Jak długo będziesz musiała starać się o dziecko? (ALBO: Jak szybko możesz wpaść?)

Zapłodnienie? Ciąża? To nie takie proste!
Jak długo będziesz musiała starać się o dziecko? (ALBO: Jak szybko możesz wpaść?)
14.03.2012

Decyzja została podjęta! Chcesz mieć dzidziusia i już nie możesz doczekać się, kiedy wreszcie zajdziesz w ciążę. Pamiętaj jednak, że to jak długo będziesz musiała starać się o upragnione potomstwo zależy od bardzo wielu czynników. Wbrew pozorom, doprowadzenie do zapłodnienia wcale nie jest takie proste.

Oto kilka faktów, o których powinnaś wiedzieć:

- Statystyczna kobieta jest płodna tylko przez 4 procent swojego życia. W każdym miesiącu komórka jajowa gotowa jest do zapłodnienia przez około 24 godziny (z uwagi na długą żywotność plemników w żeńskich drogach rodnych – okres płodności wydłuża się do 4-5 dni)

- Tylko niewielkiemu odsetkowi kobiet udaje się zajść w ciążę już w trakcie pierwszego cyklu owulacyjnego

- Każdego miesiąca istnieje około 25-30% szans na poczęcie – uda się jednej kobiecie na cztery

- Po trzech miesiącach starań, potomka doczeka się około 60% par uprawiających seks bez zabezpieczenia

Zobacz także: Kiedy można zajść w ciążę?

staranie się o dziecko

- Co druga para w Polsce potrzebuje przynajmniej sześciu miesięcy, by doszło do zapłodnienia

- Kiedyś o niepłodności mówiło się, gdy para po dwóch latach starań nie mogła zajść w ciążę. Teraz, z uwagi na późniejszy wiek osób decydujących się na dziecko, granicę tę skrócono do 12 miesięcy

Jak to się dzieje, że jednym parom udaje się zajść w ciążę nawet szybciej niż by tego chcieli, a inni latami nie mogą doczekać się upragnionego potomstwa? Wydaje się, że duży wpływ mają tutaj nasze indywidualne predyspozycje. Nie bez znaczenie jest również stan zdrowia kobiety i mężczyzny, ich wiek czy też prowadzony styl życia. Czynniki wpływające na płodność można podzielić na dwie grupy:

Czynniki, na które nie mamy wpływu

Zaliczyć tutaj należy przebyte przez partnerów choroby, zaburzenia hormonalne, wady w budowie narządów rodnych, niepłodność wrodzoną, przyjmowanie niektórych leków, dojrzały wiek partnerów (szczyt płodności kobieta osiąga około 25. roku życia, a szanse na poczęcie maleją, gdy skończy 35 lat).

staranie się o dziecko

Czynniki, które łatwo wyeliminować

Waga ciała – niekorzystna jest zarówno nadwaga, jak i niedowaga. Wrogiem płodności jest także niewłaściwe odżywianie, dieta uboga w witaminy i minerały, długotrwałe, nieprzerwane stosowanie antykoncepcji hormonalnej, niezdrowy tryb życia, brak aktywności fizycznej bądź też przeciwnie, zbyt intensywna gimnastyka, stany zapalne zębów i dziąseł oraz nadmierny stres.

Gdy seks służy tylko prokreacji...

Sukces w staraniach o dziecko nie zależy tylko od naszego zdrowia, ale także psychicznego nastawienia. Często okazuje się, że kobieta mimo świetnej kondycji fizycznej, wciąż nie może doczekać się dwóch kresek na teście ciążowym. Specjaliści mówią w takim przypadku o tzw. niepłodności niewyjaśnionej. Pojawia się ona głównie u pań, które obsesyjnie pragną mieć dziecko i chcą jak najszybciej zajść w ciążę, a pozbawiony romantyzmu seks służy im wyłącznie do prokreacji. Może to dziwne, ale właśnie w takich sytuacjach wizja posiadania potomstwa zamiast się przybliżać oddala się jeszcze bardziej. Skąd bierze się ten paradoks?

staranie się o dziecko

Wydaje się, że to sprawka naszej matki natury, która sprytnie wymyśliła, że kobiecie łatwiej jest zajść w ciążę wtedy, gdy kompletnie o tym nie myśli i jest w pełni zrelaksowana. Świadczy o tym chociażby funkcja kobiecego orgazmu, który ma służyć nie tylko przyjemności. Rytmiczne skurcze macicy towarzyszące szczytowaniu pomagają wprowadzić nasienie głębiej do pochwy. Wtedy też plemnikom dużo łatwiej jest dotrzeć szczęśliwie do mety.

Co jeszcze sprzyja zapłodnieniu?

Regularne współżycie – specjaliście zalecają, aby pary starające się o dziecko kochały się co drugi dzień. Właśnie wtedy istnieje największe prawdopodobieństwo, że nie przegapią momentu owulacji.

Wybieranie odpowiednich pozycji seksualnych – zwłaszcza tych, które umożliwiają głęboką penetrację

Umiejętne rozpoznawanie owulacji – o tym, jak policzyć dni płodne przeczytasz tutaj.

Gabriela Mostowicz-Zamenhof

Zobacz także:

Co zwiększa ryzyko poronienia? GORĄCA KĄPIEL, za dużo kawy & herbaty - co jeszcze?

Sprawdź, jakie czynniki mogą doprowadzić do utraty ciąży.

Ciąża u nastolatki: Czym się różni od ciąży w późniejszym wieku? Czy jest niebezpieczna?

Co się dzieje, gdy dzieci rodzą dzieci?

Polecane wideo

Komentarze (61)

Ocena: 5 / 5
Kasia (Ocena: 5) 09.09.2016 10:19
Przydatny artykuł! My z mężem zaczęliśmy już starania o dzidziusia :) lekarka poleciła, żebym stosowała Ovarin, właśnie przy staraniu się o ciążę, bo zawiera odpowiednią ilość kwasu foliowego i wit. D Czekamy na efekty :))
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 19.07.2016 22:42
ja zaszłam w ciąże w 3 cyklu obserwacji w ovufriend, bo trafiliśmy w sam dzień owulacji :)
odpowiedz
Maria (Ocena: 5) 14.07.2015 22:33
Naszym marzeniem jest byc rodzicami...jestesmy w trakcie brania dr bocian.
odpowiedz
oliwia33 (Ocena: 5) 01.10.2014 23:29
DLa mnie na pewno tutaj liczy sie też to aby nasi męzowie przyjmowali odpowiednie suplementy. Ja polecam ManForte. Na pewno bedą zdecydowanie zdrowsi i pełni wigoru.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 29.09.2014 09:09
Pierwsza zasada - nie dołuj się. Stres bardzo źle wpływa na poczęcie dziecka. Zacznijcie też z mężem stosować jakieś suplementy, np. Promen.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie