Psychiczna blokada przed ciążą

Co zrobić, gdy z medycznego punku widzenia jesteś okazem zdrowia, jednak na teście ciążowym wciąż nie możesz ujrzeć dwóch kresek...
Psychiczna blokada przed ciążą
06.06.2012

Decyzja została podjęta! Chcesz mieć dzidziusia i już nie możesz doczekać się, kiedy wreszcie zajdziesz w ciążę. Niestety, kolejne miesiące mijają, a ty, jak na złość, wciąż nie możesz ujrzeć na teście ciążowym upragnionych dwóch kresek.

Okres wraca jak bumerang

W takiej sytuacji nie trudno o irytację. Przekonała się o tym jedna z naszych Czytelniczek. "Zawsze wydawało mi się, że nie ma nic prostszego niż zajście w ciążę. Tyle przecie słyszy się o dziewczynach, które po pierwszym razie z chłopakiem zaliczyły wpadkę. Teraz widzę jednak, że to tak nie działa, przynajmniej nie w moim przypadku. Staramy się z mężem o dziecko już od ponad roku, jednak nic z tego. Okres co miesiąc wraca jak bumerang, a lekarze uspokajają, że wszystko ze mną w porządku. Mam już tego dość..." – żali się Michalina.

Ciąża

Ciążowa obsesja

Przypadek Michaliny nie jest odosobniony. Kiedy przeszukałam różne fora internetowe, okazało się, że takich kobiet jak nasza Czytelniczka jest mnóstwo. Przerażone i zirytowane powoli wpadają w ciążową obsesję. Wspominają coś o blokadzie psychicznej, o niepłodności z przyczyn niewyjaśnionych. Wielu trudno jednak do końca sprecyzować, co właściwie im dolega i czy da się w ogóle przełamać ten stan?

Przejściowa niedyspozycja

Jeszcze do niedawna o niepłodności mówiło się wyłącznie w kategoriach czysto biologicznych. Dopiero w ostatnich latach naukowcy rozpoczęli na szeroką skale badania dotyczące wpływu psychiki na poczęcie dziecka. I co się okazało? Ponad 30 procent wszystkich par starających się o dziecko nie może osiągnąć upragnionego celu właśnie z powodu złej kondycji psychicznej. Bariery emocjonalne, które piętrzą się w ich umysłach nie pozwalają ciału normalnie funkcjonować.

Ciąża

Napięcie, które zabija plemniki

Nie od dziś wiadomo, że dusza i ciało są ściśle ze sobą powiązane. Lęk, niepokój czy poczucie zagrożenia mogą wywołać w naszym organizmie określone reakcje chemiczne. A wszystko za sprawą hormonów, które są bardzo mocno zaangażowane w nasze emocje. Gdy napięcie jest silne, w naszym układzie immunologicznym zachodzi niewyobrażalna rewolucja. Czasem dochodzi nawet to tego, że organizm zaczyna produkować przeciwciała nastawione na zwalczanie plemników. Działają one wtedy jak swoisty antygeny, który nie pozwala spermie spełnić jej zadania.

Dlaczego umysł nie chce mieć dziecka?

Do psychicznego zablokowania się na ciążę może dojść z bardzo wielu powodów. Specjaliści mówią tutaj na przykład o podświadomym lęku przed założeniem rodziny, nieuświadomionym konflikcie z partnerem, braku akceptacji swoich planów ze strony najbliższych, problemach w pracy czy obawach związanych z finansami. Często jednak bywa i tak, że emocjonalne przyczyny niepłodności wiążą się z silną chęcią posiadania malucha, czy wręcz obsesyjnym myśleniu o ciąży.

Ciąża

Chore pragnienia

Staraniom o poczęcie podporządkowała całe swoje życie Ania – "Długo nie mogłam zdecydować się, czy chcę mieć dziecko. Gdy jednak w ciążę zaszła moja siostra, zaczęłam jej zazdrościć i również zapragnęłam mieć dzidziusia. Marzyłam, żeby stało się to natychmiast. Niestety, matka natura spłatała mi niezłego figla. Dwa lata starań nie przyniosły żadnych owoców. W ciągu tych wszystkich miesięcy zrobiłam chyba z milion testów ciążowych, przeczytałam wszystkie fora internetowe o niepłodności, chodziłam na różne badania do ginekologa. Wreszcie straciłam już siły. Poddałam się i zajęłam remontem mieszkania. Jak wielkie było moje zaskoczenie, gdy już po dwóch miesiącach po tym wydarzeniu, ujrzałam na teście ciążowym upragnione dwie kreski. Czy to mógł być przypadek?"

Przełamać barierę

Specjaliści są jednogłośni – jeżeli chcemy przełamać psychiczną blokadę prowadzącą do niepłodności, musimy przede wszystkim uświadomić sobie tkwiące w nas negatywne emocje i napięcia. Warto w tym celu poważnie rozważyć wizytę u psychologa. Najważniejsze jednak, aby nie dopuścić do przesadnego skupiania się na powiększaniu rodziny, podporządkowywania wszystkich myśli i działań prokreacji, sprowadzania seksu do mechanicznej czynności. W przypadku wielu par, to właśnie pogodzenie się z losem i zaprzestanie dalszych usilnych starań o potomstwo owocuje szybkim zajściem w ciążę!

Gabriela Mostowicz-Zamenhof

Zobacz także:

Jak ciąża zmienia ciało? To prawdziwe zdjęcia PRAWDZIWYCH KOBIET. Są oszpecone?

Trzy odważne matki zgodziły się opowiedzieć o zmianach, które zaszły w ich figurze po urodzeniu dziecka.

ŁOŻYSKO: Ile waży, co zmienia we wnętrzu kobiety, jak wygląda jego poród?

Ciąża bez tajemnic, czyli wszystko, co powinnaś wiedzieć o łożysku. Plus ciekawostki i zabobony.

Komentarze (27)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 22.06.2012 19:36
ja też mam blokadę ale po prostu brzydzę się ciaży i tego co ona robi z ciałem ;( jakiego bólu przysparza przy porodzie cały ten proces jest dla mnie obrzydliwy
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 08.06.2012 16:06
www.shinybox.pl/?ref=1a4017c KOSMETYKI DO TESTOWANIA ZA DARMO!!! wystarczy sie zarejestrowac, polecam!!;)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 07.06.2012 21:16
a ja mam ogromny lęk przed zajściem w ciążę- boję się, że przytyję a na tym punkcie mam bzika (potrafie wżyc się 2 razy dziennie) ale przede wszystkim boję się, że dziecko "założy mi kajdany" i przez wiele kolejnych lat nie będę miała swobody. dopiero po wyprowadzce z domu w wieku 19 lat i wyjsciu za maz poczulam co to zabawy i dyskoteki. rodzice mi na nic nie pozwalali. mąż pracuje długo i dla mnie posiadanie dziecka kojarzy się z czymś strasznym- a mam 24 lata i powinnam o tym myslec. moze nie boje sie macierzynstwa, ale tego ze jak moja kolezanka ktora sama wychowuje syna bede chodzic z taka kula u nogi :( nie wiem, co mi jest, ale moze napisalibyscie artykul o leku przed ciaza
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 07.06.2012 11:26
kolejne gratulacje dla pani Zamenhof za naprawdę fajny artykuł:)!!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 07.06.2012 08:44
wyjechać, najlepiej do innego kraju, w inny klimat. albo upić się z partnerem tak aby zapomnieć
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo