USG w ciąży: Kiedy coś widać?

Wszystko, co powinnaś wiedzieć o najważniejszym w ciąży badaniu.
USG w ciąży: Kiedy coś widać?
30.11.2012

Chociaż to dwie kreski na teście ciążowym są pierwszym sygnałem dla kobiety, że doszło do zapłodnienia, to jednak dopiero badanie USG może w pełni potwierdzić tę rewelacyjną wiadomość. Wiele przyszłych mam nie jest zresztą w stanie uwierzyć, że w ich łonie rozwija się nowe życie, dopóki nie zobaczą na monitorze bijące serduszka. Niestety, podglądanie maluszka możliwe jest dopiero po kilku tygodniach od poczęcia...

Kiedy można cokolwiek zobaczyć, i jak w ogóle wyglądają pierwsze oraz kolejne badania USG? Za moment rozwiejemy wszystkie wątpliwości...

Badanie „Zero”: Czy jestem w ciąży?

Według Polskie Towarzystwa Ginekologiczne ciężarna powinna obowiązkowo wykonać trzy badania ultrasonograficzne – pierwsze około 11-14 tygodnia ciąży. W praktyce wszystko wygląda jednak nieco inaczej. Wiele przyszłych mam wykonuje USG transwaginalne już w 7-8 tygodniu ciąży. Ma ono potwierdzić, czy zarodek zagnieździł się w macicy i czy ciąża jest żywa.

ciąża

Kiedy konieczne jest dodatkowe badanie?

Według sondażu przeprowadzonego przez serwis rodzicpoludzku.pl, prawie 80% kobiet ma w ciąży więcej niż 3-4 badania USG, w tym ponad 20% przynajmniej 10! Jednak wcale nie oznacza to, że aż tyle przyszłych mam boryka się w ciąży z poważnym schorzeniami, przez co wymagają stałego monitorowania. Chodzi tutaj raczej o komfort ciężarnych, które mając możliwość częstego podglądania maleństwa są bardziej spokojne i wyciszone.

Czy USG jest bezpieczne dla maleństwa?

Opinie na temat częstego wykonywania USG w ciąży są podzielone. Niektórzy twierdzą, że fale ultradźwiękowe wytwarzane przez ultrasonograf mogą szkodzić maleństwu i powodować u niego poważne wady rozwojowe. Nie zostało to jednak potwierdzone żadnymi specjalistycznymi badaniami. Wręcz przeciwnie, lekarze są przekonani, że USG w ciąży jest w pełni bezpieczne. Ginekolodzy zwracają przede wszystkim uwagę na jego nieinwazyjność oraz to, że nie wymaga skomplikowanego przygotowania. Przede wszystkim jednak, badanie to, jak żadne inne, umożliwia natychmiastową ocenę stanu zdrowia maleństwa!

ciąża

Badanie pierwsze (11-14 tydzień ciąży): Czy maluszek rozwija się prawidłowo?

Zwykle przeprowadza się je już przez brzuch, choć w niektórych przypadkach konieczne jest również badanie transwaginalne. Pierwsze właściwe USG jest dosyć krótkie. Na jego podstawie lekarz stwierdza przede wszystkim liczbę pęcherzyków ciążowych, sprawdza czynności serca płodu oraz tzw. przezierność karkową (na podstawie tego badania można stwierdzić, czy u dziecka istnieje ryzyko urodzenia z wadą genetyczną).

Badanie drugie (18- 22 tydzień ciąży): Jak wygląda łożysko?

Specjalista ustala orientacyjną wagę oraz wymiary płodu, sprawdza również umiejscowienie łożyska. Przygląda się także położeniu i budowie serca, kończyn dolnych, górnych oraz narządów wewnętrznych.

Badanie trzecie (28-32 tydzień ciąży): Jak duże jest dziecko?

Lekarz mierzy obwód główki malucha, obwód brzuszka i długość kości udowej. Ocenia również stopień dojrzałości łożyska, bada przepływ krwi w naczyniach krwionośnych dziecka oraz ilość płynu owodniowego. USG wykonywane pod koniec ciąży służy przede wszystkim sprawdzeniu, czy maluszek jest dobrze odżywiony i dotleniony.

Komentarze (32)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 13.05.2013 10:31
ja zrobilam sobie test w zeszlym tyg., cos mnie podkusilo, bo nie dostawalam mc w terminie, okazalo sie ze na pasku ciazowam wyszly 2 mocne kreseczki, w czwartek jade do ginekologa zeby potwierdzil na 100 procent czy to ciaza, ale moje przeczucie mowi ze tak...zobaczymy
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 03.12.2012 13:10
ja się dowiedziałam o ciąży w 5 tygodniu. na początku jedynie było widać czarną plamę ale za 3 tygodnie pięknie biło serduszko :) teraz oby do 6 marca
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 02.12.2012 21:44
dość ciekawe szkoda tylko ze to pic na wodę fotomontaż.....
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 02.12.2012 13:07
jak zaszłam w pierwszą ciąże to wiedziałam, że nie dostanę mc, przeczucie jakieś, że się udało, test wieczorem to potwierdził, później wizyta u lekarza i usg w 7 tyg było już widać mały punkcik z pikającym serduszkiem, o drugiej ciąży też się domyślałam, ale nie byłam tak pewna bo staraliśmy się ok 8 mc, z testem czekaliśmy tydzień i 2 krechy, teraz czekam na rozwiązanie termin na 8 grudnia:)
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 01.12.2012 21:52
Ja akurat poszlam na usg kiedy bylam w 8 tyg ciazy i juz bylo widac malutka fasolke :) wczesniej ciaza moze nie byc jeszcze widoczna.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo