Późna ciąża dobra dla zdrowia kobiety. Warto zaryzykować zdrowiem przyszłego dziecka?

Ciąża po 40. roku życia może znacznie ograniczyć ryzyko zachorowania na raka.
Późna ciąża dobra dla zdrowia kobiety. Warto zaryzykować zdrowiem przyszłego dziecka?
03.08.2012

Podobno ciąża po 35. roku życia niesie za sobą wiele niebezpieczeństw. Zaliczają się do nich m.in. nieprawidłowe ułożenie łożyska, częste infekcje oraz urodzenie dziecka z zespołem Downa. Okazuje się jednak, że późne macierzyństwo może mieć bardzo dobry wpływ na zdrowie kobiety, a nawet… ograniczyć ryzyko raka.

Tak przynajmniej wynika z najnowszych analiz, które przeprowadzili specjaliści z Uniwersytetu Keck School of Medicine w Południowej Kalifornii. - Naukowcy przeanalizowali wyniki badań, w których uczestniczyło 8 671 pacjentek chorych na raka endometrium oraz 16 562 kobiet nie dotkniętych tą chorobą. Sprawdzili, jak rodzenie dzieci wpływa na ryzyko zachorowania na raka trzonu macicy. Wzięli też pod uwagę inne znane czynniki, jak używanie antykoncepcji oraz liczba dzieci – czytamy na Sforze.

Okazało się wówczas, że te panie, które zaszły w ciążę po 40-tce, chorowały o 44 proc. rzadziej od kobiet, które ostatnie dziecko urodziły w wieku 25 lat lub wcześniej. Podobnie było w przypadku pacjentek, rodzących w wieku 35-39 lat (ryzyko zachorowania mniejsze o 32 proc.) oraz w wieku 30-34 lat (chorowały o 7 proc. rzadziej od rodzących 25-latek).

Z czego wynika ten `efekt ochronny`? - Poziom hormonów w czasie ciąży korzystnie wpływa na zapobieganie rakowi u ludzi starszych. Dodatkowo poród pomaga pozbyć się rakotwórczych komórek z macicy. Może też być tak, że kobiety zdolne do zajścia w ciążę w późniejszym wieku mają od początku zdrowsze macice – podsumowała kierująca badaniami prof. Setiawan.

A Wy co sądzicie na temat późnego macierzyństwa?

Maja Zielińska

Zobacz także:

Na ile % zajdziesz w ciążę tego lata?

Sprawdź, jaka jest szansa na to, że w te wakacje zajdziesz w ciążę. Psychozabawa z przymrużeniem oka!

Poród bez tajemnic: Wywiad z położną

Czego kobiety najbardziej obawiają się na porodówce? Dlaczego decydują się na cesarskie cięcie?

Komentarze (8)

Ocena: 5 / 5
Ania (Ocena: 5) 06.06.2018 11:27
Może to rzeczywiście pomaga zapobiegać komórkom rakowym, ale też taka kobieta zdecydowanie czuje się odmłodzona dzięki takiemu maluszkowi. Oczywiście, dziecko jest wtedy najważniejsze, ale mówię to z obserwacji. Moja koleżanka zaszła w ciąże po 40. Dzięki temu czuła się lepiej, że potrafiła tego dokonać. Chodziła na badania do świetnej pani doktor Rozmus-Warcholińskiej w Katowicach. To ona wykonała jej USG w 3 i 4D. Świetnie jej wszystko wytłumaczyła, poświęciła jej dużo czasu. Wszystko poszło świetnie i teraz jest z nami mała Lidka. :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 03.08.2012 10:50
Jak się chce mieć dziecko to się nie myśli o sobie tylko o maleństwie. Dlatego dla mnie to już nawet nie głupota a samolubstwo zachodzić w ciąże po 40 dla własnego zdrowia kosztem dziecka, bo jak wiadomo ryzyko dziecka z Z.D. się zwiększa z wiekiem i po 40 jest to już 1 do 30.
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 03.08.2012 09:52
sama już nie wiem kiedy najlepiej mieć dziecko. Jak się ma 20-parę lat to chce się szaleć, a jak 30-parę to sie robi karierę zazwyczaj...
zobacz odpowiedzi (3)
Anonim (Ocena: 5) 03.08.2012 09:21
ja będę mieć dziecko po 30 ;D
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo