przedwczesnego porodu lub do innych powikłań. W 13 tygodniu miałam grzybice, po wyleczeniu z polecenia lekarza codziennie do samego porody zażywałam provag . W tym czasie nie miałam już żadnych problemów intymnych.
odpowiedz
aga (Ocena: 5) 22.09.2013 18:42
najlepiej leżeć w łózku nie oddychac i patrzeć w sciane i tak przez 9 miesiecy a wszyscy dookoła niech się bawia pija i ciesza zyciem
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo