Pierwsza ciąża: Jak się wtedy czujesz? Kiedy jest na nią najlepszy czas? FAKTY / MITY

Ciąża, zwłaszcza ta pierwsza, budzi wątpliwości i obawy. Co trzeba o niej wiedzieć, żeby wyeliminować niepokój o siebie i dziecko?
Pierwsza ciąża: Jak się wtedy czujesz? Kiedy jest na nią najlepszy czas? FAKTY / MITY
11.11.2012

Na temat pierwszej ciąży rozpowszechniło się sporo mitów, które powtarzane, mogą skutecznie wystraszyć przyszłe matki. Jednak wiele informacji – zwłaszcza te, które krążą w sieci – nie jest prawdziwych. Sprawdź, co jest mitem na temat pierwszej ciąży, a co faktem.

Najlepszy moment na urodzenie dziecka to 20-35 lat

FAKT. Po ukończeniu 35. roku życia komórki jajowe kobiety mogą się wyczerpać. Nie ulegają wtedy zapłodnieniu, a zarodki nie rozwijają się albo nie zagnieżdżają w macicy. Dlatego właśnie liczba poronień czy wad genetycznych u dzieci, których matki skończyły 35 lat (zwłaszcza jeśli są po czterdziestce), wyraźnie wzrasta. Ciąża po 40. roku życia wiąże się z zagrożeniem zarówno dla matki, jak i jej dziecka. Z kolei młode kobiety przed 20. rokiem życia nie dojrzały jeszcze psychicznie i fizycznie, a także społecznie do roli matki.

Pierwszej ciąży zwykle towarzyszy uczucie przygnębienia

MIT. Nieprawda, że każda przyszła mama czuje się niepewnie, jest lękliwa i zamknięta w sobie. „Cechą charakterystyczną dla okresu ciąży jest podatność na zmiany nastroju. Samopoczucie w tym czasie może podlegać częstym zmianom i wahać się między biegunami przygnębienia i euforii. W jednej chwili czujesz się smutna, przybita i zrezygnowana, aby zaraz stać się wulkanem energii, gotowa podjąć najtrudniejsze wyzwania” – tłumaczy prof. Longin Marianowski w poradniku „Od poczęcia do narodzin”. Uczucie niepewności, przygnębienia i niepokoju, owszem, często dominuje w pierwszej połowie ciąży. Jednak wraz ze stabilizacją czynności hormonalnej kobieta odzyskuje dobry nastrój, pewność siebie i spokój.

ciąża

Kobieta w pierwszej ciąży powinna jeść za dwoje

MIT. Prof. Longin Marianowski zaznacza, że potrzeby energetyczne kobiety ciężarnej rosną w miarę rozwoju ciąży i pod koniec są przeciętnie o 500 kalorii dziennie wyższe niż na początku, co daje około 2500 kalorii na dzień. Nie oznacza to jednak, że spodziewająca się dziecka (szczególnie pierwszego) kobieta może jeść bez umiaru. Od ilości ważniejsza jest jakość – niezbędne minerały, mikro- i makroelementy, które kobieta dostarczy organizmowi wraz z pożywieniem. Unikać należy natomiast soli, tłuszczów zwierzęcych, cukru czy nadmiaru węglowodanów.

Sporadyczny kieliszek wina nie wpłynie na ciążę

MIT. Alkohol w ciąży jest zabroniony – nieważne jaki i w jakich ilościach. „Nadużywanie alkoholu zwiększa ryzyko wystąpienia wad ośrodkowego układu nerwowego, serca i kończyn oraz upośledzenia umysłowego. Nie jest znana bezpieczna dla dziecka ilość alkoholu wypijanego przez matkę w czasie ciąży” – podkreśla prof. Longin Marianowski w swoim poradniku. Spożywanie alkoholu w ciąży może skutkować u dziecka alkoholowym zespołem płodowym. W ciąży nawet picie mocnej kawy i herbaty należy ograniczyć; zawarta w nich kofeina przedostaje się do krążenia malucha – jej nadmiar może powodować poronienia oraz zaburzenia czynności serca u noworodka, a nawet drgawki.

ciąża

W ciąży należy zachować aktywność fizyczną

FAKT. Mylą się kobiety, które uważają, że ciężarna powinna wyłącznie leżeć i wypoczywać. Brak ruchu jest bardzo szkodliwy dla przyszłej mamy i jej dziecka. Poród jest ogromnym wysiłkiem, dlatego należy się do niego odpowiednio przygotować, przede wszystkim poprzez właściwie dobrane ćwiczenia. Chodzi o wyuczenie prawidłowej postawy warunkującej napięcie mięśni, wzmocnienie mięśni brzucha, grzbietu, zwiększenie ruchomości w obrębie kręgosłupa i stawów biodrowych, a także rozciągnięcie i uelastycznienie mięśni dna macicy. Poza tym regularne ćwiczenia poprawią nastrój, kondycję, zmniejszają ociężałość.

W pierwszej ciąży należy unikać środków chemicznych

FAKT. Dotyczy to zarówno pierwszej, jak i kolejnych ciąż. Prof. Longin Marianowski podkreśla, że ciężarna powinna unikać wszelkiego rodzaju toksyn i chemikaliów o silnym działaniu. „Zaniechaj stosowania środków czystości o ostrych zapachach, a także tych, które produkowane są na bazie chloru i amoniaku. Stosując środki czystości w gospodarstwie domowym, używaj gumowych rękawic, zapobiegających przenikaniu substancji chemicznych przez skórę. Uważaj na farby z zawartością rtęci i ołowiu, a także na środki owadobójcze i chwastobójcze” – przekonuje specjalista. W ciąży należy unikać promieniowania rentgenowskiego i mikrofali (z kuchenek mikrofalowych). Ciężarna nie powinna również farbować włosów preparatami, które zawierają amoniak i związki metaliczne.

Ewa Podsiadły-Natorska

Zobacz także:

Mniej kilogramów po ciąży

Oto podpowiedzi, dzięki którym szybko wrócisz do figury sprzed ciąży.

7 sygnałów, że jesteś w ciąży

Rozpoznaj pierwsze symptomy ciąży.

ciąża

Pierwsza ciąża zawsze objawia się nudnościami i wymiotami

MIT. Nudności, choć są bardzo częstym objawem, nie występują u każdej spodziewającej się dziecka kobiety – ma je ok. 80 proc. z nich. Zazwyczaj pojawiają się rano, po wstaniu z łóżka, niekiedy występują również o innych porach dnia (szczególnie jako reakcja na zapach potraw). U większości kobiet nudności ustępują po pierwszym trymestrze ciąży, choć u kilku procent ciężarnych dolegliwość ta utrzymuje się aż do końca ostatniego trymestru. Natomiast wymioty najczęściej towarzyszą nudnościom, choć występują nieco rzadziej – u ok. 60-70 proc. kobiet. Uwaga! Jeśli wymiotujesz po każdym posiłku, mówi się wtedy o niepowściągliwych wymiotach ciężarnej i jest to objaw patologiczny, który wymaga leczenia.

Pierwsza ciąża jest trudniejsza od drugiej

FAKT. Gdy kobieta zachodzi w ciążę po raz pierwszy, zazwyczaj towarzyszy jej lęk przed nieznanym, poczucie bezradności i niepewności. Szczególnie poród jest niezwykle intensywnym doświadczeniem – ciało jest nieprzygotowane do takiego wysiłku. Pierwsza ciąża to dla organizmu szok. Ciężarnej dokucza również huśtawka hormonalna. Ale przy drugiej ciąży kobieta wie, czego się spodziewać. Wiele ciężarnych obserwuje wtedy u siebie mniejszą senność i lepsze samopoczucie. Szybciej odczuwają również ruchy dziecka w brzuchu.

Komentarze (57)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 22.06.2014 00:38
każdy czas jest dobry jeśli do tematu ciąży podejdzie się poważnie. ja sporo konsultowałam się z lekarzem i na razie wychodzi mi to na dobre. zwłaszcza jeśli chodzi o stosowanie suplementów. biorę pregnofer dha z kwasami dha, które pozytywnie wpływają na rozwój mózgu i oczu płodu i niemowląt a także przyszłych mam. ważna rzecz!
odpowiedz
Podpis... (Ocena: 5) 20.01.2013 03:02
Napisz komentarz...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 03.12.2012 08:05
wiadomo, ze nalezy bardzo na siebie uwazac ale nie popadajmy w skrajnosci..znam przypadki gdzie matki w ciazy non stop piły, palily a nawet cpaly heroine a dzieciaki sa zupelnie zdrowe..fakt, ze moze nie beda czlonkami mensy hahaha ja jestem temu jak najbardziej przeciwna
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 12.11.2012 14:38
W ciąży powinno się jak najwięcej chodzić, bo to sprzyja rozwojowi zmysłu dotyku (dziecko jest obmywane wodami płodowymi) - więc aktywność fizyczna, jak najbardziej TAK:)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 12.11.2012 09:33
A ja się najbardziej boję, że dziecko urodzi się chore. Jak chcecie to hejtujcie, ale jak widzę te dzieci w tv w reklamach jakichś fundacji to mam ochotę wyrzucić telewizor, na myśl, że ktoś pozwolił tym dzieciom przyjść na świat - tylko po to, żeby cierpiały. Nie da się ukryć, że nie chciałabym takiego ciężaru i każdego dnia, jakbym patrzyła na to dziecko, miałabym wyrzuty sumienia i analizowała, co takiego zrobiłam,że się taki "potworek" urodził. Dziecko powinno być wg mnie źródłem szczęścia - obserwowanie pierwszych kroków, uczenie literek jak jest małe, pomoc w lekcjach, pierwsze miłości, pierwsze wszystko, co ominie te niepełnosprawne dzieci, albo przyjdzie w jakimś opóźnionym momencie, a ja będę miała świadomość, że tak być nie powinno :(
zobacz odpowiedzi (3)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo