Drugi poród. Łatwiejszy?

Kolejne dziecko w drodze. Podczas porodu będzie inaczej?
Drugi poród. Łatwiejszy?
10.06.2012

Wiele kobiet boi się porodu, chociaż niekoniecznie musi być on okupiony cierpieniem i męką. 25-letnia mieszkania południowej Anglii nie zdążyła nawet wejść do sali porodowej, a dziecko wydała na świat… w windzie. Jeśli jednak jesteś mamą i pierwszy poród masz za sobą, wiesz już, czego się spodziewać. Z jednej strony to dobrze, ale z drugiej – o ile twój poród okazał się traumą – nie ma się z czego cieszyć. W takiej chwili myśl o narodzinach kolejnego dziecka z pewnością doda ci sił i pomoże przetrwać najgorsze. Pamiętaj, że każdy poród jest inny. Ale dobra wiadomość jest taka, że ten drugi jest zazwyczaj łatwiejszy i szybszy od pierwszego.

Gotowa na powtórkę?

„U kobiet w pierwszej ciąży do rozwarcia czy też skrócenia szyjki macicy często dochodzi tuż przed porodem. Jednak w drugiej ciąży może się zdarzyć, że będziesz chodzić przez kilka dni z szyjką macicy rozwartą na 2-3 cm i niemal zupełnie skróconą. Jeśli nawet odczuwałaś wcześniej skurcze, możesz nie być pewna, czy poród zaczął się naprawdę, czy też jeszcze nie” – informuje dr Penny Preston, członek Królewskiego Kolegium Lekarzy Ogólnych, w poradniku „Druga ciąża”. Gdy poród zbliża się po raz kolejny, wiele kobiet doznaje częstszych i silniejszych skurczów macicy, dlatego nie zawsze wie, czy to już początek porodu.

Kobieta w ciąży w wodzie

Znieczulenie po raz kolejny

Niestety, u większości kobiet porodowi towarzyszy znaczny ból. Zajęcia w szkołach rodzenia mogą go zmniejszyć, ale i tak wiele rodzących woli zdecydować się na znieczulenie. Dr Preston wyjaśnia, że dwie dostępne metody łagodzenia bólu to podanie leków analgetycznych, które tłumią lub zmniejszają ból, oraz znieczulenie miejscowe w rodzaju znieczulenia zewnątrzoponowego. Ten drugi rodzaj znieczulenia wiele kobiet uznaje obecnie za najlepszy. „Jeśli po pierwszym porodzie miałaś wrażenie, że wszystko było zbyt bolesne i trudne, abyś mogła to przejść ponownie, zdecydowanie się na przyjęcie środków przeciwbólowych lub znieczulenie miejscowe może się okazać dobrym pomysłem przy drugim porodzie” – przekonuje specjalistka.

Będzie bolało mniej?

Uśmierzenie bólu tak naprawdę nie przedłuża aktywnej fazy porodu, chociaż już drugi etap może trwać wtedy trochę dłużej. Jeżeli jednak za pierwszym razem rodziłaś bez znieczulenia i czujesz, że był to właściwy wybór, to możesz zdecydować się na to i teraz. A co z powtórnym nacięciem krocza? Pamiętaj, że istnieją pewne korzyści przemawiające za wykonaniem nacięcia, zamiast ryzykować, że dojdzie do rozdarcia tego miejsca. Przede wszystkim może to przyśpieszyć narodziny dziecka w przypadku niepokojących zaburzeń w pracy serca płodu, poza tym łatwiej zszyć takie nacięcie niż rozdarcie. I goi się ono szybciej. Sprawą kontrowersyjną – jak zauważa dr Preston – jest to, czy taki zabieg zmniejsza liczbę przypadków poważniejszych rozdarć. Poród bez nacięcia krocza naprawdę jest możliwy.

Kobieta w ciąży w wodzie

Nacinać czy nie?

„Do możliwych negatywnych skutków nacięcia krocza zaliczamy nasilenie bólu poporodowego, większą utratę krwi i zwiększone ryzyko wystąpienia rozdarcia przy kolejnych porodach. Obecnie w większości przypadków nie wykonuje się rutynowo nacięcia krocza, lecz podejmuje tę decyzję w trakcie porodu” – przekonuje specjalistka. Jeśli za pierwszym razem nacięto ci krocze, nie oznacza to, że zdarzy się to ponownie. Tak naprawdę – jak zaznacza dr Penny Preston – zabieg ten jest mniej prawdopodobny, ponieważ tkanka pochwy zwykle staje się bardzo rozciągnięta. Dlatego jeśli przy pierwszym porodzie udało ci się uniknąć nacięcia krocza, przypuszczalnie uda ci się i tym razem.

Drugie cesarskie cięcie

A co w przypadku powtórnego cesarskiego cięcia? Konieczny jest wtedy wybór daty porodu. Decyzja ta powinna być podjęta głównie w oparciu o długość ciąży. „Wygląda na to, że dla dzieci, które mają się urodzić za pomocą powtórnego cięcia cesarskiego, najlepszy jest okres około 39. lub 40. tygodnia” – przekonuje dr Preston w swoim poradniku. Poród w tym czasie wiąże się z najmniejszym ryzykiem powikłań dla noworodka – chodzi m.in. o problemy z oddychaniem czy konieczność przyjęcia na noworodkowy oddział intensywnej opieki oraz narodziny martwego płodu. Zdaniem dr Preston, jeśli masz bliznę na macicy, która jest powiązana z większym ryzykiem pęknięcia macicy, być może warto wyznaczyć wcześniejszy termin porodu.

Ewa Podsiadły-Natorska

Zobacz także:

Po porodzie: Ile trzeba czekać na seks?

Dni, tygodnie, miesiące…?

Psychiczna blokada przed ciążą

Dlaczego niektóre kobiety panicznie boją się ciąży i porodu?

Kobieta w ciąży w wodzie

Powinno być łatwiej

Najlepsza wiadomość jest taka, że cały poród przy pierwszym dziecku trwa zwykle 12-14 godzin, ale przy drugim już około ośmiu. Dlaczego tak się dzieje? Dr Penny Preston tłumaczy, że – po pierwsze – szyjka macicy zachowuje pewną „pamięć” i rozszerza się szybciej. Często dochodzi również do jej poszerzenia jeszcze przed rozpoczęciem porodu. Wiele kobiet przypomina też sobie, jak powinny przeć, dlatego skuteczniej wypychają dziecko na zewnątrz. Przy pierwszej ciąży druga faza porodu trwa około godziny, a przy kolejnych dzieciach – może zająć tylko 20 minut.

Przygotuj się na różne możliwości

Warto również wiedzieć, że pierwszy etap porodu rozciąga się od początku fazy aktywnej do pełnego rozwarcia (na 10 cm), a drugi od pełnego rozwarcia do fazy parcia. I przy drugim porodzie oba te etapy zazwyczaj ulegają skróceniu. Ale uwaga! „Choć w przypadku wielu kobiet narodziny drugiego dziecka trwają krócej, to nie zawsze tak bywa. Czasami, kiedy dziecko jest nieco większe lub główna znajduje się w pozycji utrudniającej poród, proces ten będzie przebiegał dłużej lub nawet może się skończyć cesarskim cięciem. Warto się przygotować na różne możliwości” – podkreśla dr Penny Preston w swoim poradniku.

Komentarze (88)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 09.07.2012 01:19
5a0LvZ mdjqevddbvro
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 07.07.2012 16:49
aD5yBn qxtvcbzkbiuj
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 07.07.2012 07:02
Gines pisze:Jak już piszesz o Black Sabbath to dokładnie coihcaż:P "sabbath" się pisze przez 2 "B", a Ozzy nie odszedł tylko go wyrzucili :P
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 19.06.2012 11:52
Ja sama nie wiem co do drugiego dziecka. Nasza córcia ma rok i 2 miesiące. Rodziłam w Szwecji,bez żadnego znieczulenia,bez cięcia krocza i bez szwów,poród trwał połtorej godziny,tzn.sam moment parcia. Do szpitala trafiłam jak miałam 4 cm rozwarcia. Jednym słowem poród wspominam wspaniale. Szybko doszłam do siebie,a mąż,który był przy porodzie powiedzial,ze pękał z dumy(spróbowałby powiedziec inaczej hehe). Ale nie wiem sama czy chce mieć drugie dziecko. Tzn,chcemy,mąż bardziej niż ja,ale ja się po prostu boje.. Nie chodzi o figure,bo każdy moją chwali,ani też o piersi,bo są teraz takie metody,ze hoho.. tylko boje sie cesarki. No właśnie,niby drugi porod latwiejszy,a jak mnie potna? albo nie bedzie wcale taki latwy? Tego sie boje.. boje sie bolu.. mimo,ze pierwszy porod byl wspanialy,to tylko skurcze bolaly,a bol skurczy to taki sam bol jak przy okresie tylko silniejszy.. Chce zeby moja Madzia miala brata,albo siostre,ale sie boje.. albo nie dojrzalam jeszcze do drugiego dziecka.. sama nie wiem.. ale bzdura jest,ze kobieta po porodzie to dno.. Wystarczy dbac o siebie,malowac sie,czesac,wkladac normalne ubrania,a nie wyciagniety dres i nie mowi tu o sukniach balowych,zwykle dzinsy,fajna bluzeczka.. Ja osobiscie czuje sie bardziej sexi po porodzie..
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 11.06.2012 21:20
zgadza sie po co e obrzucanie sie , bo matka to juz zmarnowane zycie,mylicie sie bardzo, ja zaszlam w ciaze w wieku 27 lat, porzedzone to bylo 4 letnim stazem staran, pomoc lekarzy itp. dzis nasz synek ma 1,5 roku, maz swiata poza nim nie widzi, ja oczywiscie tez, porod mialam szybciutki, nasze zycie seksualne jest super, nadal podrozujemy, zyjemy jak kiedy tylko we 3 i tak jest doskonale, niedlugo zaczynamy starania o 2 dzieciatko.bycie matka jest piekne, aha a cialo mam lepsze niz przed ciaza, po porodzie mialam taka motywacje ze schudlam 33 kg,bo w ciazy przybylo mi 25,a dzis mam talie i podobam sie sobie i mezowi. ktoras napisala kazda z Nas bedzie miala na starosc obwisle piersi ,rozstepy, celluli ale my bedziemy miaaly rodzine.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo