Pierwsze chwile po porodzie

Nie daj się zaskoczyć na porodówce. Co się dzieje z matką i z dzieckiem?
Pierwsze chwile po porodzie
11.04.2012

W ostatnich tygodniach ciąży w głowie przyszłej mamy pojawia się mnóstwo pytań i wątpliwości. Ciężarne przeszywa olbrzymi strach przed porodem. Targają nimi sprzeczne emocje. Z jednej strony chciałyby dowiedzieć się jak najwięcej, z drugiej jednak mają już dość słuchania (i czytania) o krwawych opowieściach innych rodzących.

W tym całym okołoporodowym zamieszaniu kobiety często zapominają o odpowiednim przygotowaniu się do momentu, kiedy ich dziecko już przyjdzie na świat. A szkoda, bo to właśnie pierwsza doba w szpitalu odgrywa bardzo ważną rolę w życiu noworodka. To również dosyć trudny czas dla każdej świeżo upieczonej mamy.

Aby więc nie być zaskoczonym tym, co wydarzy się zaraz po porodzie, lepiej już teraz poznać wszystkie szpitalne zwyczaje.

Gdy dziecko przychodzi na świat...

Po porodzie siłami natury, przebiegającym bez żadnych komplikacji, pierwszą czynnością, którą wykonuje położna jest ułożenie dziecka przy piersi mamy. Zwykle prosi się wtedy kobietę, aby spróbowała nakarmić swoje maleństwo. I wcale nie chodzi tutaj jedynie o to, aby świeżo upieczona mama od razu mocno zżyła się z maleństwem. Ssanie brodawek pobudza po prostu wydzielanie oksytocyny, co znacznie ułatwia odklejenie łożyska.

niemowlaczek

Bobas w objęciach mamusi

Pierwsze chwile z maluchem nie następują wcale tak szybko. Zanim bowiem dziecko zostanie oddane pod opiekę rodzicielki, trafia najpierw na oddział noworodkowy. Tam poddawane jest pierwszym szczepieniom (przeciw gruźlicy i przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B). Rutynowo pobiera się także krew do badania.

Następnie położna zakłada dziecku na rączkę specjalną opaskę, na której widnieje imię i nazwisko jego matki, data i godzina urodzenia oraz oznaczenie płci. Wtedy też w wielu szpitalach odbywa się pierwsza kąpiel dziecka. Coraz częściej jednak odchodzi się od tej praktyki, czekając dłużej, aż maź płodowa wchłonie się w skórę maluszka.

Dopiero po tych czynnościach dziecko zostaje oddane w ręce mamy. Od tej pory, w większości polskich szpitali przebywa ono cały czas ze swoją rodzicielką. Pamiętajmy jednak, że jeżeli kobieta jest bardzo zmęczona i marzy tylko o tym, żeby się wyspać – ma prawo oddać maleństwo na kilka godzin pod opiekę położnej!

niemowlaczek

Chwila rozłąki z dzidziusiem

Wspólne chwile z maleństwem nie trwają długo. Po urodzeniu dziecka przychodzi bowiem czas na... urodzenie łożyska. Najpierw jednak położna obserwuje pępowinę. Gdy ta przestaje tętnić, dochodzi do jej przecięcia. (czynność tę oprócz personelu medycznego może również wykonać ojciec dziecka). Od tej pory bobas będzie już oddychał samodzielnie.

Po opatrzeniu kikuta pępowiny, przychodzi czas na zbadanie maluszka. W zależności od szpitala, wstępne oględziny mogą odbywać się na sali porodowej bądź też w oddzielnym, specjalnie do tego celu przygotowanym pomieszczeniu.

Na czym polega badanie malucha?

Pediatra ocenia noworodka według obowiązującej w naszym kraju skali Apgar. Przede wszystkim sprawdza jego podstawowe funkcje życiowe - praca serca, oddech, napięcie mięśni, odcień skóry. Kontroluje również drożność przełyku i odbytu. Ocenia stan kości i stawów. Po tych czynnościach zwykle odbywa się mierzenie i ważenie maluszka.

niemowlaczek

Co w tym czasie dzieje się ze świeżo upieczoną mamą?

Gdy maluszkiem opiekują się pediatrzy, jego mama nadal leży na łóżku porodowym. Najważniejszą czynnością, którą musi wtedy wykonać jest urodzenie łożyska. Zwykle cały proces trwa zaledwie kilka sekund. Zdarza się jednak i tak, że nie dochodzi do całkowitego wydalenia łożyska i konieczne jest tzw. "czyszczenie macicy".

Po tych dosyć nieprzyjemnych zabiegach przychodzi wreszcie czas na ewentualne zszywanie krocza oraz obserwowanie przez położną obkurczającej się macicy. Pielęgniarka pilnuje także, czy krwawienie z dróg rodnych nie jest przypadkiem zbyt obfite.

Z porodówki na oddział położniczy

Na sali porodowej kobieta przebywa około dwie godziny. Dopiero po upływie tego czasu zostaje przewieziona na odział. To właśnie tam zaleca się odświeżający prysznic. Położna przypomina także o konieczności oddania moczu (jeżeli nie uda się to kobiecie przez 8 godzin od porodu, konieczne jest założenie cewnika).

niemowlaczek

Czego jeszcze powinnaś spodziewać się po porodzie?

- Będziesz pod ogromnym wpływem hormonów. Zaleje Cię fala euforii, dzięki czemu ból znacznie ustąpi.

- Pojawi się wydzielina z dróg rodnych, zwana odchodami. To resztki błony śluzowej macicy połączone z krwią. Ta przykra dolegliwość ustąpi całkowicie dopiero po ok. 40 dniach od rozwiązania.

- Nie przestrasz się, gdy zaraz po porodzie zobaczysz na swojej twarzy mnóstwo popękanych naczynek i sińców. To normalna reakcja organizmu spowodowana olbrzymim wysiłkiem.

- Zaraz po porodzie stracisz około 5 kg (waga dziecka + łożysko).W przeciągu kilku następnych dni schudniesz jeszcze 2,5 kg.

- Przez pewien czas będziesz miała kłopoty z siadaniem i zmienianiem pozycji (To wina opuchniętego krocza i posiniaczonych ścianek pochwy).

Gabriela Mostowicz-Zamenhof

Zobacz także:

Jak rośnie ciążowy brzuszek?

Kiedy pojawiają się pierwsze krągłości? Ile można przybrać w talii przez 9 miesięcy?

Sesja z brzuszkiem: W którym miesiącu, w co się ubrać, jak pozować? ♥ UROCZY EFEKT

Kilka prostych trików, dzięki którym każda przyszła mama stanie się boginią kobiecości.

Polecane wideo

Komentarze (71)

Ocena: 5 / 5
cozadebile (Ocena: 5) 26.10.2013 16:07
Ten artykuł pisała jakaś ułomna osoba, która najwidoczniej nic nie wie o porodzie.Informacje są bez ładu i składu.Niech na ten temat wypowiada się kobieta,kobiety które rodziły.To nic strasznego w gruncie rzeczy uszy do góry.teraz macie chociaż możliwość znieczulenia, a 20 lat temu nie było o tym mowy moje kochane...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 14.04.2012 01:03
Nie rozumiem co w tym artykule takiego strasznego. sama rodze za 1,5 miesiaca i nie moge sie doczekac...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 13.04.2012 23:08
Jeszcze bardziej uświadamiam sobie że poród nie dla mnie... Nie powiem juz jak sa traktowane kobiety np przez starsze polozne . Znam już z kilka kobiet, co wypowiadalo sie ze takie położne wydzieraja sie na ciebie bo pierwszy raz rodzisz i przesadzasz z bolem ..i inne tego typu komentarze ;p ale takie artykuly potwierdzaja mnie ze nie chce dziecka..
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 13.04.2012 20:55
no to ja podziekuje, potomstwo poczeka jeszcze dlugo.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 13.04.2012 20:17
papilocie drogi nie strasz tak biednych kobiet...jestem położną, widziałam dużo ale w życiu bym tego tak nie opisała.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie