Badania w ciąży: Kiedy udać się do ginekologa, na USG i do dentysty?

Jeśli będziesz mamą albo dopiero planujesz ciążę, sprawdź, które badania są koniecznie i dlaczego należy je robić.
Badania w ciąży: Kiedy udać się do ginekologa, na USG i do dentysty?
14.08.2013

Kobieta, która spodziewa się dziecka, musi pamiętać o wielu kwestiach związanych ze zdrowiem – jej oraz dziecka. Aby upewnić się, czy wszystko jest z wami w porządku, powinnaś robić sobie badania i testy laboratoryjne. Przede wszystkim warto pamiętać, że opieka lekarska nad kobietą spodziewającą się dziecka gwarantowana jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jeśli zatem chcesz, aby badania i testy były wykonywane bezpłatnie, sprawdź najpierw, czy gabinet lekarza, którzy poprowadzi twoją ciążę, ma podpisaną umowę z NFZ.

Jak często do ginekologa?

Kobieta w ciąży powinna przede wszystkim regularnie odwiedzać ginekologa – już w pierwszym trymestrze powinnaś odwiedzić go przynajmniej dwukrotnie, natomiast w kolejnych trymestrach wizyt powinno być jeszcze więcej. Zaleca się, aby kobiety na początku ciąży zgłaszały się do lekarza co cztery tygodnie, od 32. do 36. tygodnia co dwa tygodnie, natomiast po 36. tygodniu – co tydzień.

W czasie pierwszej wizyty lekarz prowadzący twoją ciążę zapyta o stan zdrowia (nie tylko twój, ale też twojej rodziny, o przebyte ciąże, warunki, w jakich żyjesz i pracujesz, aby wykluczyć zagrożenia związane z obciążeniami rodzinnymi i zdrowotnymi), da wskazówki odnośnie diety i stylu życia. Założy ci też kartę ciąży, w której będzie zapisywał wyniki badań kontrolnych, listę stosowanych leków itp. Kartę ciąży oraz zaświadczenie o grupie krwi przyszła mama powinna zawsze nosić ze sobą.

O dentyście też pamiętaj

W ostatnim trymestrze lekarz powinien także przeprowadzić badanie czynności serca płodu z oceną czynności skurczowej macicy, ocenę ruchliwości płodu, badanie jego czynności serca (KTG), badanie ultrasonograficzne z oceną dobrostanu płodu, przepływów i wód płodowych (są to badania refundowane przez NFZ).

Warto pamiętać, że w czasie ciąży wzrasta ryzyko próchnicy. W tym szczególnym okresie powinnaś dbać o swoje uzębienie. Wskazane są zatem częste wizyty u dentysty i w przypadku wykrycia próchnicy – leczenie. Może ono odbywać się w znieczuleniu miejscowym.

 

Zmiany hormonalne powodują przekrwienie dziąseł i ich większą wrażliwość. – Obie te dolegliwości mogą doprowadzić do powstania ogniska zapalnego. Bakterie z zepsutych zębów rozsiewane są zarówno po organizmie przyszłej mamy, jak i dziecka, co może doprowadzić do zagrożenia porodem przedwczesnym, pęknięcia błon płodowych i infekcji także u nienarodzonego maleństwa – ostrzega dr n. med. Rafał Kocyłowski z PreMediCare.

W razie potrzeby ginekolog może wypisać ci skierowanie do innego specjalisty albo zlecić dodatkowe badania, które nie są refundowane. Jednak każdej ciężarnej płacącej składki zdrowotne przysługuje wiele bezpłatnych badań, konsultacji, a także poród i pobyt w szpitalu, warto więc szczegółowo zapoznać się z przepisami, aby przez dziewięć miesięcy otoczyć maksymalna opieką siebie i swoje dziecko.

Ewa Podsiadły-Natorska

 

ciąża

Badania prenatalne

W czasie wizyty lekarz zmierzy ci ciśnienie, zważy cię, przeprowadzi badanie ginekologiczne, może także zlecić wykonanie: morfologii krwi, badania serologicznego w kierunku kiły (tzw. WR), badania ogólnego moczu, stężenia glukozy w surowicy krwi na czczo, cytologii i czystości pochwy. Czasami wskazane jest również wykonanie USG, badanie na obecność innych przeciwciał itp.

Niektóre schorzenia nie dają widocznych objawów, a mogą być bardzo groźne. Dzięki takim badaniom jak USG z testem podwójnym (czyli PAPP-A i betaHCG) w 11-14. tygodniu ciąży lub test potrójny między 15. a 20. tygodniem można je zdiagnozować i błyskawicznie zareagować, otaczając przyszłą mamę i nienarodzone jeszcze dziecko specjalistyczną opieką, zwiększając szanse na całkowite wyleczenie – mówi dr n. med. Rafał Kocyłowski, lekarz ginekolog, konsultant naukowy poznańskiego Centrum Badań Prenatalnych PreMediCare w Med Polonii. Takie testy NFZ refunduje kobietom z tzw. grupy ryzyka (należą do niej kobiety po 35. roku życia czy te, w rodzinach których występowały choroby genetyczne).

Po pierwszych testach, w razie potrzeby, lekarz prowadzący ciążę powinien skierować cię na inwazyjne badania prenatalne takie jak amniopunkcja (badanie wód płodowych) czy kordocenteza (analiza krwi pępowinowej). Należy jednak pamiętać, że badania inwazyjne związane są z możliwością wystąpienia powikłań – ryzyko poronienia wynosi około 1 procent.

Ważne USG

Zaleca się, aby w czasie ciąży badanie USG wykonać trzykrotnie. W pierwszym trymestrze: by oszacować zaawansowanie ciąży, rozpoznać ciążę mnogą, potwierdzić prawidłowy rozwój. Między 18. a 22. tygodniem ciąży: by ocenić prawidłowości rozwoju dziecka. Jest to najważniejsze badanie USG, ponieważ w tym okresie możliwe jest rozpoznanie zaburzeń rozwojowych i wczesne podjęcie leczenia. Między 28. a 32. tygodniem ciąży: by ocenić wzrost płodu, łożysko, płyn owodniowy, położenie płodu. W przypadku ciąży o podwyższonym ryzyku lub przy dodatkowych wskazaniach badania ultrasonograficzne wykonuje się częściej.

U kobiet z grupą krwi o czynniku Rh-ujemnym wykonuje się trzykrotne badanie krwi na obecność przeciwciał. Poza tym między 24. a 28. tygodniem lekarz zleci wykonanie testu obciążenia glukozą, wykrywającego tzw. cukrzycę ciężarnych. W ostatnich trzech

miesiącach ciąży powinnaś powtórzyć badanie WR i wykonać badanie na obecność antygenu HBs. To ostatnie jest bardzo ważne, ponieważ od jego wyniku zależy właściwe postępowanie po porodzie, zabezpieczające dziecko przed zakażeniem wirusem żółtaczki zakaźnej.

Polecane wideo

Komentarze (1)

Ocena: 5 / 5
kikkkkkkkkkkkkkk (Ocena: 5) 18.08.2013 16:28
Jeśli będziesz mamą albo dopiero planujesz ciążę, sprawdź, które badania są koniecznie i dlaczego należy je robić. Zmiany hormonalne powodują przekrwienie dziąseł i ich większą wrażliwość. – Obie te dolegliwości mogą doprowadzić do powstania ogniska zapalnego. Bakterie z zepsutych zębów rozsiewane są zarówno po organizmie przyszłej mamy, jak i dziecka, co może doprowadzić do zagrożenia porodem przedwczesnym, pęknięcia błon płodowych i infekcji także u nienarodzonego maleństwa – ostrzega dr n. med. Rafał Kocyłowski z PreMediCare. W razie potrzeby ginekolog może wypisać ci skierowanie do innego specjalisty albo zlecić dodatkowe badania, które nie są refundowane. Jednak każdej ciężarnej płacącej składki zdrowotne przysługuje wiele bezpłatnych badań, konsultacji, a także poród i pobyt w szpitalu, warto więc szczegółowo zapoznać się z przepisami, aby przez dziewięć miesięcy otoczyć maksymalna opieką siebie i swoje dziecko. Ewa Podsiadły-Natorska
odpowiedz

Polecane dla Ciebie