Co jeść w ciąży, by urodzić ładne, mądre albo konkretnej płci dziecko? TO DZIAŁA!

Dietetyczne wskazówki dla przyszłych mam.
Co jeść w ciąży, by urodzić ładne, mądre albo konkretnej płci dziecko? TO DZIAŁA!
18.07.2012

Urodzi się chłopczyk czy dziewczynka? Maluch będzie podobny do taty, czy może odziedziczy więcej cech po Tobie? Będzie mądry i wesoły jak dziadek, czy racze nieśmiały i wrażliwy jak babcia? Wydawałoby się, że decyzja o wyglądzie i predyspozycjach psychicznych dziecka jest zupełnie od nas niezależna, że to sprawka odpowiednich kombinacji genetycznych, które mają miejsce już w chwili zapłodnienia. Jednak to wcale nie oznacza, że ciężarna nie ma tutaj nic do powiedzenia. Sprawa jest bowiem dużo bardziej skomplikowana.

Już w starożytnych czasach wierzono, że rodzice mogą mieć wpływ na płeć, wygląd i inteligencję swojego potomka. Główny nacisk kładziono przede wszystkim na odpowiednią dietę ciężarnej oraz to, jakie pokarmy przyszła mama spożywa jeszcze przed poczęciem.

A co na to współcześni badacze? Naukowcy, nie mają wątpliwości – dieta kobiety ma ogromny wpływ na przyszłe dziecko! Oto, co powinniśmy jeść, aby spłodzić wymarzonego potomka...

Spożywcze

Dietetyczne wskazówki dla kobiet pragnących począć dziewczynkę

Chcąc zaplanować płeć dziecka, zmiany w jadłospisie należy wprowadzać już na kilka tygodni przed planowanym zajściem w ciążę. Zasada jest prosta – dieta bogata w wapń i magnez sprzyja narodzinom dziewczynek, natomiast obfitująca w sód i potas chłopców.

Mamy pragnące urodzić małą księżniczkę powinny więc jeść dużo nabiału i nie odmawiać sobie potraw mącznych. Bogate w wapń i magnez są także rośliny strączkowe: fasola, groch, bób, soczewica, soja. W ramach deseru warto jeść czekoladę, a herbatę słodzić miodem.

Spożywcze

Jadłospis dla przyszłych mam chłopców

Jesteś wegetarianką? To niedobrze, bo bazą twojej diety powinno być mięso. W ramach przekąsek podjadaj warzywa (marchew, brokuły, rośliny strączkowe) oraz suszone i świeże owoce (morele, banany, cytrusy).

Na podwieczorek zafunduj sobie szklankę gęstego soku pomidorowego lub wielowarzywnego. Nie powinnaś jeść zbyt dużych ilości orzechów, czekolady oraz nabiału.

Spożywcze

Co jeść, by spłodzić ładne dziecko?

Chociaż to geny decydują o tym, jaki kolor oczu i jakie rysy twarzy będzie miał Twój malec, to jednak pewne cechy wyglądu, a zwłaszcza kondycję skóry i włosów malucha, możesz sama zaplanować. Tak przynajmniej twierdzą amerykańscy dietetycy, którzy opracowali specjalny jadłospis dla każdej przyszłej mamy, która pragnie posiadać urodziwe potomstwo.

Specjaliści zalecają, aby każdy z pięciu posiłków, które spożywa w ciągu dnia ciężarna zawierał w sobie dużo magnezu, cynku i selenu. Chodzi przede wszystkim o to, aby dostarczyć do organizmu jak najwięcej antyoksydantów, czyli substancji zapobiegających powstawaniu w organizmie szkodliwych produktów przemiany materii.

Spożywcze

Jak począć inteligentne dziecko?

Przekonanie o tym, że tylko utalentowani rodzice mogą przekazać swojemu dziecku potencjał twórczy należy włożyć między bajki. Najlepszy możliwy start w życiu można dać maluchowi również dzięki przestrzeganiu w ciąży odpowiednio zbilansowanej diety. Właściwe pożywienie wpływa bowiem na rozwój mózgu płodu oraz pozwala ograniczyć ryzyko wystąpienia niektórych wad wrodzonych.

Co więc jeść, aby urodzić geniusza? Chodzi przede wszystkim o to, aby w naszej diecie niczego nie brakowało. Warto również zwrócić szczególną uwagę na kwas tłuszczowy z rodziny omega-3 DHA. Znajdziemy go w rybach, owocach morza, oleju lnianym, mięsie kurczaka oraz w wątróbce.

Badania naukowców z Uniwersytetu Harvarda wykazały, że ciężarne, które jadły tygodniowo więcej niż 400 g. produktów wzbogaconych w omega-3 urodziły dzieci z wyższym wskaźnikiem inteligencji, mające lepszą pamięć i zdolność koncentracji.

Spożywcze

Jak się odżywiać, żeby nie urodzić olbrzyma?

Wśród przyszłych mam pokutuje przekonanie mówiące o tym, że im więcej kobieta w ciąży je, tym większe urodzi dziecko. Nie jest to oczywiście prawda. Każdy płód posiada swoje własne, indywidualne tempo rozwoju, niezależne od wagi matki. O ile jednak, ilość spożywanych pokarmów nie ma tak wielkiego znaczenie, o tyle już ich rodzaj i jakość mogą tutaj odgrywać pewną rolę.

Przyszła mama powinna unikać przede wszystkim wysoko przetworzonej i mocno konserwowanej żywności. Warto również na czas ciąży zrezygnować ze sprzedawanego w supermarketach mięsa drobiowego. Nafaszerowane hormonami i antybiotykami kurczaki mogą bowiem wywołać zaburzenia w funkcjonowaniu układu dokrewnego malucha.

Gabriela Mostowicz-Zamenhof

Zobacz także:

Co może spotkać Cię na porodówce? Kilka niespodzianek z piekła rodem...

Mimowolne wypróżnianie, wstydliwa depilacja, pękające brodawki – to tylko nieliczne traumatyczne doświadczenia, na które musisz być gotowa.

VIDEO: Jak wygląda poród OD ŚRODKA?

Trzydziestosekundowe nagranie wykonane z użyciem rezonansu magnetycznego robi furorę w sieci.

Komentarze (45)

Ocena: 5 / 5
jak zdrowo jeść (Ocena: 5) 18.09.2018 20:20
Ja znalazłam super poradnię dietetyczną online Foodwise https://www.foodwise.pl/twoja-poradnia . Układają mi plan żywieniowy i przesyłają listę zakupów. Strasznie czułam się w ciąży, ale pozostawałam aktywna zawodowo i nie miałam czasu na bieganie po kolejnych lekarzach. Foodwise poleciła mi koleżanka. Dania były pyszne, wreszcie czułam się dobrze i teraz jak już Antek jest na świecie to dalej stamtąd zamawiamy diety :)
odpowiedz
Agnieszka (Ocena: 5) 17.08.2015 18:15
Szkoda, że nie mówi się też o tym, jak wpływ mają na to tatusiowie. My z partnerem bardzo o siebie dbamy przed zajściem w ciąże, zdrowo jemy, mąż bierze tak jak ja suplementy Ferti Man, ja kwas foliowy i cynk. Wiadomo, że dziecko rozwija się w kobiecie, ale meżczyzna, a właściwie jego kondycja przed ma również wielkie znaczenie.
zobacz odpowiedzi (1)
WWW (Ocena: 5) 14.04.2013 12:29
jakie idioctwo! przeciez za plec dziecka odpowiadaja chromosomy u faceta... nie wiem dlaczego wprowadzacie spoleczenstwo w blad.. :/
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 23.07.2012 12:42
Ponad 2 miliony psów jest brutalnie zabijanych każdego roku w Korei Południowej. To ponad 5,000 psów dziennie, które jest duszonych, podpalanych, rażonych prądem lub bitych na śmierć dla ich mięsa Pomimo zakazu reklamowania się na głównych ulicach czy po angielsku, ponad 6,000 restauracji obecnie serwuje psie mięso w Korei Południowej.I nie są one zamykane. Możesz pomóc nam zmienić życie milionów psów. Międzynarodowe wsparcie przeciwko torturowaniu psów i spożywaniu psiego mięsa jest jedyną drogą aby wymusić na rządzie Korei Południowej realne przestrzeganie praw zwierząt i zakazanie "psiego" przemysłu w każdej formie. Ta petycja zostanie przedstawiona przedstawicielom Koreańskiej administracji państwowej w Seulu przez Koreańskich Obrońców Praw Zwierząt kiedy zostanie zebranych co najmniej 1 milion podpisów. uniteddogs.com/stopkillingdogs/ Ponad 600 tys. ludzi podpisało tą petycję. Pomóż, nie bądź obojętny !
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 19.07.2012 20:40
nie urodze niegdy dziecka
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo