ŁOŻYSKO: Ile waży, co zmienia we wnętrzu kobiety, jak wygląda jego poród?

Ciąża bez tajemnic, czyli wszystko, co powinnaś wiedzieć o łożysku. Plus ciekawostki i zabobony.
ŁOŻYSKO: Ile waży, co zmienia we wnętrzu kobiety, jak wygląda jego poród?
23.05.2012

Przypomina spiczastą piłeczkę, a może przybiera bardziej owalną formę...? Tak naprawdę nieistotne jest to, jak Twój brzuszek wygląda z zewnątrz. Liczy się przede wszystkim jego bogate wnętrze. To właśnie tam znajduje się wiele bezcennych elementów, które pozwalają Twojemu maleństwu tak wspaniale się rozwijać.

Macica, pęcherz, pępowina, worek owodniowy... można byłoby wyliczać w nieskończoność. Jedno jest jednak pewne, niezastąpionym dla rosnącego płodu narządem jest przede wszystkim łożysko. To naprawdę niezwykły twór. Aż trudno uwierzyć, że może on pełnić tyle życiodajnych funkcji...

Magia powstania

Łożysko wytwarza się już kilka dni po poczęciu dziecka. Powstaje podczas procesu implantacji, czyli zagnieżdżenia się zarodka w błonie śluzowej wyściełającej ścianę macicy. Wtedy też dochodzi do połączenia komórek zewnętrznych embrionu z naczyniami krwionośnymi matki. Ta niezwykła sekwencja doprowadza do powstania łożyska, jedynego w swoim rodzaju narządu płodowego, który w pełni kształtuje się około czwartego miesiąca ciąży.

Łożysko

Badanie łożyska

Gdy łożysko zostanie już wydalone, lekarz dokładnie mu się przygląda. Chodzi o to, aby dobrze sprawdzić, czy przypadkiem jakaś jego część nie została w ciele kobiety, co mogłoby grozić wieloma powikłaniami. W przypadku stwierdzenia pewnych ubytków dokonuje się tzw. czyszczenia macicy.

Co można zrobić z łożyskiem?

W większości szpitali zaraz po porodzie łożysko oddawane jest do centralnej spalarni odpadów medycznych. W niektórych środowiskach jednak ten niezwykły narząd płodowy traktuje się w nadzwyczajny sposób. I tak na przykład, podczas porodu lotosowego nie oddziela się dziecka od łożyska i pępowiny. Niemowlę jest z nim połączone do momentu aż organ ten sam nie uschnie i nie odpadnie.

Znane są również przypadki kobiet, które zaraz po porodzie zjadały swoje łożysko, wierząc, że takie postępowanie pozwoli im uniknąć depresji poporodowej oraz dostarczy do organizmu wielu składników odżywczych.

Gabriela Mostowicz-Zamenhof

Zobacz także:

Co pamiętamy z naszego życia płodowego?

Zdziwisz się jak wiele wrażeń i emocji pochodzi z tamtego okresu.

Objawy porodu: FAŁSZYWE & PRAWDZIWE - po tym poznasz, że to już lada chwila!

Nie wpadaj w panikę! Dzięki naszym wskazówkom z łatwością rozpoznasz, że rozwiązanie jest tuż, tuż...

Łożysko

Odrażająca fizjologia

Jak wygląda łożysko? Wyobraź sobie płat wątroby, tylko większy i bardziej żylasty. Średnica tego organu waha się z reguły pomiędzy 15 a 20 cm, grubość wynosi około 3 cm, zaś waga samych błon płodowych wynosi początkowo jakieś 500 g, by pod koniec ciąży osiągnąć nawet kilogram.

Życiodajna moc

Mimo niezbyt estetycznego wyglądu, łożysko jest narządem niezbędnym dla maluszka. Medycyna wciąż nie może nadziwić się jego niezwykłym funkcjom. Organ ten daje dziecku prawdziwą życiodajną moc, zapewnia wszystkie jego podstawowe potrzeby. Łożysko jest dla płodu jednocześnie układem pokarmowy i oddechowym. Umożliwia również odprowadzanie do organizmu matki produktów przemiany materii. Dodatkowo wytwarza również hormony, odpowiadające za prawidłowy przebieg ciąży. Niezastąpione są także funkcje ochronne tego narządu płodowego. Łożysko stanowi doskonałą barierę zabezpieczającą przed drobnoustrojami. Jest świetnym filtrem oczyszczającym środowisko, w którym żyje rozwijający się płód.

Łożysko

Możliwe komplikacje

Podczas każdej wizyty ciężarnej w gabinecie lekarskim, specjalista sprawdza nie tylko stan płodu, lecz także prawidłowy rozwój i ułożenie łożyska. To bardzo ważna kwestia, ponieważ pewne dysfunkcje związane z pracą tego organu mogą być bardzo niebezpieczne zarówno dla matki, jak i dla jej dziecka. Łożysko nie może być ani zbyt małe, ani za duże. Ważne również, aby nie umiejscowiło się ono zbyt nisko w macicy, co może blokować dziecku wyjście na świat. Największe zagrożenie niesie jednak za sobą odklejanie się łożyska.

Jak wygląda poród łożyska?

Trud porodowy kobiety nie kończy się na wydaniu na świat dziecka. Trzeba jeszcze bowiem... urodzić łożysko. Zwykle następuje to kilkanaście minut po urodzeniu malucha. Kobieta znów zaczyna odczuwać porodowe skurcze i kolejny raz musi zacząć przeć. Na szczęście, poród łożyska nie jest już tak bolesny i trwa zazwyczaj bardzo szybko. Czasem tylko położna musi nieco pomóc rodzącej. Naciska wtedy lekko na podbrzusze kobiety, ciągnie za pozostałość pępowiny bądź też podaje oksytocynę, aby zwielokrotnić skurcze.

Komentarze (20)

Ocena: 5 / 5
Podpis... (Ocena: 5) 04.03.2014 10:01
Napisz komentarz...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 31.05.2012 11:16
gówno prawda to jest. nie wiem kto to pisze xD
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 28.05.2012 09:37
moja teściowa rodziła bliźniaki to mówiła że jak rodziła łożysko to miała wrażenie jakby trzecie dziecko wychodziło:) a u mnie znowu bez problemu, plum i wyskoczyło;D
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 26.05.2012 20:00
Zwierzeta jedza lozysko poniewaz jest cale we krwii i nie chca zwabic tym innych drapieznikow:)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 24.05.2012 21:28
Większość ssaków zjada łożysko, może to faktycznie zdrowe? :P
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo