Czego nie wolno w ciąży?

Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety. Powinnaś wtedy o siebie dbać i uważać na czyhające niebezpieczeństwa.
Czego nie wolno w ciąży?
22.06.2012

Stało się, jesteś w ciąży. Przed tobą dziewięć miesięcy niczym przejażdżka rollercoasterem. Będą powody do stresu czy niepokoju, ale z pewnością nie zabraknie również przyjemnych chwil w oczekiwaniu na dziecko. Jest zatem szczególnie ważne, abyś dbała o siebie z wyjątkową starannością. Musisz teraz dostosować swój tryb życia do stanu, w jakim się znalazłaś – zacznij funkcjonować w zgodzie z rytmem dyktowanym przez naturę. Co wolno, a czego nie wolno ci robić przy nadziei?

Ubranie z głową

Higiena ciąży to – jak zauważa prof. Longin Marianowski, autor książki „Od poczęcia do narodzin – przede wszystkim unikanie tych nawyków i przyzwyczajeń, które mogłyby być niekorzystne dla dziecka, a kształtowanie i podtrzymywanie takich, które sprzyjają jego niezakłóconemu rozwojowi. Dzięki odpowiedniej higienie ciąży poprawi się twoja sprawność fizyczna, poradzisz sobie z wyczerpaniem, będziesz tryskała dobrym samopoczuciem i zachwycała urodą. Dlatego noś odpowiednie ubranie – zrezygnuj ze sztucznych tkanin i obcisłych fasonów, które mogą uciskać brzuch i zaburzać cyrkulację krwi. „Twoje ubranie powinno być lekkie i przewiewne, wykonane z naturalnych tkanin. Ważne jest, abyś czuła się w nim swobodnie i aby nic cię nie uwierało. Stosuj bawełnianą bieliznę, a do jej prania używaj delikatnych środków” – zaznacza prof. Marianowski.

ciąża

Promienie rentgenowskie i mikrofale

Prof. Longin Marianowski ostrzega, że narażenie na promieniowanie rentgenowskie, szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży, może być przyczyną nieprawidłowego rozwoju płodu. „Dlatego zdjęcia rtg wykonuje się jedynie w sytuacjach zagrożenia życia. Jeśli już muszą być wykonane, to należy je robić sprzętem wysokiej klasy, który daje mniejsze promieniowanie, osłoniwszy dokładnie brzuch fartuchem ołowianym i pod nadzorem radiologa” – zaznacza specjalista. W ciąży powinnaś również przebywać z dala od kuchenek mikrofalowych, mogą one bowiem niekorzystnie wpływać na rozwijający się zarodek.

Czego jeszcze nie powinnaś robić w ciąży?

stosować używek – nie należy palić papierosów i spożywać alkoholu

– długotrwałe podróże (dłuższe niż cztery godziny) sprzyjają wystąpieniu choroby zakrzepowo-zatorowej;

– w ciąży niewskazana jest ciężka praca fizyczna, w godzinach nocnych czy w warunkach narażenia na czynniki szkodliwe, takie jak promieniowanie czy środki toksyczne;

– stosować silnych środków przeczyszczających – mogą spowodować poronienie lub poród przedwczesny;

– unikać sportów, które grożą urazami (np. jazda na nartach);

korzystać z sauny;

– nie jeść surowego mięsa, sera pleśniowego w dużych ilościach, a także nie pić naparu z liści malin (do 38 tygodnia) – może on wywołać skurcze macicy i przedwczesny poród;

– brać gorących kąpieli.

Ewa Podsiadły-Natorska

Zobacz także:

Była w ciąży przez 60 lat!

Nieprawdopodobna historia 92-letniej Chinki.

Psychiczna blokada przed ciążą

Jeśli obawiasz się ciąży, przekonaj się, jak znaleźć przyczynę i co z tym zrobić.

ciąża

Zabiegi kosmetyczne

Wiele kobiet zastanawia się, czy w ciąży można farbować włosy. Otóż ciężarne kobiety nie powinny koloryzować włosów farbami, w których skład wchodzi amoniak czy związki metaliczne. Należy stosować wyłącznie łagodne preparaty z atestem. Dlatego koniecznie poinformuj fryzjera, że jesteś w ciąży. „Jeśli odwiedzasz kosmetyczkę, powiedz jej o swoim odmiennym stanie – nie powinnaś stosować żadnych zabiegów z użyciem prądów galwanicznych ani okładów rozgrzewających” – zaznacza prof. Longin Marianowski. Używaj dezodorantów o łagodnym, niedrażniącym zapachu lub – najlepiej – bezzapachowych, w sztyfcie. W okresie ciąży niewskazane jest korzystanie z solarium.

Stosowanie leków

Prof. Marianowski apeluje, aby w ciąży nie stosować na własną rękę żadnych leków. Ich zażywanie w błogosławionym stanie jest ostatecznością i może odbywać się tylko ze ścisłych wskazań lekarskich. „Niektóre popularne i uważane powszechnie za mało szkodliwe leki, np. aspiryna, mogą być przyczyną wystąpienia poważnych zaburzeń rozwojowych u dziecka. Nawet stosowanie preparatów witaminowych oraz leków do użytku zewnętrznego, np. maści, powinno być skonsultowane z lekarzem” – zaznacza specjalista. Dlatego zawsze powinnaś poinformować lekarza, że jesteś w ciąży (albo że ją u siebie podejrzewasz). Stosuj również sumiennie preparaty przepisane ci przez lekarza – nie obawiaj się, że mogą zaszkodzić dziecku.

ciąża

Środki chemiczne

Zdaniem prof. Longina Marianowskiego powinnaś unikać wszelkiego rodzaju toksyn i chemikaliów o silnym działaniu. „Zaniechaj stosowania środków czystości o ostrych zapachach, a także tych, które produkowane są na bazie chloru i amoniaku. Jeśli w miejscu pracy jesteś narażona na kontakt z substancjami toksycznymi, masz prawo domagać się zmiany stanowiska pracy bez utraty dotychczasowych zarobków. Omów to ze swoim lekarzem” – zaznacza specjalista w swojej książce. Stosując środki czystości w gospodarstwie domowym, używaj gumowych rękawic zapobiegających przenikaniu substancji chemicznych przez skórę. Uważaj na farby z zawartością rtęci i ołowiu, a także na środki owadobójcze i chwastobójcze.

Domowe zwierzęta

Toksoplazmoza jest chorobą zakaźną ludzi i zwierząt wywołaną przez pierwotniaka Toxoplasma gondii. Żywicielami pośrednimi tego pierwotniaka jest człowiek i wiele zwierząt, natomiast żywicielami ostatecznymi są koty domowe i koty dzikie. Człowiek zaraża się przez połknięcie oocyst wydalonych z kałem kota. Mogą one występować w glebie, warzywach, owocach, surowym i niedogotowanym mięsie” – zauważa prof. Marianowski. Możliwe jest zakażenie przez uszkodzoną skórę oraz przez spojówkę, a także drogą przezłożyskową w życiu płodowym. Najcięższą postacią choroby jest toksoplazmoza wrodzona, która rozwija się u płodu i prowadzi do wad rozwojowych. Dzieje się tak wtedy, gdy ciężarna została zarażona po raz pierwszy i nie wytworzyła jeszcze odporności. Dlatego bardzo ważne jest stosowanie zasad higieny.

Kobieta ciężarna – jak wyjaśnia prof. Marianowski – niezależnie od tego, czy w domu jest kot, czy nie, powinna przeprowadzić badanie krwi w kierunku toksoplazmozy, najlepiej na początku ciąży. W razie wyniku wykazującego brak swoistych przeciwciał (co oznacza, że kobieta nie przebyła w przeszłości zakażenia) bezpieczniej jest, aby nie miała kontaktu z kotami.

Polecane wideo

Komentarze (37)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 25.06.2012 10:25
" stosować używek – nie należy palić papierosów i spożywać alkoholu" ale dragi już można;D ?
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 24.06.2012 14:22
o naparze z liści malin nie wiedziałam,. ciekawe o co chodzi
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 24.06.2012 09:47
czyli nie rób nic... i po co rodzić dziecko jak można zaadoptować i uniknąć tych śmiesznych bzdur.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 23.06.2012 17:59
deliciousskinnn.blogspot.com
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 23.06.2012 17:20
Oczywiście należy najlepiej przed ciążą pomyśleć nad tym że w każdym balsamach, make-upach, kremach, płynach do kąpieli i płynach do higieny intymnej itp jest mnóstwo chemii i środków rakotwórczych wiec lepiej stracić trochę czasu i poczytać na ten temat i poszukać zdrowych produktów niż potem zastanawiać się skąd biorą się zmiany skórne, choroby, trądziki, alergie itp ... oczywiście przed wszystkim nigdy nie uciekniemy ale warto o siebie zadbać :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie