Gotowa na macierzyństwo: Kiedy jest najlepszy moment na urodzenie dziecka?

Zanim podejmiesz jedną z najważniejszych decyzji w swoim życiu, sprawdź, czy już pora na dziecko.
Gotowa na macierzyństwo: Kiedy jest najlepszy moment na urodzenie dziecka?
23.06.2013

Kobiety, które myślą o zajściu w ciążę, często powołują się tzw. instynkt macierzyński. Przekonują wtedy, że są gotowe na dziecko. Jednak zdaniem francuskich naukowców z Uniwersytetu Saint-Etienne instynkt macierzyński nie jest tak wiarygodny. Co zatem sprawia, że kobieta czuje nieodpartą potrzebę zajścia w ciążę? I jak sprawdzić, czy na pewno jest na to gotowa?

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, kiedy kobieta powinna zajść w ciążę – zależy to od wielu czynników. W dzisiejszych czasach kobiety coraz częściej odkładają decyzję o macierzyństwie. Z ogólnoeuropejskich badań wiemy, że średni wiek, w którym polskie kobiety decydują się na dziecko, podniósł się o trzy lata. Połowa Europejek uważa, że najlepszy wiek na urodzenie pierwszego dziecka to 25-29 lat. Zgadza się z tym ok. 63 proc. Polek. W naszym kraju przybywa także kobiet, które zostają matkami w wieku 30-34 lat.

Już czas?

Co zatem przeanalizować, jeśli zaczynasz myśleć o ciąży? Radzi dr Martyna Goryniak, psycholog i terapeuta, ekspert programu „Mama wraca do pracy”, której patronuje marka Bebilon 2.

- Żyjemy w czasach, w których mamy poczucie, że wszystko trzeba mieć pod kontrolą. Żyjąc w biegu, dążymy do tego, aby wszystko szło zgodnie z przyjętym planem, jednak ciąża jest tym aspektem życia, który czasami bywa spontaniczny. I mimo że w takiej sytuacji kobieta może mieć wątpliwości – czy da radę, czy nie zmieni to jej planów – okazuje się, że gdy dziecko pojawia się na świecie, życie toczy się dalej, tylko nieco inaczej.

- Najważniejsze jest, czy ty i partner chcecie mieć dziecko. Porozmawiajcie o swoich planach. Powinniście wspólnie przeanalizować, czy z różnych powodów jesteście w stanie powiększyć waszą rodzinę. Pamiętaj, że każdy rodzic musiał kiedyś zadebiutować w nowej roli.

- Niezależnie od tego, czy powiększenie rodziny było planowane, czy też było niespodzianką, para dorosłych ludzi, którzy tworzą związek, naprawdę jest w stanie dostosować się do zmiany w życiu, jaką jest pojawienie się nowego członka rodziny. Dziecko to przede wszystkim ogrom miłości i radości, dzięki któremu prędzej czy później po prostu zaczniecie żyć według nowego planu.

A co z pracą?

Przed podjęciem decyzji o macierzyństwie powinniście rozważyć takie kwestie jak finanse, warunki materialne, życiowe priorytety, gotowość do wprowadzenia zmian itp. Istotne będzie także pogodzenie macierzyństwa z pracą. Dr Martyna Goryniak radzi jednak, aby nie obawiać się, że urodzenie dziecka niekorzystnie wpłynie na twoją karierę zawodową. „Macierzyństwo jest czymś naturalnym i na pewno poradzisz sobie z pogodzeniem życia zawodowego i rodzinnego, zwłaszcza jeżeli odpowiednio się do tego przygotujesz” – przekonuje ekspertka programu „Mama wraca do pracy”.

Dlatego, jak podpowiada dr Martyna Goryniak, porozmawiaj ze swoim partnerem o waszej pracy, urlopach, wzajemnym wsparciu. Nie bójcie się zadawać sobie pytań i tego, że nie zawsze znajdziecie na nie odpowiedzi. Na tym etapie zbliżacie się do siebie jako przyszli rodzice.

Po co nam dziecko?

Musicie sobie również odpowiedzieć na pytanie, dlaczego chcecie mieć dziecko. „Może to być chęć dzielenia się z kimś tym co mamy, chęć zostawienia po sobie trwałego śladu, chęć kochania kogoś i opiekowania się kimś, kto jest od nas słabszy i zależny, ale także chęć spełnienia oczekiwań społecznych lub podporządkowanie się presji bliskich” – zwraca uwagę dr Goryniak. Specjalistka dodaje, że zbadanie motywacji, jaka kryje się za chęcią posiadania dziecka, wydaje się sprawą bardzo istotną. Zadbaj o to, by w tak ważnej i osobistej sprawie, jak powołanie na świat dziecka, zachować autonomię w decydowaniu – oczywiście z uwzględnieniem opinii partnera.

Kobiety przed zajściem w ciążę często powstrzymują liczne obawy – o to, czy sobie poradzą, jak będzie wyglądało ich życie, gdy pojawi się dziecko, czy nie ucierpi na tym ich relacja z partnerem, a niektóre młode kobiety martwią się również o to, jak po ciąży będzie wyglądało ich ciało. To naturalne, że pojawiają się wątpliwości, ale miliony kobiet na świecie są matkami, dlatego nie bój się – na pewno dasz sobie radę, szczególnie jeśli planujecie dziecko i przygotowujecie się do nowej roli.

Nie warto zwlekać

„W kwestii dzieci nic na siłę, najlepiej zdać się na intuicję. Ja bardzo chciałam mieć dziecko, ale się bałam – że sobie nie poradzę i przede wszystkim panicznie bałam się porodu. A okazało się, że nie taki diabeł straszny, jak go malują i teraz żałuję, że tak długo odkładałam decyzję o macierzyństwie. Dziecko daje mnóstwo szczęścia i radości, są przy nim też obowiązki, ale naprawdę wspaniale być mamą” – pisze jedna z internautek.

I na koniec mała podpowiedź – jeśli masz stałego, odpowiedzialnego partnera, dobrą sytuację finansową, a czas beztroskiego imprezowania za sobą – to znak, że możecie myśleć o dziecku. Wkrótce odkryjesz, że odkładanie tego na później nie ma sensu. Bo z pewnością jesteś już gotowa.

Ewa Podsiadły-Natorska

Komentarze (23)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 04.10.2015 18:33
Zero szacunku biedni którzy wpadli.Powiem tak nie każdy jest bardzo bogaty,widocznie tak mówią dziewczyny które chcą mieć bardzo bogatych rodziców aby mieć zapewnioną bogatą przyszłość.Pochodzę z normalnej rodziny sama sobie zapracowałam na ten sukces skończyłam prawo i prowadzę własną kancelarię dobrze zarabiam.Dziecko jednak urodziłam na iv roku studiów wtedy nie miałam stabilnej pracy i odłożonych funduszy jednak tej decyzji nie żałuję.Dziecko to największa miłość i motywacja ipaby było jak najlepiej;:)))))
odpowiedz
anonim (Ocena: 5) 08.08.2013 14:32
nigdy nie wiesz kiedy jest najlepszy moment ja swoje pierwsze dziecko urodziłam mając 24 lata, 6 lat później doczekałam się drugiego syna , a 2 lata temu urodziłą nam się córka. teraz mam 40 lat i nie żałuje niczego
odpowiedz
giu (Ocena: 5) 21.07.2013 22:25
Najlepszy moment na dziecko jest wówczas, gdy u boku stai odpowiedni facet. Dochody też są ważne oczywiście, ale i tak pierwszy argument uważam za bezwzględny priorytet.
odpowiedz
Ula (Ocena: 5) 24.06.2013 11:10
Ja jestem jak najbardziej gotowa. Mam 27 lat, męża, całkiem niezłą pracę, mamy mieszkanie. Ale nie wiem czy mój szef jest gotowy na mój urlop... Mam umowę o pracę do końca roku. A co jeżeli później jej nie przedłuży? Może mnie zwolnić po macierzyńskim? Jak to wygląda od strony prawa pracy?
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 23.06.2013 22:25
Najlepszy moment na dziecko to taki w którym masz już jakieś odłożone pieniądze najlepiej już ok 200 tyś zł no i w miarę dobrą prace, czyli taką dzięki której ma się te 4 tyś miesięcznie. Takie jest moje wyobrażenie o macierzyństwie. I pewnie nigdy nie będę matką, bo mam już 27 lat więc zanim będziemy mieli na tyle stabilną sytuacje finansową nawet nie zaryzykuje seksu bez zabezpieczenia. I nie mówcie mi że pieniądze nie są potrzebne do wychowania dziecka. Bo tak tylko mówią ci biedni który wpadli i nie mieli możliwości wyboru przez swoją głupotę. Nie wyobrażam sobie odmawiania wszystkiego sobie i dziecku, nie mogącej sprawić frajdy swojemu dziecku jakąś zabawką (mówię tu o zwykłych zabawkach żadnych drogich gadżetach). W polsce nie da się mieć dzieci, nie za dwie najniższe krajowe.
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo