Czy twój płód się krztusi?

Na pewno, jeśli jesteś w ciąży i palisz papierosy. Ponadto, kaszle i dusi się tylko po to, żebyś ty mogła mocniej się zaciągnąć. Konsekwencje palenia w stanie błogosławionym mogą ciągnąć się za dzieckiem przez całe życie.
Czy twój płód się krztusi?
08.10.2008

Wyraz matka kojarzy się z miłością i dobrocią, z dbaniem o dzieciątko, które przyjdzie na świat, z biciem serca, które słyszy i czuje maluch schowany w jej brzuchu. Niestety, kobieta, która dla dobra dziecka nie zrezygnowała z palenia podczas ciąży, nie może być nazwana troskliwą przyszłą mamą. Konsekwencje systematycznego podtruwania płodu nikotyną będą się ciągnęły za malcem przez całe dzieciństwo, młodość i dorosłe życie.

Jak na dziecko działa dym papierosowy?

Dusi się ono i krztusi. Zaczyna kaszleć, tak jak ty, gdy paliłaś swojego pierwszego papierosa. Niestety, ono jest malutkie, więc odczuwa to dużo silniej. Serce zaczyna mu bić szybciej, nie może uciec z zadymionego kokonu, w którym przebywa. W efekcie nie rozwija się prawidłowo i najczęściej rodzi się dużo mniejsze niż jego rówieśnicy. Waga dzieci palących matek rzadko kiedy przekracza 2,5 kg. Na domiar złego, to właśnie bobasy palących matek najczęściej dotyka tzw. śmierć łóżeczkowa.

Nawet jeśli dziecko urodzi się o prawidłowej wadze, w późniejszym okresie nie będzie się ono rozwijało tak, jak należy. Będzie miało obniżoną odporność i zwiększoną skłonność do reakcji alergicznych. Potomstwo palących kobiet jest też często nadpobudliwe. W dorosłym życiu chętniej niż inni sięgnie ono po papierosy, a to z tej prostej przyczyny, że uzależniłaś je, zanim przyszło na świat.

UWAGA: Bierne palenie jest tak samo groźne jak bycie aktywnym palaczem. Nie pozwalaj, by palono przy tobie, unikaj słabo wentylowanych, zadymionych pomieszczeń. Gdy dziecko się już urodzi, nie wracaj do nałogu, szczególnie gdy karmisz piersią. Chyba nie chcesz poić dziecka roztworem nikotyny i substancji smolistych?

Inne konsekwencje palenia podczas ciąży:

  • przedwczesny poród;
  • przodujące łożysko;
  • krwotoki;
  • zgon okołoporodowy na skutek niewydolności łożyska.

Pamiętaj, że dziecko oddycha tym, co mu podasz i je to, co mu zaserwujesz. Niestety, w chwilę po zapaleniu papierosa następuje silny skurcz naczyń łożyska, więc przepływ krwi jest drastycznie zmniejszony, a w efekcie płód jest niedotleniony i niedożywiony. Tlenek węgla zawarty w dymie papierosowym blokuje zdolność krwi do transportowania tlenu.

Na szczęście, organizm kobiety jest bardzo mądrze skonstruowany i podczas ciąży wiele palaczek odczuwa niechęć do papierosów. To dobra okazja do całkowitego skończenia z nałogiem. Wykorzystaj ją dla dobra swojego oraz malucha, który niedługo pojawi się w twoim świecie.

Polecane wideo

Komentarze (66)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 23.05.2012 18:43
20-30 lat temu papierosy nie byly tak szkodliwe jak teraz, teraz dodaje sie do nich wiecej uzalezniaczy i takich tam gówien, wiec nie dziwcie sie ze jak matki z wami w ciazy palily to nic wam nie jest....
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 31.03.2011 13:55
to głupota palić w ciąży ja wogóle nie pale i nie chce być w ciąży
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 31.12.2010 12:41
Dużo moich znajomych paliło podczas bycia w ciąży ,wszystkie dzieci urodziły się zdrowe, ale z biegiem kilkunastu lat wyraźnie widać skutki, dzieci kiepsko się uczą, nawet poprawiają klasy,są niskie, nadpobudliwe i często chorują. Jestem 15 lat po ślubie mam 2 dzieci i dziś dziękuje że nie paliłam nigdy w ciąży i gdy karmiłam , dziecko to nie zabawka którą można wymienić gdy się urodzi chore albo później nie będzie takie jak byśmy chcieli. To od nas mam zależy jakie ono będzie.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 14.03.2010 13:29
Tutaj wpisz treść komentarza...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 17.12.2008 11:31
Nie wiem kto wymyślił to przodujące łożysko w komplecie, ale to jest wada łożyska hm, losowa że tak powiem, praktycznie żadne czynniki nie mają na nią wpływu, po prostu czasem się zdarza, najzdrowszym i najbardziej o siebie dbającym kobietom że łożysko rozwija się przy szyjce a nie tam gdzie powinno, czyli na górnej, tylnej ścianie macicy. I to rozwija się tak od początku, więc palenie-niepalenie w ciąży nie mają na to wpływu. Jest to zagrożenie dla matki przy porodzie i przewaznie spędza ona ostatnią część ciąży w szpitalu, ale dziecko rozwija się prawidłowo.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie