Pierwsze ruchy maluszka: Kiedy można się ich spodziewać? Jak je liczyć? INSTRUKCJE

Bądź świadomą mamą!
Pierwsze ruchy maluszka: Kiedy można się ich spodziewać? Jak je liczyć? INSTRUKCJE
15.02.2012

Każda kobieta inaczej opisuje pierwsze ruchy swoje maleństwa. Dla jednej było to coś w rodzaju delikatnego łaskotania, innej przypominało raczej lekkie burczenie. Wiele ciężarnych porównuje to niezwykłe doświadczenie do trzepotu motylich skrzydeł. Jakiekolwiek jednak byłoby to pierwsze wrażanie, zawsze jest ono uczuciem, które zapamięta się do końca życia.

Nie dziwi więc fakt, że wszystkie ciężarne z tak wielką niecierpliwością oczekują na moment, kiedy maleństwo wreszcie da o sobie znać. Na tę niezapomnianą chwilę trzeba jednak trochę poczekać. Pierwsze wyczuwalne ruchy dziecka pojawiają się bowiem dopiero między 18. a 22. tygodniem ciąży. Nie można jednak zapomnieć, że bobas swoją gimnastykę rozpoczyna znacznie wcześniej.

Pierwsze akrobacje

Maluszek mieszkający w brzuszku mamy zaczyna poruszać się już około siódmego tygodnia życia. Dziecko ma wtedy zaledwie centymetr długości. Jego delikatne wygibasy są dla ciężarnej kompletnie niewyczuwalne. Na nieco bardziej intensywny kontakt z maleństwem przyszła mama musi poczekać jeszcze kilka tygodni.

bobas

Jak mocniej poczuć ruchy malucha?

Wyczuwalność ruchów dziecka zależy od bardzo wielu czynników. Duży wpływ ma tutaj chociażby budowa ciała ciężarnej. Aktywność smyka szybciej zauważą kobiety szczupłe oraz te, które mają większą wrażliwość zakończeń nerwowych. Ważna jest tutaj również ilość przebytych ciąż. Pierworódki na pierwszy kontakt z dzieckiem muszą zwykle poczekać dłużej niż panie, które mają już za sobą przynajmniej jeden poród.

Wiele zależy także od stylu życia ciężarnej oraz stosowanej przez nią diety. Stres i silne emocje sprawiają, że dzidziuś jest dużo bardziej pobudzony. Jego aktywność wzrasta także wtedy, gdy kobieta zje coś słodkiego. Podwyższony poziom glukozy to dla maleństwa olbrzymia dawka energii.

Kiedy udać się do lekarza?

Chociaż istnieją pewne wytyczne dotyczące ruchów  płodu, warto pamiętać, że każde dziecko posiada swoją własną, indywidualną aktywność fizyczną.

bobas

Szalone wygibasy

Wraz z nastaniem 20. tygodnia ciąży kobieta powinna spodziewać się już prawdziwej rewolucji. Oto nagle cichutki dotąd maluszek daje coraz mocniej o sobie znać. Dziwne przelewanie, które wcześniej łatwo można było pomylić z pracą układu pokarmowego, powoli zamienia się w coraz silniejsze szarpnięcia. Przyszła mama odczuwa wyraźne kopnięcia, wie kiedy dziecko się obraca.

Trochę spokoju

Maluch poruszając się na wszystkie strony, ćwiczy swoje mięśnie i kości. W taki sposób przygotowuje się do czekającego go wkrótce porodu. Z czasem jednak w brzuszku robi się coraz mniej miejsca na wygibasy. Wtedy też dzidziuś siłą rzeczy znacznie łagodnieje. Wraz ze zbliżającym się momentem rozwiązania aktywność dziecka wyraźnie spada, poświęca ono również coraz więcej czasu na sen. To tak jakby zbierało siły na czekające go wkrótce trudne chwile...

bobas

Jak liczyć ruchy dziecka?

Wszyscy specjaliści twierdzą zgodnie – liczenie ruchów dziecka to najlepszy wskaźnik zdrowia płodu. Warto więc obserwować aktywność maleństwa przez cały ostatni trymestr ciąży.

Ruchy płodowe można badać w dwojaki sposób:

- Pierwszą metodę jest sprawdzanie ile razy dziecko dało o sobie znać w przeciągu godziny. Przyjmuje się, że dzidziuś powinien wykazywać swoją aktywności nie rzadziej niż 10 razy w ciągu 60 minut.

- Drugim sposobem jest liczenie czasu między pierwszym a dziesiątym ruchem dziecka.

Uwaga! Podczas liczenia ruchów płodu nie należy dzielić ich na „słabe” i „mocne”. Warto również robić to o stałych porach – najlepiej rano i wieczorem. Aby wykonać zadanie prawidłowo, najlepiej zaopatrzyć się w specjalny formularz, w którym będziemy zapisywać każdą aktywność dziecka. Równie dobrze jednak można takie dane notować na zwykłej kartce papieru. Najważniejsze, aby obserwacja była prowadzona regularnie.

bobas

Kiedy więc kobieta nagle przestaje czuć maluszka, nie powinna od razu wpadać w panikę. Dzidziuś może po prostu spać bądź też odpoczywać po szalonych nocnych wygibasach, których pogrążona w głębokim śnie ciężarna kompletnie nie czuła.

Powody do niepokoju powinnaś mieć dopiero wtedy, gdy:

- Ruchy Twojego smyka gwałtownie się zmienią. Są kompletnie inne niż zwykle. W takim przypadku udaj się jak najszybciej do lekarza, który zrobi badanie USG i zapis KTG.

- Dziecko nie porusza się przez więcej niż 12 godzin.

- Minął dwudziesty drugi tydzień ciąży, a ty nadal nie wyczuwasz żadnego ruchu.

Gabriela Mostowicz-Zamenhof

Zobacz także:

Jak bardzo PORÓD BOLI? (Czy to prawda, że tak jak łamanie 20 kości jednocześnie?)

Do czego można go porównać? Od czego zależy jego intensywność?

Cesarskie cięcie bez tajemnic: PYTANIA do eksperta - bezpieczne czy ryzykowne?

Na czym polega ta forma porodu? Dla kogo jest wskazana? Czym może grozić?

Polecane wideo

Komentarze (35)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 17.02.2012 23:09
90% z Was pitolących o tym że nie będą miały dzieci bo ich nienawidzą i się ich brzydzą i tak je będą miały, z prostego powodu. Mało jest w Polsce i w ogóle osób wybitnych, osób które robią prawdziwą karierę i nie mają czasu na dziecko, albo po prostu robią coś ciekawego i np. podróżują. Te 90 % z Was, wraca z pracy, nieważne jaka ona by nie była, siada przed tv i tak zalega do wieczora, po czym siada na komputer i wyładowuje swoje frustracje na papilocie. A kiedy znajduje faceta, okazuje się że nagle zaczyna robić się monotonnie więc wypada zrobić sobie dziecko żeby nie uciekł. Tak będzie wyglądała Wasza bezdzietność w Polsce i w naszej kulturze drogie panie. Nie macie zainteresowań, nie robicie żadnej kariery a przede wszystkim nie macie pieniędzy. Nadal wyobrażajcie sobie Waszą świetlaną przyszłość na jachcie w pełnym słońcu z kieliszkiem szampana i 60-letnim mężem po kilku operacjach plastycznych. Nie ta rzeczywistość.
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 15.02.2012 21:38
Ja uwazam ze to cos wspanialego poczuc ruchy takiego malenstwa.Nie wiem jak mozna az tak nienawidziec dzieci...wkurzajace sa czasami owszem przyznam bo mam duzo kuzynek i kuzynow w wieku od 6 miesiecy w zwyz ale nie rozumiem tego waszego jadu do ciezarnych kobiet nie rozumiem czemu tak wyzywacie te kobiety to mile nie jest...jakbyscie sie czuly gdyby was wyzywano od egoistek i nie wiadomo jak jeszcze co wam przeszkadza ze jest w ciazy jej ciaza jej wybor a nie wasz nie mozecie dyktowac nikomu co ma robic...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 15.02.2012 20:06
Ja nigdy nie chciałam mieć dziecka, a tu się jak na złość okazało, że jestem w ciąży, zabezpieczałam się prezerwatywami, ale to i tak nic nie dało, nie wiem co mam teraz zrobić... Jestem w kropce.
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 15.02.2012 19:05
zabojcze oczy tego dzieciaczka na zdjeciu sa swietne
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 15.02.2012 17:51
To pewnie mama Madzi sie wypowiedziała
odpowiedz

Polecane dla Ciebie