Pryszcze, przesuszone włosy oraz krwawiące dziąsła. Co jeszcze może cię spotkać w ciąży?

Z urodowego punktu widzenia, ciąża może okazać się koszmarem.
Pryszcze, przesuszone włosy oraz krwawiące dziąsła. Co jeszcze może cię spotkać w ciąży?
22.11.2012

Ciąża, zwłaszcza ta pierwsza, to dla organizmu kobiety olbrzymi szok. Wszystko zaczyna się zmieniać. Ciało przyszłej matki zachowuje się niczym obcy twór. Ciężarna zupełnie go nie poznaje. To dla niej wielkie wyzwanie, zwłaszcza że z dnia na dzień musi ona zmierzyć z zupełnie nieznanymi dotąd urodowymi problemami.

Zmartwień związanych ze zmieniającym się wyglądem jest w ciąży całe mnóstwo. Oto tylko niektóre z nich...

ciąża

I trymestr

Nieład na głowie

Podwyższony poziom estrogenów i progesteronu sprawiają, że skóra głowy produkuje więcej sebum. Włosy mogą więc szybciej się przetłuszczać. Niektóre ciężarne narzekają również, że kosmyki stają się mniej sprężyste i kompletnie nie da się ich ułożyć. Na szczęście, kondycja czupryny poprawia się w drugim trymetrze.

Twarz pełna pryszczy

Ciąża wpływa również na cerę. W niektórych przypadkach jest zbawienna – wygładza skórę, spłyca drobna zmarszczki oraz, dzięki zwiększonej objętości krwi, sprawia, że twarz nabiera lekko różowego zabarwienia. Niestety, nie zawsze jest tak kolorowo. Może się zdarzyć, że zmiany hormonalne wpłyną na wygląd skóry destrukcyjnie i pojawi się trądzik, którego niestety w okresie ciąży i karmienia piersią nie można leczyć farmakologicznie.

Popękane naczynka

Tutaj winowajcą również są zmiany hormonalne. Powodem mogą być także silne wymioty. Problem ten dotyka głównie kobiety, które już przed ciążą miały bardzo delikatną, wrażliwą cerę z tendencją do powstawania nieestetycznych „pajączków”.

Busz na nogach

Podwyższony poziom estrogenów pobudza do pracy mieszki włosowe znajdujące się na całym ciele. Do dlatego wiele przyszłych mam narzeka, że musi depilować się częściej niż zwykle. Podobnie jest zresztą z paznokciami, które przez całe dziewięć miesięcy rosną jak oszalałe.

ciąża

II trymestr

Niepokojące przebarwienia

W ciąży wszystkie pieprzyki na ciele stają się wyraźnie ciemniejsze. W drugim trymestrze pojawia się również charakterystyczna brązowa linia biegnąca od pępka do spojenia łonowego. Na twarzy uwidaczniają się żółtawe lub ciemnobrunatne plamy. Jest to spowodowane nadmierną produkcją melaniny – barwnika skóry.

Krwawienie dziąseł

Burza hormonalna zachodząca w organizmie przyszłej mamy wywołuje nie tylko mdłości i zaparcia, lecz także doprowadza do rozszerzenia naczyń krwionośnych i zwiększenia ich kruchości. Do dlatego właśnie wiele ciężarnych narzeka na dość silne krwawienia z dziąseł lub nosa. Pojawiają się one zwykle około 5 miesiąca i trwają do samego końca ciąży.

Sińce pod oczami

Rozszerzanie naczyń krwionośnych w ciąży doprowadza również do powstawania nieestetycznych, ciemnoniebieskich sińców pod oczami. Większość kobiet zauważa, że stają się one mniej widoczne zaraz po porodzie.

Pucołowata twarz

Szybkie przybieranie na wadze doprowadza nie tylko do powiększania się bioder. Znaczny przyrost masy ciała sprawia, że również twarz ciężarnej wydaje się pełniejsza. Policzki stają się bardziej okrągłe, pojawia się drugi podbródek. Na szczęście, w większości przypadków zmiana owalu twarzy jest tymczasowa i niedługo po rozwiązaniu wszystko wraca do normy.

ciąża

III trymestr

Uporczywy cellulit

Nawet jeśli nigdy nie miałaś cellulitu, na 90% pojawi się w ciąży. W tym czasie organizm produkuje więcej estrogenów, co osłabia ścianki naczyń limfatycznych i krwionośnych, które w efekcie przepuszczają do przestrzeni międzykomórkowej płyn fizjologiczny. To właśnie ten płyn gromadzi się w tkance podskórnej i zaburza mikrokrążenie.

Nieznośne rozstępy

Rozstępy są efektem zbyt szybkiego rozciągania się skóry. W okresie ciąży w organizmie wydzielana jest duża ilość kortyzolu. Nadmiar tego hormonu powoduje, że nowe włókna kolagenowe są mniej odporne na rozciąganie, a stare widocznie słabną. Rosnący brzuszek sprawia, że skóra się rozchodzi, a włóka kolagenowe pękają, ponieważ nie są wystarczająco wytrzymałe.

Zwiotczały biust

Wraz z upływem kolejnych miesięcy piersi stają się coraz większe. Pod koniec ciąży na rozciągającym się do granic wytrzymałości biuście często pojawiają się różowawe rozstępy. Na sutkach zauważyć można małe wypukłe grudki – to gruczoły łojowe, których zadaniem jest zapewnienie brodawkom odpowiedniego poziomu nawilżenia.

Swędząca skóra

Swędzenie brzuszka często pojawia się w trzecim trymestrze ciąży. Dzieje się tak dlatego, że skóra mocno się rozciąga, a co za tym idzie robi się napięta, sucha i cienka. Tę dolegliwość łagodzą balsamy i mleczka do skóry suchej i atopowej. Warto jednak obserwować, czy świąd nie przenosi się na całe ciało i czy się nie nasila.

Po przeczytaniu tego tekstu wydaje Ci się, że ciąża to okropny stan, w którym kobieta kompletnie traci swój urok, a rozwijający się płód zabiera z jej organizmu wszystko, co najlepsze? Zanim stwierdzisz, że nigdy nie chcesz mieć dzieci, pomyśl o małej kruszynce, która mieszka w kobiecym łonie. Większość świeżo upieczonych mam twierdzi, że to prawdziwy cud, największe szczęście jakie spotkało ich w życiu. Przyjście na świat maluszka wynagradza im wszystkie cierpienia...

Polecane wideo

Komentarze (80)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 13.07.2015 20:06
Napisz komenSprzedam zestaw z Women On Web, zestaw sklada sie z 1 tab Mifepristonu + 8 tab Misoprostolu Zestaw sprzedam za 390zł, mozliwa jest wysylka kurierska lub poczta polska lub odbior osobisty! Moj numer to 697564trzy10.tarz...
odpowiedz
Amela (Ocena: 5) 23.04.2013 14:45
Ja nie miałam żadnych problemów praktycznie prócz jednego, ale chyba najbardziej drażniącego. Miałam niesamowite zaparcia. Przez jakiś czas kompletnie nie mogłam sobie z tym poradzić. Myślałam już nawet o lewatywie, ale przecież w ciąży bym czegoś takiego zrobić nie mogła. Znalazłam na szczęście coś co się nazywa Eva/qu, czopki, których można bezpiecznie używać nawet w ciąży. Oparte na naturalnych składnikach, łatwe w aplikacji. Kiedyś jak używałam czopków to musiałam całą noc czekać na efekty, a nieraz było tak że po kilku godzinach musiałam niespodziewanie zrywać się z łóżka. Z tymi jest o tyle wygodniej, że działają już po 15 minutach od zastosowania. jest to naprawdę niesamowicie wygodne. No i póki co zaparcia odpuściły, mam nadzieję, że więcej nie wrócą chociaż zdaję sobie sprawę z tego, że jeszcze mogę mieć nieraz z tym problemy.
odpowiedz
karinaaa (Ocena: 5) 08.02.2013 15:36
Po pierwszej wizycie u ginekologa w 9 tygodniu ciąży lekarz zasugerował mi, że infekcje intymne są bardzo częste w ciąży ze względu na zmiany hormonalne. Doradził mi żebym przed wyjściem na basen, przy każdym dyskomforcie w miejscu intymnym, przy swędzeniu czy upławach zakładała sobie invag. Probiotyk posiada polskie bakterie mlekowe dlatego skutecznie chroni przed infekcjami i jest bezpieczny dla maleństwa. Do porodu wspierałam się nim i wszystko było w porządku.
odpowiedz
asia z (Ocena: 5) 28.01.2013 23:32
Moja siostra w ciąży kilka razy miała grzybice pochwy i dodatkowo złapała infekcję bakteryjną, która spowodowała przedwczesny poród. Jestem teraz w 5 miesiącu ciąży i cały czas zażywam provag, zawarte w nim bakterie mlekowe ochraniają układ moczowy i pochwę przed infekcjami, ma on pozytywna opinię PTG więc mam do niego pełne zaufanie. W ciągu tych 20 tygodni nie miałam żadnej infekcji i do rozwiązania nie chciałabym mieć, żeby maluszek mógł spokojnie czekać na „swój czas”.
odpowiedz
ja (Ocena: 5) 18.01.2013 21:52
wszystko nie byloby az tak zle, gdyby znaczna czesc artykulu nie miala popracia naukowego i jest na prawde kompletnym stekiem bzdur. Ktos pisze to, bo chyba sam m problem w tej dziedzinie, a pewnie zmuszony przez przelozonego, aby nie mial artykul az tak negatywnego oddzwieku, dodal kilka zdan koncowych, ktora az sztucznie brzmia na tle reszty. Chyba autor mysli, ze na ta strone wchodza tylko mamy ktore chca byc lub sa w ciazy i nikt bardziej kompetentny w tej dziedzinie informacji tych nie zweryfikuje.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie