Dylematy przyszłych mam: Czy brak nudności świadczy o zaburzeniach? (+ 7 innych pytań)

Oto 8 największych ciążowych zmartwień.
Dylematy przyszłych mam: Czy brak nudności świadczy o zaburzeniach? (+ 7 innych pytań)
04.11.2012

W dzisiejszym świecie żadna przyszła mama nie ma problemów z dotarciem do wszelkich informacji związanych z ciążą i porodem. Z jednej strony, taka wiedza pozwala jej lepiej przygotować się do roli matki. Z drugiej jednak, ciężarna dowiaduje się, jak wiele grozi jej i maleństwu. 

Oto 8 największych ciążowych zmartwień. Niektóre z nich są zupełnie bezzasadne...

ciąża

Brak porannych nudności

Przyczyną nudności i wymiotów są w pierwszym trymestrze ciąży są zmiany hormonalne w organizmie kobiety. Nieprzyjemne dolegliwości pojawiają się zwykle o poranku. Nie jest to jednak regułą. Jak pokazują badania, około 25 procent przyszłych mam w ogóle nie doświadcza porannych nudności, a ich dzieci rodzą się zdrowe i silne.

Ciąża a zwierzęta. Czy pies i kot mogą stanowić zagrożenie?

Choć nie jest prawdą, że domowe zwierzęta stanowią realne zagrożenie dla osłabionej odporności kobiet w ciąży, a co za tym idzie dla samego płodu, warto dmuchać na zimne. Przyszłe mamy powinny przede wszystkim ze wzmożoną ostrożnością dbać o przestrzeganie higieny, unikać kontaktu z odchodami zwierzaków, na przykład podczas sprzątania kuwety.

ciąża

Nagły spadek wagi

Utrata kilogramów w pierwszych miesiącach ciąży spowodowana jest zwykle porannymi nudnościami i brakiem apetytu. Może również wskazywać na problemy z tarczycą. Lepiej więc nie bagatelizować tego stanu i jak najszybciej skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

Krwawienie w ciąży

Plamienia podczas ciąży mogą zdarzyć się w dowolnym okresie jej trwania i o zróżnicowanym nasileniu. Przyczyn ich występowania jest wiele. Jedne są groźne dla życia matki i dziecka, drugie niekoniecznie. Jednakże żadnego krwawienia nie wolno lekceważyć.

ciąża

Czy seks na pewno nie zaszkodzi dziecku?

Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, nie trzeba powstrzymywać się od współżycia. Nie ma bowiem takiej możliwości, aby członek, nawet w trakcie głębokiej penetracji, uszkodził płód. Rozwijające się dziecko jest chronione przez mięsień macicy oraz błony i wody płodowe.

Upadek w ciąży

Ciało przyszłej mamy zbudowane jest w taki sposób, aby chronić płód przed urazami mechanicznymi. Już sam płyn owodniowy działa jak amortyzator wstrząsów. Niebezpieczne są więc przede wszystkim upadki bezpośrednio na brzuch. W innych przypadkach, jeżeli nie pojawią się niepokojące objawy, takie jak krwawienie czy bóle w dole brzucha, ciężarna nie powinna mieć powodów do zmartwień.

ciąża

Czy podwyższony poziom AFP zawsze oznacza wady rozwojowe płodu?

AFP jest substancją oznaczaną we krwi ciężarnej, którą bada się między 16. a 18. tygodniem ciąży, aby wykluczyć ewentualne wady rozwojowe płodu. Podwyższony poziom AFP nie zawsze jednak oznacza chorobę, często świadczy o tym, że kobieta urodzi bliźniaki.

Praca przy komputerze w ciąży

Naukowcy nie udowodnili dotąd szkodliwego działania promieniowania elektromagnetycznego, jakie emituje komputer, na rozwój ciąży. Poza tym w nowoczesnych monitorach promieniowanie to jest minimalne. Przyszła mama nie powinna jednak zbyt długo siedzieć przy komputerze (najlepiej gdyby było to do 4 godzin dziennie) – ze względu na obciążenie dla wzroku i kręgosłupa.

Gabriela Mostowicz-Zamenhof

Zobacz także:

Mniej kilogramów po ciąży

Każda kobieta chciałaby po ciąży jak najszybciej pozbyć się dodatkowych kilogramów. Ale zasada jest jedna – nadwagę musimy gubić powoli i z głową.

Wstydliwe dolegliwości ciążowe

Większość przyszłych mam wstydzi się do nich przyznać.

Komentarze (7)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 13.07.2015 19:49
Sprzedam zestaw z Women On Web, zestaw sklada sie z 1 tab Mifepristonu + 8 tab Misoprostolu Zestaw sprzedam za 390zł, mozliwa jest wysylka kurierska lub poczta polska lub odbior osobisty! Moj numer to 697564trzy10.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 19.12.2012 21:27
Wszystko zależy od samopoczucia kobiety, tak naprawdę ciąża to proces bardzo indywidualny. Niektóre kobiety potrzebują częstszego wypoczynku niż inne. Najlepiej nie komentować, ponieważ każda ciąża jest inna i przebiega zupełnie inaczej. Co to toksoplazmozy już dawno udowodniono, że koty jej nie przenoszą ;-). Niestety, niektórym lekarzom czy położnym, którzy informują o tym, żeby uważać w ciąży na koty widocznie nie chce się dokształcać i być po prostu na bieżąco.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 04.11.2012 17:12
Śmieszą mnie te artykuły coraz bardziej wychodzi na to że kobiety w ciąży powinny leżeć i to wszystko. Ciąża to nie choroba,
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 04.11.2012 11:42
z kotami może być problem, bo mogą roznosić toksoplazmozę - ale to raczej dzikie koty, a nie domowe, czyste i zadbane
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 04.11.2012 10:49
Moja tępa koleżanka z okazji porodu wywaliła z domu kota i pieska do schroniska, bo się przestraszyła, że to zaszkodzi jej ciąży. Pieska przygarnęłam. A ona jak to młoda matka zamiast mózgu mam kupkę i pieluchę w głowie.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo